Průmysl

EKONOMIKA

Podmínky v průmyslu se v dubnu zlepšily, index je ale nejníže od listopadu 2020

odmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu zlepšovaly, nicméně index nákupních manažerů (PMI) klesl na 54,4 bodu z březnových 54,7 bodu. To je nadále nejnižší hodnota od listopadu 2020. K nižšímu indexu přispěl mimo jiné další pokles nových zakázek. Informovala o tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

EKONOMIKA

Průmysl, zemědělství i stavebnictví zažívají cenové šoky

„Při pohledu na vývoj cen výrobců nelze očekávat nic jiného než další vzestup inflace v české ekonomice. Bohužel jsme uvízli v inflační spirále, která se rozjíždí a poškozuje naše hospodářství,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

EKONOMIKA

Český průmysl v únoru meziročně klesl o 0,3 procenta, dál ho brzdí výroba aut

Český průmysl stále brzdí především výroba aut, jejíž problémy se projevují i v navazujících odvětvích. V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce snížila o 2,4 procenta.

EKONOMIKA

Green Deal jede dál: Státy EU se shodly na zavedení takzvaného uhlíkového cla

Státy Evropské unie se shodly na podmínkách zavedení takzvaného uhlíkového cla, kterým chce sedmadvacítka zpoplatnit dovoz některých produktů, jejichž výroba zatěžuje životní prostředí.

EKONOMIKA

Český průmysl v lednu rostl o procento, stále ho ale brzdí výroba aut

Český průmysl po prosincovém poklesu o 1,6 procenta v lednu meziročně vzrostl o jedno procento. Stále se sice nedaří výrobě aut, většina ostatních odvětví si ale proti začátku loňského roku polepšila. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce zvýšila o 3,1 procenta.

EKONOMIKA

Hlasy z průmyslu: Vláda v programovém prohlášení řadu podnětů vyslyšela, jiné opomněla

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) vítá cíl vlády v programovém prohlášení povznést Českou republiku mezi nejvyspělejší země světa. Přestože kabinet Petra Fialy (ODS) mnoho podnětů svazu vyslyšel a do prohlášení zahrnul, jiné opomněl.

EKONOMIKA

Koruna po zveřejnění příznivých čísel posiluje na rekord od roku 2012. Očekávání překonal průmysl i zahraniční obchod

Koruna v pátek dopoledne zpevnila na 24,480 za euro, na svoji nesilnější úroveň od září 2012, v reakci na zveřejnění sady příznivých makroekonomických čísel.

EKONOMIKA

Cementárny jsou trnem v oku ekologů. Je to oprávněné?

„Ekologové se dívají na cementárny podobně jako na fosilní elektrárny, ropné rafinerie, koksovny či ocelárny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

EKONOMIKA

Český průmysl hromadí zásoby, bojí se další logistické krize. Hromadění zásob je ale zásadním zdrojem inflace

Koncem loňského roku v Česku konečně viditelně odeznívaly neblahé dopady světové logistické krize, která na přelomu let 2020 a 2021 propukla v důsledku pandemie. Provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se proto v prosinci 2021 oproti předchozímu měsíci výrazně zlepšily, a to nejvíce od loňského srpna.

EKONOMIKA

Liberty Ostrava se nyní daří, investice ale odboráři sledují s nejistotou

Huť Liberty Ostrava (LO) je podle odborářů v současnosti v dobré kondici, díky dobrým cenám oceli. Nezbytnou podmínkou pro to, aby podnik mohl dobře fungovat i v příštích letech, je ale uskutečnění slibovaných nemalých investic. Další vývoj tak odbory vyhlížejí se značnou nejistotou. ČTK to řekli odboroví předáci v LO Alena Sobolová a Petr Slanina.