EKONOMIKA

Prodej nových aut na LPG v ČR se v prvním čtvrtletí ztrojnásobil na 1021

Prodej nových aut na LPG v ČR se v prvním čtvrtletí meziročně ztrojnásobil na 1021 vozů. Počet dodatečných přestaveb na propan-butan ve stejném období vzrostl dvojnásobně na 1600 vozidel. Uvedla to dnes Česká asociace LPG.

Výrazný zájem o LPG souvisí s extrémními cenami konvenčních paliv. "LPG zdražilo podstatně méně než CNG (stlačený zemní plyn). Je to dáno tím, že cena zemního plynu je vzhledem k závislosti na Rusku hodně citlivá na geopolitickou situaci. Cena LPG, které na Rusku primárně závislé není, přitom dlouhodobě osciluje kolem úrovně poloviny ceny benzinu, což platí i v současnosti," uvedl výkonný předseda České asociace LPG Ivan Indráček.

Současným tempem lze podle Indráčka na konci roku očekávat okolo 6000 přestaveb a 4000 registrací nových továrních vozů na LPG. To by byl meziročně téměř dvojnásobný růst u nových registrací a o třetinu více u přestaveb. Prodej nových aut s LPG pohonem již z výroby je přitom omezený malým počtem nabízených modelů.

Celkově loni na českých silnicích přibylo asi 6800 vozů poháněných autoplynem. Zhruba jednu třetinu tvořily zcela nové automobily, které s možností spalovat LPG již sjely z výrobní linky. Zbylé dvě třetiny připadají na dodatečné přestavby.

Výrazný růst registrací nových vozů s LPG pohonem eviduje rovněž Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) v rámci celé EU. Zatímco prodej vozidel na CNG pokračoval v prvním čtvrtletí v sestupném trendu a zaznamenal další dvouciferný pokles o 56 procent, vozidla na LPG rostla o 48,6 procenta. Za první tři měsíce bylo v EU registrováno 67.717 nových LPG automobilů. Zásluhu na tom má dvouciferný a v jednom případě dokonce trojciferný růst na klíčových trzích v Německu, ve Francii, ve Španělsku a v Itálii.

Prodej nových osobních aut v ČR všech pohonů celkem se v prvním čtvrtletí snížil meziročně o 4,3 procenta na 47.391 vozů. Důvodem poklesu je i přes vysokou poptávku snížení produkce většiny výrobců kvůli chybějícím dílům. Počet registrací byl o pětinu nižší než v předcovidovém roce 2019, uvedl Svaz dovozců automobilů. Například prodej nových vozů na hybridní pohon v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku však podle něj meziročně stoupl o 42 procent na 6674.

ČTK | byznysvcesku.cz