EKONOMIKA

Průzkum: Dvě třetiny drobných investorek investují až sedminu měsíčního příjmu

- Dvě třetiny drobných investorek investuje až sedminu svého měsíčního příjmu. Na 55 procent Češek investuje do akcií, 44 procent do dluhopisů a 27 procent do kryptoměn. Vyplývá to z průzkumu, který sociální investiční platforma eToro provedla ve spolupráci se společností Appinio v polovině února 2022 mezi 9500 drobnými investorkami ze 14 zemí.

Zhruba čtvrtina Češek uvedla jako hlavní důvod investic 'dlouhodobé zabezpečení'. Na 16 procent žen tímto způsobem šetří peníze na penzi . Dalších 15 procent žen investuje, protože si přeje získat finanční nezávislost.

Osm Češek z deseti považuje investování za běžnou součást hospodaření s rodinným rozpočtem. Pouze šesti procent z nich investiční účet založil a spravuje někdo jiný z rodiny. "Investorky využívají investování jako páku na zajištění své budoucnosti, ke zvýšení svého příjmu nebo k vytváření majetku," uvedla zástupkyně generálního ředitele společnosti eToro Hedva Ber.

Na 58 procent dotazovaných žen tvrdí, že pandemie neměla vliv na jejich investiční chování, zato 42 procent tvrdí, že ano. Z toho 45 procent si uvědomilo, že potřebuje více šetřit. Na 35 procent respondentek cítí větší tlak na to, aby udělaly něco se svou finanční situací, a 30 procentům se snížil příjem.

Více než čtvrtina investorek začala investovat před třemi až pěti lety, 13 procent před více než deseti lety a téměř polovina investorek začala investovat v uplynulých třech letech.

Světové Investorky se domnívají, že nejlepší investiční příležitosti v příštích třech měsících přinesou zelené energie a obnovitelné zdroje, následované akciemi MAMAA (Meta, Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet). Naproti tomu české investorky se shodují na nemovitostech (44 procent), zelené energii a obnovitelných zdrojích (29 procent), které následuje energetika (23 procent).

Investiční ředitel společnosti Invest & Property Consulting, a. s. Jan Bártl k tématu dodává:  „Je vidět, že se Češky i Češi přestávají bát investic, jak tomu bývalo v minulosti a uvědomují si, že jejich peníze pro ně nemusí být jen zdrojem požitků. Kromě nástroje pro směnu za hmotné věci jim také můžou vydělávat další peníze. Z pohledu IPC se v tomto období stávají dobrými investicemi (kromě klasických stálic jako jsou nemovitosti a drahé kovy) hlavně technologické firmy se zaměřením na virtuální nebo rozšířenou realitu a dále zdravotnictví. Je ale vždy důležité nevsázet jen na jednu kartu a své investiční portfolio maximálně diverzifikovat.“

Investorky se při získávání informací o tom, jak a kdy investovat, ve velké míře opírají o osobní doporučení. Téměř každá druhá investorka se obrací s žádostí o informace na své přátele, rodinu nebo kolegy.

 

ČTK | byznysvcesku.cz

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se šťastný

Jsem moc ráda, že se ženy stávají stále více sebevědomějšími a nebojí se investovat. Myslím si dokonce, že v jistém ohledu k tomu mají lepší předpoklady než muži. Žena má v sobě jakýsi instinkt směřující k zabezpečení „hnízdečka“, domova, a proto nerozhazuje tak bezhlavě jako muž. U nás v rodině máme takový smutný případ alkoholika, který většinu peněz propije. A ubližuje nejen sobě, ale i svému okolí. Já bych něco takového neudělala, naopak, snažím se právě investovat do svého obchůdku. Je pravda, že se z velké části jedná o manželovy peníze, ale některé jsou i moje. Také nakupuji různé šperky, což je prý dobrá investice.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se bezradný

Ty vole, kde na to ty ženský berou prachy? Jako investujou sedminu platu? To by mě zajímalo, jaký ty platy maj. No, asi ne moc malý. Hajzlbába bude těžko investovat do nějakejch nemovitostí. Nanejvejš tak do starý kadibudky. Možná to ale není zas tak špatnej nápad. Řeknu starý, aby se přestala cpát čokoládou a nakoupila nějaký akcie Český teplárenský, nebo jak se to jmenuje. Jo, a ještě bych chtěl vyjasnit jednu věc. Chlast je taky svym způsobem investice. Když si dám pár piv, tak sem ve větší duševní pohodě a můžu líp snášet tu tíhu života. Je to vlastně takovej antistresant. A stres, jak všichni víme, je příčinou různejch nemocí. Čili, chlastáním investuju do svýho zdravý, i když některý felčaři tvrděj opak.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se v pohodě

Rostoucí počet investujících žen bezesporu svědčí o jejich emancipaci. Je to dáno i okolnostmi, protože na muže už není takové spolehnutí jako dříve. Mohla bych o tom vyprávět… Když srovnám svého tatínka a současné muže, tak vidím obrovskou propast v obětavosti a zodpovědnosti. Dnešní muži mi častokrát připadají jako nedospělí. Ale nechtěla bych všem ubližovat. Jsou určitě i tací, kteří se chovají seriózně. Znám i ženy, které dokážou utratit například za kabelku hříšné peníze. Já zatím investuji do své nemovitosti, ale až bude hotová, tak bych moc ráda zkusila i něco jiného. Nevím, jestli bych zvládla nějaké akcie, možná bych si nechala poradit nebo spíš využila služeb nějaké investiční společnosti.