EKONOMIKA

Prodeje zlata po ruské invazi na Ukrajinu stouply o desítky procent

Prodeje zlata v Česku po zahájení ruské invaze na Ukrajinu stouply meziročně o mnoho desítek procent. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci drahých kovů. Důvodem je podle nich růst inflace a pokles akciových trhů. Rusko vstoupilo na Ukrajinu 24. února.

"Poptávka po fyzických drahých kovech se po začátku roku, kdy byla podobná jako loni, v březnu a dubnu zvýšila meziročně o 50 až 100 procent," řekl ČTK generální ředitel Golden Gate CZ Libor Brůna. Hlavním důvodem zájmu o zlato v tomto roce je podle něj obava z rostoucí inflace a pokles na akciových trzích. Investoři a střadatelé přesouvají volné peníze do bezpečného přístavu v podobě drahých kovů, uvedl.

"Jen v souvislosti s válkou na Ukrajině stouply České mincovně prodeje o třicet procent," uvedla mluvčí společnosti Lenka Klimentová. Na slitky zájemci i v mincovně čekají podle ní v pořadníku i několik týdnů. Slévárny, především ve Švýcarsku, které zásobují český trh, nestíhají plnit zvýšené požadavky českých obchodníků, kteří evidují od začátku března enormní zájem, dodala.

Prodej zlata se letos razantně zvýšil, souhlasil analytik společnosti Zlato.cz David Marášek. Přetrvávajícím problémem na evropském trhu se zlatem a drahými kovy ale zůstává zpožďování dodávek z rafinérií, poznamenal.

"Největší vliv na šokový nárůst poptávky po zlatě měla eskalace napětí na Ukrajině v první polovině března. Během pěti pracovních dnů jsme prodali kovy za více jak 500 milionů Kč, což loni byly rekordní měsíční tržby," uvedl Brůna.

Na začátku března cena zlata opět překonala dvoutisícovou hranici a vyhouplo se na 2050 dolarů za unci. Tento stoupající trend se dal podle Klimentové po napadení Ukrajiny Ruskem předpokládat a křivka s událostmi koresponduje. Investoři i drobní střadatelé chtějí své úspory uložit bezpečně bez ohledu na politické události, podotkla.

V posledních týdnech cena zlata začala klesat. Investoři podle Brůny přivykli zprávám o vývoji na Ukrajině a spokojili se s tím, že se konflikt nešíří a chemické a atomové zbraně mlčí. Dále pak cenu ovlivňuje americká centrální banka. "Očekávané zvýšení sazeb totiž hnalo investory k výběru zisků ze zlata a přesunu kapitálu do amerického dolaru. V důsledku toho došlo k výrazným pohybům napříč celým trhem, od cen akcií, přes ceny zlata až po výraznou rozkolísanost na dluhopisech," dodal Brůna.

Těžba zlata se loni pohybovala kolem 3300 tun, což jsou téměř dvě procenta celkového množství dosud vytěženého drahého kovu. Světová poptávka po zlatě za celý loňský rok vzrostla na více než 4000 tun. K tomu přispěla zejména poptávka ve čtvrtém čtvrtletí, která vyskočila o téměř polovinu na maximum za posledních deset čtvrtletí. Loňská poptávka po žlutém kovu podle World Gold Council uhradila velkou část ztrát souvisejících s covidem, které utrpěla během prvního pandemického roku 2020.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se šťastný

Zlato je určitě dobrá investice, ale musí se to dělat s rozumem. Já se o to tedy alespoň snažím. Lidi si často myslí, že stačí jít do zlatnictví a tam si zlato koupit. To bych rozhodně nedoporučoval, protože ve zlatnictví většinou ryzí zlato nenajdete. Na šperky se navíc vztahuje daň z přidané hodnoty ve výši jedenadvacet procent. Taky není šťastné nakupovat zlato ve formě nějakých certifikátů, protože to vlastně existuje jenom na papíře. Může se stát, že vám pak zůstanou jenom oči pro pláč. Nejlepší prostě mít zlato v ruce, a to třeba jako slitky nebo investičních mincí. Já ho kupuju postupně a nenechávám se rozhodit různými výkyvy, beru to prostě jako dlouhodobé zajištění.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Je pochopitelné, že řada lidí spatřuje ve zlatě určitou pojistku proti inflaci. Ale dost často v tom hraje roli spíše jistý sentimentalismus nežli zralá ekonomická reflexe. Je ovšem pravdou, že v dobách, kdy hodnota jiných aktiv klesá, se zlato obvykle drží nebo dokonce posiluje. Například během krize v letech 2008 až 2011 jeho cena vzrostla o 160 procent. Ke zhodnocení došlo rovněž v době pandemie. Nicméně jak jsem již naznačil, zlato jakožto investiční instrument není bez rizika. Rovněž jeho hodnota může značně kolísat a je třeba počítat i s výraznými ztrátami. Zlato mimo jiné citlivě reaguje na změny reálných dluhopisových výnosů. Jestliže nominální dluhopisové výnosy výrazně překročí inflační očekávání, cena zlata klesá.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se bezradný

Já mám dva zlatý prstýnky, tři řetízky a jednu brož po babičce, která by měla být hodně cená, aspoň to řikala máma. Dám to na bazoš, jenom až bude nejhůř. Musim přiznat, že mě docela překvapil Dežo, kterej už pár našich, nebo spíš mejch, věcí prodal, aby moh dělat haura před kámošema z mokrý čtvrti, ale na zlato se zatim nedovážil šáhnout. Možná taky on cejtí, že je to taková naše poslední záchrana, nebo v sobě má nějakou investiční buňku, jenom se pořádně nerozvinula. S nákupem dalšího zlata moc nepočítám, sem ráda, že mám na chleba a občas na šunkovej salám.