EKONOMIKA

Průměrná cena staršího bytu v Česku přesáhla 90.000 korun za metr čtvereční

Průměrná cena bytu se za první čtvrtletí dostala v Česku poprvé nad 90.000 korun za metr čtvereční. V Praze přijde starší byt na víc než 120.000 za metr čtvereční a v Brně je to přes 90.000. Nájmy se vrátily na ceny před koronavirovou krizí.

"Konec loňského roku jasně ukazoval na postupné ochlazení v podstatě všech důležitých regionů s výjimkou Jihomoravského kraje. Celospolečenská diskuze spojená se zdražováním hypoték a novými pravidly pro jejich udílení, která vstoupila v platnost od dubna, však aktivizovala všechny, kteří zvažovali koupi vlastního bydlení. Takže i pražské domácnosti, které ještě loni dávaly najevo, že ceny jsou na ně příliš vysoké, dokázaly sesypat úspory dohromady," řekl Jan Škrabánek, šéf digitální realitní služby Bezrealitky.

Průměrná cena prodaného staršího bytu v Praze oproti předchozímu kvartálu stoupla o 3,8 procenta na 7,8 milionu korun. To podle EHS ukazuje, že se výrazněji šetřilo na metráži bytu nebo lokalitě. Naopak v Brně cena celkově prodávaných bytů stoupla těsně na 5,9 milionu korun, což naznačuje, že se kupovaly kvalitnější objekty než v předchozím období.

Na pražský růst cen reagovala i středočeská města. Krajský průměr u bytů poprvé překonal 75.000 korun za metr (76.966 Kč/m2) a oproti předchozímu kvartálu vyrostl skoro o 13 procent. I zde průměrná cena bytu rostla pomaleji a zastavila se těsně nad hranicí pěti milionů.

Naopak ceny rodinných domů podle studie EHS stagnují. Celorepublikový průměr se na konci kvartálu zastavil na ceně 47.500 korun za metr čtvereční. A to i přesto, že průměrná celková cena za prodaný objekt se v průběhu roku zvýšila o 25 procent a zastavila se těsně pod hranicí 8,5 milionu korun. Ceny pražských rodinných domů dokonce klesly na 82.200 korun za metr (loni byly kolem 88.500).

Rostoucí ceny bydlení se Češi snažili kompenzovat. "Rostl zájem o starší byty před rekonstrukcí, poptávaly se nemovitosti s delší dojezdovou vzdáleností do spádových oblastí. V některých případech dokonce domácnosti začaly výrazněji slevovat i z podlahové plochy, což bylo v minulých letech v podstatě tabu," uvedl Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality. "V případě rodinných domů jsme pak byli svědky částečného odklonu od novostaveb a většího zájmu o starší nemovitosti určené ke generální přestavbě. Pokud tento trend přetrvá, mohl by mít pozitivní vliv na takzvané ‘oživování‘ mrtvých nemovitostí," uvedl.

Obrat nastal také na nájemním trhu, který kromě zvýšeného množství lidí zvažujících nájemní bydlení zasáhla také ukrajinská uprchlická krize. V Praze se nájmy po necelých dvou letech vrací k předcovidovým cenám - 282 korun za metr čtvereční. Na nové maximum s 219 korunami za metr vystoupaly nájmy ve Středočeském kraji. V Brně a okolí se drží se na hodnotě 247 korun za metr jako na podzim loňského roku. Efekt uprchlické krize se projevil zejména v Karlovarském kraji, kde nájmy skokově stouply na 167 korun za metr.

"Rychleji než v hlavním městě nebo Brně by mohly nájmy růst v regionech. Ty se totiž na novou situaci, která i zde přivede do nájmů rekordní množství Čechů, musí teprve připravit. Nájemní bytový fond je zde většinou velice omezený, což se při zvýšené poptávce pochopitelně odrazí na cenách," míní Škrabánek.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se zklamaný

Permanentně rostoucí ceny bytů v Praze, ale i dalších městech, způsobuje vícero faktorů. Mezi jinými i skutečnost, že je v současnosti nejméně bytů na trhu za posledních deset let. Největší skok cen je patrný u bytů, které dávají developeři nově na trh. Tam cena dosahuje 167 tisíc korun za metr čtvereční a pravděpodobné ještě poroste. Developeři do nich totiž promítají riziko plynoucí nejen z nejistoty související s cenami stavebních materiálů, ale konečnými náklady na celou, dokončenou stavbu vůbec. Proto se budou ceny nemovitostí v České republice stabilizovat, jen když dojde ke stabilizaci cen stavebních materiálů a dalších nezbytných položek. Rostoucí ceny bytů vedou k jistému ochlazení na trhu, které je již nyní patrné, tedy přinejmenším v Praze. A to i přesto, že nabídka bytů v Praze zůstává stále slabá a činí dnes cca 3200 bytů.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se v pohodě

Češi mají o nové bydlení stále zájem, vidí v něm mj. i dobrou investici, ale pro mnohé z nich je kvůli vysokým cenám nedosažitelné. Navíc jsou hypotéky teďka dražší než v minulosti. Někde jsem četl, že Česko má jedny z nejdražších hypoték v Evropské unii. Určitou beznaděj sleduji i u některých svých přátel, kteří si plánovali vlastní bydlení, ale teď to řeší raději nájmem, nebo zůstávají u rodičů. Já proti tomu nic nemám, ale je to celkem nepraktické, když chcete třebas udělat večírek. Rodiče to většinou neradi vidí. Jsem moc rád, že už jsem konečně hypotéku splatil a jsem na vlastním. Takže nejeden nespoutaný mejdan se koná u mě. Mám za sousedy naštěstí milé Alžířany, kterým to nevadí, protože jsou většinou v noci někde pryč. Asi dělají noční hlídače nebo něco takového.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se v pohodě

Asi je to dobrá zpráva, že cena mýho starýho bytu stoupá. Prej roste i zájem o byty před rekonstrukcí. Tak to je fajn, můj byt byl totiž před rekonstrukcí, už když ho dostavěli. Takže bych mohla svůj byt výhodně prodat. Jenomže pak bych zase musela něco koupit, přece nebudu s dětma žít na ulici. Ale i ceny jinejch bytů rostou… Mohlo by se teda stát, že bych svůj byt prodala a na jinej už neměla. Je to vlastně takovej drsnej koloběh. Prej některý lidi žijou i v maringotce, ale to mi připadá dost divoký. Tak já si svůj starej byt nechám a je to. On by ho stejně nikdo nekoupil, kdyby viděl ty psí hovna, který se před našim domem válej.