EKONOMIKA

Proč Polsko nezavře důl Turów? Ekonomicky se mu vyplácí stále, i s pokutou

Podle pondělního rozhodnutí Soudního dvora EU má Polsko platit pokutu půl milionu eur denně za to, že nezastavilo těžbu na hnědouhelném dole Turów. Tato pokuta však není dostatečná, aby vedla k ekonomické nesmyslnosti těžby. Tím pádem nelze předpokládat, že na jejím základě Varšava těžbu v dole zastaví.

V Polsku se v předpadandemickém roce 2019 vyprodukovalo 172 terawatthodin elektřiny. Zhruba 5,5 procenta z tohoto množství elektřiny se vyrobilo díky uhlí z dolu Turów. To odpovídá 9,5 terawatthodiny. Cena velkoobchodní elektřiny se v roce 2019 v Polsku pohybovala kolem průměrné hodnoty 230 zlotých za megawatthodinu.  

Vzhledem k tomu, že jedna terawatthodina odpovídá jednomu milionu megawatthodin, vyprodukovala se na základě těžby v dole Turów v posledním předpandemickém roce elektřina v ceně 2,18 miliardy zlotých. Podle tehdejšího kursu se jedná o zhruba 506 milionů eur. Denně se tedy díky uhlí z dolu vyrobí elektřina za 1,39 milionu eur. To je suma, která převyšuje částku pokuty zhruba 2,8násobně.  

Když navíc uvážíme, že důl a navázaní dodavatelé a odběratelé jsou důležitými zaměstnavateli v celém daném regionu Polska, je zjevné, že pokuta 0,5 milionu eur denně nebude dostatečná, aby vedla k ukončení těžby. Pokud by byla částka desetinásobná, tedy pět milionů eur denně, pak už by se skutečně těžba ani po zohlednění dalších přínosů v podobě tvorby pracovních míst Polsku nevyplácela.  

K tomu je třeba doplnit, že ceny velkoobchodní elektřiny nyní stoupají a jsou celoevropsky dramaticky výše než v roce 2019. To z dolu činí pro Polsko ještě výdělečnější podnik než v roce 2019.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Poláci mají rozum a byli by blázni, kdyby se nechali dotlačit ke změně. Ještě od nich budou všichni elektřinu rádi kupovat. Jako lidí u nás za hranicí je mi líto, ale tisíckrát víc lidí by v zimě mrzlo, to dá rozum každýmu. Pokud vím, tak energii z uhlí kupují i rádoby zelení Němci. Pokaždý mě “dojímají“ fotky ze severních Čech a názory, jak se to tam za komunistů zničilo. Zničilo se to všude, kde bylo uhlí a byl bych moc zvědavý, kolik lidí by místo otočení ventilem raději v zimě běhalo po lese sbírat klestí. Tohle je ekonomika v reálu. Všechno má svoji cenu.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Pokud energetické dotace a pobídky EU převáží zisk z tohoto konkrétního dolu, zdroje, pak ano, dojde pravděpodobně k jeho omezení nebo dokonce uzavření. V opačném případě jde pouze o proklamace a gesta. Tady nevěřím na nějakou mezinárodní, evropskou solidaritu. Jde o příliš mnoho.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Nebylo by řešením, aby si polská strana ponechala svůj důl a z jeho zisků prostě postiženým lidem na naší straně zafinancovala vodovod? To by mohlo být dobré řešení pro obě strany.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Napadá mě, jestli Polsko na pokutu vůbec přistoupí. Energetická bezpečnost země má co do činění s bezpečností celkovou. A tady mají zrovna Poláci své silné zkušenosti, traumata a myslím, že i odhodlání. To bych nepodceňoval.