EKONOMIKA

Rekordní deficit: Schodek letošního státního rozpočtu bude asi kolem 400 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli 19. září v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč. Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Schillerová zároveň nechtěla srovnávat výsledky plnění letošního rozpočtu s plánem pro ten příští. Jeho výsledný deficit podle ní totiž může být ve výsledku úplně jiný, než je nyní plánováno. Návrh schodku pro příští rok 376,6 miliardy Kč kritizoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. "Deficit pro příští rok je příliš vysoký, tam už není nic covidového, jsou tam systémové problémy," uvedl. Poukázal především na zrušení superhrubé mzdy, které podle něj mělo být jen dočasné.

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová připomněla, že současný vývoj veřejných financí vede k tomu, že Česká republika by při aktuálních plánech ministerstva financí ohledně konsolidace veřejných financí dosáhla na tzv. dluhovou brzdu ve výši 55 procent hrubého domácího produktu (HDP) později než v roce 2024, a to zhruba o dva až tři roky. Po jejím překonání musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Celkový veřejný dluh by měl podle ministerstva financí stoupnout z loňských 37,8 procenta HDP na letošních 43,5 procenta HDP. V roce 2022 by měl stoupnout na 46,2 procenta a růst by měl i v dalších letech až na 51,8 procenta HDP v roce 2024.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Tak, jestli po rozpočtové kázni volá už i šéf odborů… To už jsme vážně někde úplně mimo představitelné kategorie. Neřekl té dámě někdo, že dluhy nejsou jen čísla na papíře, ale zejména (někdy i dosti krvavý) závazek do budoucna? Aha, ona tam nejspíše už brzy nebude...

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Tohle je průšvih. Kdysi se říkalo, že dluhy znemravňují. Myslím, že jsme přesně v tom stádiu a že to funguje i naopak. Všeobecná lhostejnost nad zadlužením generuje nemravné politiky, kteří za cizí a budoucí peníze slíbí komukoli cokoli, jen aby urvali ještě jedno volební období.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Není to trochu planý poplach? V rámci EU nemáme čísla zdaleka nejhorší, o ostatním světě ani nemluvě. S deficity ve státních a nejen státních rozpočtech se dnes prostě pracuje, to je realita. Pokud zůstane u víceméně ojedinělého, byť většího výkyvu v rámci covid krize, považoval bych to za akceptovatelné, od toho tu ta možnost je.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Pokud by byla pravda, co tvrdí paní ministryně a to, že jde o peníze na investice, neměl bych s tím problém, vlastně naopak. Jen se obávám, jestli se nebudeme radikálně lišit v pojetí toho, co je a co není investice. 

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Já bych chtěl někdy vidět tu jejich tiskárnu na peníze nebo ještě líp, chtěl bych ji mít doma!