EKONOMIKA

Putin: Inflace v Rusku se stabilizuje, Západ prý sankcemi uškodil sám sobě

Inflace v Rusku se stabilizuje a k normálu se vrací i kurz rublu. Na poradě s vládními činiteli věnované otázkám domácí ekonomiky to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury TASS rovněž upozornil, že snaha Západu ochromit ruskou ekonomiku v reakci na rozpoutání války selhala a že sankce západních zemí se obrátily proti nim samotným.

Vlády mnoha západních států zavedly proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu zatím bezprecedentní sankce. Ukončení činnosti na ruském trhu oznámila po zahájení války také řada velkých soukromých společností.

"Zvlášť se zastavím u tématu inflace. Ta se nyní stabilizuje," citovala šéfa Kremlu agentura TASS. Putin podle ní uvedl, že za poslední měsíc a půl vzrostly spotřebitelské ceny o 9,4 procenta a že meziroční inflace k 8. dubnu činila 17,5 procenta. "Kurz rublu se vrátil na úroveň z první poloviny února," poznamenal prezident.

K normálu se podle Putina vrátila poptávka po některých výrobcích, které byly v uplynulé době více žádané. Také počet oficiálně zaregistrovaných uchazečů o zaměstnání podle Putina zůstává "poměrně nízký". Starosta Moskvy Sergej Sobjanin ale například odhadl, že jen v hlavním městě může kvůli odchodu zahraničních firem přijít o práci na 200.000 lidí.

"Strategie ekonomické bleskové války nevyšla," okomentoval západní protiruské sankce Putin. "Sankce se navíc podepsaly i na samotných iniciátorech. Mám na mysli růst inflace, nezaměstnanosti, zhoršující se hospodářskou dynamiku v USA a v evropských zemích, pokles životní úrovně Evropanů a znehodnocení jejich úspor," zdůraznil ruský prezident.

Dolar se nyní prodává zhruba za 80 rublů, zatímco na začátku března americká měna vystoupila až na rekordních téměř 140 rublů. Přestože rubl je zpět na úrovni, kde byl před invazí, podle analytiků to není přirozený vývoj, ale výsledek mnoha opatření, kterými se Moskva snaží kurz domácí měny podpořit.

ČTK | byznysvcesku.cz

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se znechucený

Nemá vůbec žádný smysl všímat si Putlerových propagandistických řečí. Připomíná mi to projevy komunistických hlavounů, kteří také pořád tvrdili, že je vlastně všechno v pořádku, hospodářství jede na plné obrátky a už dávno jsme předhonili prohnilý Západ. A navíc v Americe bijí černochy. Jenomže lidi měli vlastní oči a mohli porovnat realitu s propagandou. K tomu stejnému dojde časem i v Rusku. Západ cenu sankcí unese, stejně jako nakonec vyhrál závody ve zbrojení, zatímco Rusko, tedy myslím Sovětský svaz, se zhroutilo, ehm zhroutil.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Hele, nevim, jaká je situace v Rusku. Ze všech stran se na nás valí propaganda, a to nejen ta ruská. Kolikrát už sem v posledních tejdnech slyšel, že se Rusko kvůli sankcím zhroutí, a ono pořád prd. Ale vim, jaká je situace u nás. A ta stojí za hovno. Jestli je účelem sankcí sebemrskačství a nějaký tak zvaný morální vítězství, tak to nám zatím de. Ale když už, tak já bych radči mrskal toho druhýho a zvítězil normálně. Mě je celkem jedno, jakej je kurs rublu, mě spíš zajímá, kolik stojí benzín a chleba u nás. Možná by bylo lepší snažit se zastavit inflaci v Česku, než se radovat z toho, že roste v Rusku.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Putinovy projevy se nesou spíš v duchu přání otcem myšlenky, ale nezdá se mi, že by nevěděl, jaká situace ve skutečnosti je. Není to žádný blázen. Beru to tak, že jsou určeny k ovlivnění domácího veřejného mínění. Ale možná je to Rusku stejné jako u nás, že politici neposlouchají ekonomy. Připomenu, že guvernérka ruské centrální banky Nabiullinová chtěla kvůli ekonomickému vývoji a dopadům války nedávno odstoupit. Teď prohlásila, že období, kdy může ruská ekonomika žít z rezerv, je u konce. Sankce se podle ní zatím dotkly především finančního trhu, ale nyní začnou stále více ovlivňovat ekonomiku. V tom bych věřil spíš Nabiullinové, než Putinovi.