EKONOMIKA

Putin varoval saúdského korunního prince před politizací energetických otázek

Ruský prezident Vladimir Putin varoval saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána před politizací globálních energetických otázek v návaznosti na koordinované úsilí USA a dalších zemí, které jsou největšími spotřebiteli ropy, čelit Moskvě.

Ondřej Smutný | wsj.com

Saúdská Arábie, faktický vůdce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), odmítla žádosti USA o čerpání většího množství ropy, aby pomohla zkrotit prudce rostoucí ceny ropy, které po ruské invazi na Ukrajinu krátce překročily 116 dolarů za barel v důsledku obav o dodávky. Vysoce postavený americký představitel řekl deníku The Wall Street Journal, že jednání na vysoké úrovni se Saúdy a dalšími zeměmi byla zaměřena na koordinaci a vzájemné pochopení kroků.

"S ohledem na protiruské sankce uvalené řadou západních zemí Vladimir Putin zdůraznil nepřípustnost politizace otázek globálních dodávek energie," uvedl Kreml v prohlášení zveřejněném ruskou státní tiskovou agenturou TASS, která popsala telefonický rozhovor obou lídrů.

Saúdská státní tisková agentura SPA uvedla, že korunní princ zopakoval přání království udržet stabilitu ropných trhů a upozornil na důležitost zachování dohody mezi OPEC vedeným Saúdy a jeho spojenci v čele s Ruskem.

Spojené státy a jejich evropští spojenci zavedli ekonomické sankce zaměřené na ruský finanční sektor, Putina a další vládní představitele, členy elity země a plynovod Nord Stream 2.

Snahy Bidenovy administrativy tlačit na své nejbližší blízkovýchodní partnery, aby pomohli zmírnit ekonomické dopady ruské invaze na Ukrajinu, odhalily rostoucí vliv Ruska v regionu, protože ropné monarchie v Perském zálivu a Izrael zůstávají neutrální nebo mírní svou kritiku Moskvy.

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz