EKONOMIKA

Průzkum: Tři čtvrtiny lidí jsou v práci spokojeni, ale většina zvažuje změnu

Tři čtvrtiny pracovníků jsou v práci spokojeni, přesto více než polovina zvažuje změnu. Nejspokojenější zaměstnanci jsou v IT a podnikových službách. Mají práci, která je baví, a pracují v přátelském kolektivu. Menší spokojenost vládne ve výrobě, kde si lidé často stěžují na nedostatečné finanční ohodnocení, a v obchodu a marketingu, kde pracovníci často cítí únavu a stres. Vyplývá to z únorového průzkumu zaměstnaneckých preferencí, který uskutečnila personální agentura Grafton Recruitment mezi 1500 respondentů.

Podobně jako v loňském roce mají i letos téměř tři čtvrtiny zaměstnanců práci spojenou s pozitivními emocemi. I přesto však chce podle průzkumu ve svém zaměstnání v následujícím období zůstat jen 45 procent respondentů. Novou práci aktivně hledá 22 procent dotázaných, další třetina je otevřena dobré nabídce. Jedním z nejčastějších důvodů ke změně zaměstnání je nedostatečné finanční ohodnocení, na které si stěžuje až 64 procent zaměstnanců, nejvíce lidé z výroby.

Vedle nízké mzdy hraje rostoucí roli také stres a velké množství práce, na které si stěžuje téměř polovina dotázaných pracovníků. Nejvíce se to týká lidí z obchodu a marketingu, nejméně naopak z podnikových služeb. Únava a vyčerpání pak demotivují k většímu výkonu téměř třetinu dotázaných respondentů.

"Do rostoucí míry stresu a přepracování se pak promítá také práce přesčas, kterou musí často vykonávat až pětina zaměstnanců. Další polovina pracuje nad rámec svých povinností alespoň občas, desetina naopak skoro nikdy," uvedl ředitel Grafton Recruitment a GI Group Martin Malo.

Spokojenost jde podle něj ruku v ruce s mírou naplnění potřeb zaměstnanců. Mezi ty patří dobrý kolektiv, práce, která baví, a zaměstnavatel, kterému záleží na jeho lidech. Zatímco první dvě potřeby má naplněné více než 70 procent lidí, zájem zaměstnavatele cítí jen 51 procent respondentů průzkumu. Nejvíce jej postrádají pracovníci ve výrobě, nejméně v podnikových službách. Na 38 procentům zaměstnanců chybí i inspirativní šéf a šance na kariérní postup, ukázal průzkum.

"Stále důležitější potřebou českých zaměstnanců je pak i možnost sladit pracovní a osobní život. Plných 60 procent respondentů v tomto ohledu vnímá podporu ze strany svého zaměstnavatele, v podnikových službách dokonce 72 procent," doplnil Malo.

Nejsilnějším motivem k lepšímu výkonu v práci již podle průzkumu nejsou finance, ale dobrý pocit sám ze sebe. Za nejdůležitější jej označilo 59 procent respondentů, nejčastěji šlo o pracovníky z IT. Na druhém místě tohoto žebříčku je práce, která baví. Na 38 procent účastníků průzkumu pak motivuje zodpovědnost snaha nezklamat svého zaměstnavatele.

ČTK | byznysvcesku.cz