EKONOMIKA

Revoluce v cestování. Pandemie podle šéfa Airbnb navždy změnila způsob, jak lidé cestují

Způsob, jak lidé cestují, se v důsledku pandemie covidu-19 navždy změnil. Uvedl to podle serveru BBC šéf společnosti Airbnb Brian Chesky.

Chesky upozornil například, že rozmach práce z domova vedl ke stírání rozdílů mezi cestami za zábavou a pracovními cestami. Lidé se podle něj rovněž začali snažit trávit více času s rodinou a přáteli. "Domnívám se, že to, co dnes vidíme, je úplná revoluce v cestování," prohlásil Chesky. "Dříve jsme žili na jednom místě - ve svém domově - přesunovali se do jiného místa - kanceláře - a na další místo jsme cestovali. Nyní se všechna tato místa sbližují," dodal.

Technologie umožňující práci na dálku podle šéfa Airbnb "zásadně změnily" potřebu dopravovat se do práce. Chesky rovněž upozornil, že lidé nyní využívají možnost žít a pracovat mimo domov ne pouze na několik dnů, či na týden, ale "na měsíc, či na celé léto". "Někteří lidé volí možnost stále měnit místo pobytu a dokonce ani nemají žádné trvalé bydliště," dodal.

Další významnou změnou je podle šéfa Airbnb nárůst zájmu o "lidský kontakt" při cestování, který je důsledkem toho, že mnozí lidé v rámci práce z domova tráví více času o samotě. Airbnb například v letošním druhém čtvrtletí zaznamenala ve Spojených státech nárůst rodinných rezervací u víkendových pobytů o 70 procent oproti stejnému období roku 2019.

"Svět už nikdy nebude takový, jaký býval. Cestování už nikdy nebude jako dříve. Neznamená to, že se nic z toho starého světa nevrátí. Znamená to pouze, že se nevracíme v čase, ale pohybujeme se kupředu," uvedl Chesky

Společnost Airbnb zprostředkovává krátkodobé ubytování v soukromí. Koronavirová krize měla na aktivity podniku tvrdý dopad, podle Cheskyho však poptávka v létě silně oživila, zatímco zvyklosti zákazníků se změnily.

Služba Airbnb přináší turistům levnější alternativu k ubytování v hotelu a pronajímatelům finanční příjem. Na službu si však často stěžují lidé žijící v blízkosti pronajímaných nemovitostí. Airbnb čelí rovněž kritice, že tlačí vzhůru ceny nemovitostí.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Možná se bude cestovat méně, ale o to intenzivněji. Často jsem měla dojem, že mnoho známých doslova “vytlouká“ známá místa jen tak, aby zahnali nudu, měli čárku a fotku na Facebooku. Procestovali neuvěřitelné peníze jen proto, aby byli někde, kde to tzv. stojí za to a kde byli jejich známí. Je dost možné, že kdyby si pustili kvalitní dokument, viděli by a dozvěděli se o tom místě mnohem víc.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Jako, že by lidi už nechtěli jezdit v létě k moři a v zimě si zalyžovat? To pochybuju. A jestli se u toho chtěj víc družit? Možná to tak maj kancelářský krysy při těch jejich home officech? Já mám teda lidí za celej den v práci plný zuby. Já klidně vyměním veřejný koupaliště za soukromej ostrov. 

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Můj dědeček mně vyprávěl, že největším cestovatelem z jejich obce byl člověk, který se vypravil jednou za život do hlavního města. Běžné bylo jednou ročně vyjet nebo spíše vyjít do nejbližšího městečka na výroční trhy a kdo byl hodně při chuti a měl na to, tak vyrazil do města velkého, ale to už muselo být. Cestování bylo nákladné a obtížné, doma volaly povinnosti, rodina, hospodářství. Hodně lidí dnes uvažuje tak, že když sjezdili svět, vědí o životě víc než ti, kteří zůstali doma. Nemyslím si to. Ten samý dědeček také říkal: „Vůl, byť by do Říma došel, zůstane volem.“

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Opravdová revoluce v cestování přijde až s běžně dostupnou virtuální realitou a pak také možná s dalším, dramatickým nárůstem cen (zdanění) paliv. Obojí je na spadnutí. Pak si myslím, že přijde teprve ten pravý zvrat.