EKONOMIKA

Průzkum: Dvě třetiny zaměstnanců počítají letos se zvýšením mzdy

Dvě třetiny českých zaměstnanců počítají v letošním roce se zvýšením mzdy. Vyplývá to z dubnového průzkumu personální agentury Hays, kterého se zúčastnilo zhruba 400 respondentů. Inflace nyní v ČR přesahuje 14 procent, takže reálné mzdy výrazně klesají.

Z průzkumu vyplývá, že 16 procent respondentů se už vyšší mzdy v letošním roce dočkalo, zatímco 27 procent očekává, že jim současný zaměstnavatel ještě během roku 2022 na mzdě přidá. Na 26 procent dotázaných práci aktuálně mění a očekává, že na nové místo nastoupí za lepších finančních podmínek. S navýšením mzdy letos vůbec nepočítá 31 procent odpovídajících.

Průměrná mzda v Česku vzrostla podle údajů Českého statistického úřadu v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o čtyři procenta na 40.135 Kč. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen ale měsíční výdělek o dvě procenta klesl. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, stoupl meziročně o 4,9 procenta na 34.360 korun.

"Český průzkum zcela kopíruje světový trend. Stejné procento lidí, tedy 31 procent, letos vyšší mzdu nečeká. Na 57 procent navýšení již zaznamenalo, popřípadě k němu ještě letos dojde. Na 12 procent odpovědí z globálního průzkumu je neutrálních. Lidé zatím neví, jakou strategii oni sami nebo jejich zaměstnavatel zaujme," komentoval výsledky průzkumu ředitel Hays pro ČR a Rumunsko Sándor Bodnár.

Vzhledem k tomu, že růst inflace je globálním problémem, lze podle něj ze strany uchazečů během letošního roku očekávat další tlak na zrychlení růstu mezd. "Navzdory složité situaci na pracovním trhu mnoho zaměstnavatelů volí opatrnější přístup a na místo plošného zvýšení mezd upřednostňují individuální navyšování, obvykle v případě potřeby náboru kandidáta na roli, která je pro fungování společnosti kritická," dodal Bodnár.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Je evidentní, že s rostoucí inflací budou růst i tlaky na zvyšování mezd. Zde ovšem kromě očekávané inflace hrají roli další dva faktory, a to dynamika ekonomického růstu a kapacita dané společnosti zvyšovat produktivitu práce. Hlavním argumentem ze strany zaměstnanců bude zvyšování životních nákladů, jenomže i na straně podnikatelských subjektů dochází k růstu nemzdových nákladů, na které zpravidla nemají žádný vliv. Netřeba snad dodávat, že případné navýšení mezd bude v této perspektivě jen další zátěží. Navíc, nominální růst mezd navyšuje inflační očekávání prostřednictvím takzvané mzdové inflace, kdy mzdy rostou rychleji než produktivita práce. Vzniká tak jakýsi inflační koloběh, respektive spirála.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se naštvaný

Zaměstnanci, si aspoň musejí zvýšení platů vyjednat, ale nejskandálnější jsou případy, kdy jsou mzdy přímo indexované na inflaci. A největší, s prominutím, bizár je Česká národní banka, která by měla teoreticky s vysokou inflací bojovat. Jenomže, čím větší inflace, tím větší mají její zaměstnanci platy. Jeden může mít pochybnosti, zda jsou dostatečně motivováni ke svědomitému plnění svých povinností. Jestli se vyplní odhady a inflace v tomto roce dosáhne něco kolem jedenácti procent, tak si zaměstnanci ČNB přilepší o 13,5 procenta. To je život!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Já taky letos počítám, že mi zvětšej plat. Jenomže takhle počítám každej rok a často se přepočítám. Všichni se jenom soustřeďujou na dělníky, že když se jim zvětšej platy, tak zase poroste inflace, ale ty, co sou nahoře, se neženýrujou. Zvyšujou si to jako vzteklý. To asi inflaci nevadí, nebo co. A já si to zvýšení fakt zasloužim, protože makám jako šroub a všechno je dražší, hlavně základní potraviny. Podivejte se, kolik teďkon stojí pivo a rum. My máme tarifový platy na základě kolektivní smlouvy, ale to je o hovně, když je inflace. Odbory by do toho měly prostě pořádně praštit a říct, že chceme platy jako třeba poslanci. Všichni sme přece lidi a sme si rovný, ne?