EKONOMIKA

Putinova geopolitická hra s plynem? Megawatthodina zdolala 160 eur

Růst cen zemního plynu v Evropě prudce zrychluje. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu se dnes zvýšila až o 40 procent a poprvé překročila 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu.

Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury Reuters později uvedl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh. Moskva rovněž odmítla obvinění, že stojí za zdražováním plynu.

V úterý cena listopadového kontraktu vzrostla asi o 20 procent a poprvé překonala hranici 100 eur. Za pouhé dva dny se tak cena plynu s dodáním následující měsíc zvýšila zhruba o 60 procent. "To je prostě směšné," řekl k prudkému růstu ceny plynu analytik Tom Marzec-Manser ze společnosti ICIS. "Je téměř nemožné zdůvodnit, jak a proč se to pohybuje tak rychle a tak vysoko," dodal podle agentury Bloomberg.

Za růstem cen stojí mimo jiné vzestup ekonomické aktivity, nízké zásoby plynu a blížící se topná sezona. Objevila se rovněž obvinění, že Rusko manipuluje s cenou plynu, aby tak dosáhlo rychlého spuštění provozu nového plynovodu Nord Stream 2. Rusko však zodpovědnost za růst cen odmítá.

"Trváme na tom, že Rusko nehraje žádnou roli v tom, co se nyní odehrává na evropském trhu s plynem," uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Růst cen je podle něj důsledkem souběhu více faktorů, včetně snahy Evropské unie rychle přecházet k obnovitelným zdrojům energie, na což nejsou připraveny stabilní dodávky, poznamenala agentura DPA.

Putin uvedl, že za současnou situaci je zodpovědná Evropa, protože neuzavřela dostatek smluv o dlouhodobých dodávkách ruského plynu. "Jejich politikou bylo zbavovat se dlouhodobých kontraktů a tato politika se ukázala jako chybná," řekl podle agentury AFP ruský prezident na setkání s představiteli ruského energetického průmyslu.

Rychlým růstem cen energií včetně zemního plynu se už začala zabývat Evropská unie. Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová dnes uvedla, že EU plánuje do konce roku uskutečnit revizi pravidel trhu s plynem, aby zajistila, že rostoucí náklady na energii nenaruší zotavování ekonomiky z dopadů pandemie covidu-19. Podle dnešního prohlášení předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové unie zváží mimo jiné oddělení dosud svázaných cen plynu a elektřiny či vybudování společných strategických rezerv plynu.

Simsonová rovněž uvedla, že zásoby plynu v Evropě jsou sice nižší než obvykle, ale dostatečné pro pokrytí spotřeby v zimním období. "Do konce roku navrhnu reformu trhu s plynem. V této souvislosti přezkoumám otázky kolem skladování a bezpečnosti dodávek," prohlásila. Unie by podle ní měla zvážit společné nákupy a urychlit přechod na levnější obnovitelné zdroje energií.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Dokonce, i kdyby Putin s cenami plynu skutečně manipuloval v neprospěch EU, těžko mu to mít za zlé. V situaci, kdy se Unie na jednu stranu až sebevražedně odvážně rozhodla hrát vabank s energiemi a zároveň se pokouší vůči svému hlavnímu dodavateli strategické suroviny vystupovat mentorsky a z pozice moci, pak už to není jen idealismus, ale čirá hloupost a nahrávka na smeč.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Vidím to jednoznačně. Putin si ještě naposledy zavyhrožuje coby majitel kohoutku a nastalá krize jen urychlí vývoj nových technologií a napřesrok (v dohledné době) definitivní sbohem a šáteček závislosti na jeho blahorodí. Rozumím tomu tak, že přesně o toto vedení EU jde. Green Deal krom jasných klimatických cílů má ještě ten obrovský půvab, že povede k vymanění se ze závislosti na nestabilních autoritářských režimech kdekoli na světě, kde jim shodou okolností prýští ze země ropa či plyn. Teď to může vypadat jako prohra, ale ve skutečnosti jde o strategický ústup s vyhlídkou na konečné vítězství.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Nedávno jsem slyšel v televizi nějakýho pitomce politika vykládat, jak musíme Rusku ukázat sílu. Tady někomu zase asi chyběj ruský vojáci při slavnostní přehlídce uprostřed rozbombardovanýho Berlína, co?!

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Nevidím samozřejmě do vysoké mezinárodní politiky, ale cosi mi říká, že nebude tak zle. Obě strany si mají vzájemně mnoho co nabídnout, obě spolu dosud dělají vekmi zajímavé obchody a nadále je rozvíjí, pokud vím. Takže silné řeči do médií jsou jedna věc a reálná obchodní výměna a dohody ta druhá, skutečnější.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Počkat, tak on ten slavný Nord Stream II. ve skutečnosti nezdvojnásobuje přepravní kapacitu, ale ubírá? To jsou mi věci. Vladimír Putin mohl tak nanejvýše využít situaci, ale o tom je a vždy byla reál politika. Já bych se spíše ptal, kdo mu dal trumfy do rukou a tam se obávám, že vidím úplně jiné prsty než ty ruské.