EKONOMIKA

Prý kvůli špinavým prachům Tykače. Ekoaktivisté přesvědčovali akcionáře Monety, aby nehlasovali pro spojení s PPF

Zhruba desítka aktivistů z iniciativy Zastavme špinavé prachy se před dnešní řádnou valnou hromadou Moneta Money Bank snažila přesvědčovat přicházející akcionáře, aby nehlasovali pro plánované spojení s bankovní částí skupiny PPF a navýšení kapitálu banky.

Dvě brány instalovali v pondělí ráno zástupci a zástupkyně iniciativy Zastavme špinavé prachy před vstup do sídla Monety na pražské Brumlovce. Na jedné z bran se skvěl nápis “Fosilní Moneta = hořící planeta” a na druhé “Uhelné banky? Nechceme díky”. Upozorňují tím na riziko, že banka Moneta se vlivem finanční společnosti PPF a podnikatele Tykače může změnit v banku podporující fosilní paliva.

Zástupce iniciativy znepokojuje zejména rostoucí vliv na dění v bance ze strany Tykače, který podle ní nyní vlastní přes šest procent akcií. Tykač v říjnovém rozhovoru pro Seznam zprávy oznámil, že usiluje až o 20 procent akcií banky s cílem vytvořit velkou banku, která bude podporovat český průmysl.

Spojení se skupinou PPF a případně uhlobaronem Pavlem Tykačem by bylo pro Monetu i životní prostředí devastující, řekl novinářům mluvčí iniciativy Petr Doubravský.

"Moneta patří podle hodnocení Greenpeace k těm lepším, co se týče udržitelnosti. Nicméně máme obavu, co nastane, až nad Monetou získá podstatně větší vliv PPF a případně uhlobaron Pavel Tykač. PPF již v minulosti asistovala například EPH v koupi hnědouhelných dolů a elektráren v německé Lužici. Firma Severní energetická Pavla Tykače je jednou z největších uhelných korporací v ČR a sám se netají plány udělat z Monety banku, která bude podporovat tradiční český průmysl, což v jeho podání znamená jednoznačně uhlí," uvedl další mluvčí iniciativy Radek Kubala.

Moneta má podle svého vyjádření svou trvale udržitelnou politiku nastavenou od roku 2016, kdy vstoupila na burzu, a od té doby je v této oblasti systematická a transparentní. Svou novou střednědobou strategii udržitelnosti zveřejnila letos v říjnu společně se svými environmentálními závazky do roku 2026.

Moneta a skupina PPF v listopadu oznámily, že se dohodly na novém modelu financování spojení banky a bankovní části PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky). O aktuálním návrhu rozhodnou akcionáři na valné hromadě. Nově mohou akcionáři upsat akcie za kurz 82 korun (jednu novou za každé dvě, které vlastní) a prodat je PPF za 90 Kč. Zvýšení vlastního kapitálu vyžaduje podporu alespoň dvou třetin přítomných akcionářů. Největším akcionářem Monety je s 29,94 procenta akcií skupina PPF.

Spojením může vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Nevím, toto je velký byznys, tomu moc nerozumím, ale je fakt, že deset aktivistů už je pořádná síla. Zvlášť, když o nich všechna důležitá média budou alespoň týden důležitě psát. Co, že to tedy hrozí? Že by se ještě někde mohlo topit uhlím? A čím jiným by se mělo topit v energeticky vysoce náročných provozech? Nebo ve starých domech, kde zateplit znamená jednak zničit duši stavby a potom často také proinvestovat tolik, co byste v uhlí neprotopili za čtvrt století? V plynu a elektřině tam lze zvlášť teď beze všeho totéž samozřejmě spálit za roky tři. Odvezeme všechny ty staré lidi z jejich starých domů, kteří chtějí jen dožít ve svém, do báječných, nových komunitních důchoďáků, jako se to dělalo kdysi za bolševika, když ty doly otevírali? A proč? Abychom hypoteticky snížili o zlomeček procenta uhlíkovou stopu, zatímco opravdu velcí znečišťovatelé ve zbytku světa rozpálí své uhelné kotle doběla? Nebo jim dáme slavnostně dotaci na nový kotel a za rok budeme řešit v lepším případě energetické žebračenky a v horším exekuce? Vše na světě má svá pro a proti, nechme lidi žít, oni už si zvolí, co je pro ně lepší. Říká se tomu svoboda. Jestli je to uhlí tak strašné a bude tu něco výrazně lepšího, každý se ho rád zbaví sám i bez aktivismu “moudrých“ dvacátníků.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Ano, aktivismus a občanská společnost, to je často jediná naděje na změnu zaběhaných pořádků a neomezenou moc zdánlivě nevykolejitelných molochů, kteří si dělají co chtějí bez ohledu na přírodu, životní prostředí ale konec konců i spoluobčany samotné. Podívejme se na Gándhího, Václava Havla a nebo třeba i prezidentku Čaputovou. Ti všichni začínali své protesty proti velkým a silným ve zdánlivě bezvýchodné situaci marginální menšiny, vysmívaného aktivismu. A jak skončili? Nakonec to byli oni, kteří rozhodovali o pravidlech a stanuli v čele pokrokových změn. Já aktivismu tleskám!

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Já když slyším slovo aktivista, také se aktivizuji. Zejména se ve mně aktivizuje centrum zlosti a agrese. Tak tady stojí na náměstích už měsíce desítky tisíc, ve světě stovky tisíc lidí proti covidovým restrikcím, které jim ničí živobytí i životy a pro novináře je to pár bláznů a extremistů, zatímco deset lidí je náhle ve svém uvědomělém osvícení hodno pozornosti? Kde se stále berou ti aktivisté, kteří mají vždy správný názor na cokoli, co kdosi uzná za vhodné a zbytku národa je to v lepším případě jedno a nebo si dokonce myslí pravý opak? Je to osvědčený postup. Pár desítek mladých lidí někde na té správné humanitní fakultě seženete přes jejich neméně radikální učitele pokaždé a pak už jen stačí vytvořit o jejich statečně zábavném odpoledním počinu bez rizika dostatečně třaskavou reportáž. Trochu jsem doufal, že byznysvcesku.cz dokáže tento druh lobbyismu ignorovat.