EKONOMIKA

Výpočetní technika brutálně zdražila. Některé počítačové komponenty až na dvojnásobek

Průměrná cena notebooků vzrostla proti loňsku o 50 procent a u grafických karet se více než zdvojnásobila. Důvodem je nedostatek zařízení na trhu způsobený vyšší poptávkou spolu s problémy v dopravě i výpadky dodávek čipů.

Podle statistik srovnávače cen Zboží.cz se meziročně zvýšil zájem o notebooky o třetinu, poptávka po herních konzolách stoupla o 115 procent a po chytrých hodinkách o 45 procent. O 15 procent vzrostly prodeje mobilních telefonů.

Za rostoucí cenou notebooků je přetrvávající nedostatek zařízení s cenou pod 15.000 korun, které lidé kupovali na začátku roku pro domácí výuku a home office. Postupně je tak prodejci nahradili dražšími modely. Pro výrobce je v době čipové krize podle ředitele distribuční společnosti Agora DMT Davida Fuchse výhodnější na trh dodávat produkty, na kterých má vyšší marži, takže v konečném důsledku průměrná cena elektroniky stoupá.

Poptávku po grafických kartách podpořil letošní růst ceny bitcoinu a zvýšený zájem o jeho těžbu. "V nabídce Heureky je relativně dost e-shopů, které grafické karty prodávají, a cena roste napříč trhem. Vloni se karty pořizovaly v průměru za 6400 korun, teď se bavíme o 15.000 korunách. V prvním pololetí se mezi top deseti grafickými kartami objevují kusy, které atakují hranici 50.000 respektive 60.000 korun," uvedl šéf analytiků nákupního rádce Heureka.cz Michal Buzek.

Podle mluvčí e-shopu Mall Pavly Hobíkové nebude letošní vánoční nabídka v některých kategoriích tak široká, jak byli lidé dosud zvyklí. "Typicky půjde o oblíbenou elektroniku, jako jsou například notebooky do 15.000 tisíc korun. Asie se potýká s nedostatkem výrobních kapacit a chybí čipy, což se promítá do špatné dostupnosti notebooků, komponent a také veškerého příslušenství, jako jsou například tiskárny. Stejný problém se týká mobilních telefonů, grafických karet, herních konzolí, elektrokol nebo myček," řekla.

Podobná data hlásí prodejce Alza.cz, u kterého poptávka po elektronice výrazně převyšuje nabídku a u některých levnějších modelů notebooků může být problém je objednat. Prodejce se potýká také s výpadky nejnovějšího modelu iPhone, mobilní telefony ostatních značek jsou dostupné, ale ne vždy je podle mluvčí Alzy.cz Daniely Chovancové k dispozici plná šíře modelových řad.

"Při srovnání prodejů elektroniky během září a října je viditelná zvýšená poptávka, vánoční nákupy tak letos začaly o pár týdnů dříve. A letos pozorujeme ještě trend týkající se nárůstu prodeje produktů pro chytré domácnosti a obecně zařízení pro úsporu energie,“ dodal Fuchs.

Češi nyní čelí rychlému a plošnému růstu domácích spotřebitelských cen. Meziroční inflace v říjnu výrazně stoupla na 5,8 procenta ze zářijových 4,9 procenta a byla nejvyšší od října 2008. Zrychlení inflace bylo zároveň nejvýraznější od ledna 2012. Inflace podle ekonomů má vrchol stále před sebou a ve zbytku letošního roku a na počátku příštího roku se dostane zřejmě až k sedmi procentům.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Tak se nám to pěkně sešlo. Díky covidu spoustu lidí a firem objevila kouzlo digitalizace a zároveň díky covidu tak nějak chybí kapacity, které by tu poptávku dokázaly naplnit. Tomu se říká, tuším že, kouzlo nechtěného. Tak teď už jen zbývá sledovat, jestli díky covidu respektive opatřením bude krom nedostatku čipů postupně i nedostatek jídla, topiva a energie a nebo jestli nám nakonec přece jen vznikne ta nová, lepší budoucnost už teď, když je to tak šikovně zařízené, že skoro nic jiného ani nezbývá. Zajímavé to bude každopádně.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Tempo obměny hardwarového vybavení bylo popravdě poslední roky leckde přímo šílené. Kolikrát jsem si říkal, kdy se to alespoň trochu přibrzdí. Zdá se, že ten okamžik už je tady. Rozhodně alespoň zatím nemám pocit, že by situace byla tak vážná, že by to komukoli, ať již firmám nebo běžným spotřebitelům omezilo výrazněji jejich běžný život. Možná tak ještě fanoušci technologií, kteří musí mít vždy poslední model, zaznamenají vážnější problémy a pak až firmy na tyto technologie přímo odkázané. Pro zbytek nebude patrně zaznamenatelná větší odlišnost mezi inflací u chleba a notebooku s tím rozdílem, že notebook nekupujete každý den.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Pro nás ve škole je to zrovna shodou okolností docela citelný problém. Plánovaná obměna a celková modernizace PC vybavení, kterou krom dalšího spustila právě i covidová distanční výuka, dostane teď asi vážné trhliny. Uvidíme, jak se k tomu postaví zřizovatel, ale tuším, že za současné situace se náš sen o moderní škole může poměrně snadno ztratit v nedohlednu. Přitom by to byla škoda, všichni jsme byli tak nějak tlakem okolností přinuceni se v informačních dovednostech zásadně zlepšit, tak by to chtělo využít. Zbývá ještě naděje na nějaké dotace.