EKONOMIKA

Robo-úly mají zachránit svět. Izraelský výrobce na ně získal 80 milionů dolarů ze soukromých zdrojů

Společnost Beewise, izraelský výrobce robotických úlů, který má za cíl zachránit včely před klimatickými změnami, ve středu oznámila, že získala 80 milionů dolarů v rámci financování vedeného soukromou kapitálovou společností Insight Partners.

Ondřej Smutný | reuters.com

Společnost uvedla, že celkové financování dosáhlo výše 120 milionů dolarů, a dodala, že nové finanční prostředky budou použity na uspokojení rostoucí poptávky po jejích robotických úlech.

Společnost Beewise dále uvedla, že její zemědělská technologie zachránila v uplynulém roce více než 160 milionů včel. Robo-úly tedy úly, které jsou osídleny včelami a využívány zemědělci, jsou řízeny aktuálním počasím, využívají se pro automatickou sklizeň a jsou napájeny solárními panely.

Umělá inteligence v robo-úlech dokáže rozpoznat hrozby pro včelstvo, jako jsou škůdci a pesticidy.

Zástupci Beewise upozorňují, že opylování je pro život na planetě klíčové, protože 30 % celosvětových zásob potravin a více než 70 % zeleniny, ovoce, semen a ořechů opylují včely.

Včely mají význam nejen pro zemědělství, ale jejich produkty jako med, vosk, propolis, mateří kašička, jed a pyl jsou navíc využívány v chemickém průmyslu, zejména kosmetickém odvětví, farmaceutickém průmyslu a potravinářství.

Jen v Evropské unii včely odhadem vytvářejí každoročně ekonomickou hodnotu ve výši 14,2 miliard eur.

Podle některých studií se populace včel zmenšila za poslední roky až o 90 %. Za hlavní důvody vědci považují užívání pesticidů a úbytek květin a lesů v důsledku klimatických změn.

Na financování robotických úlů se podílely také společnosti Fortissimo Capital, Corner Ventures, lool ventures, Atooro Fund, broker Meitav Dash Investments Ltd a Sanad Abu Dhabi.

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz
 

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se v pohodě

Albert Einstein kdysi prohlásil, že pokud vymřou včely, lidstvo je přežije o čtyři roky. I když odborníci s takovým temným scénářem nesouhlasí, je jasné, že by to mělo obrovský a těžko odhadnutelný dopad na světovou ekonomiku a životní prostředí. Z pultů obchodů by zmizely švestky, broskve, mandle, jablka, mandarinky, káva nebo med. Také živočišné říši, která je na těchto plodinách závislá, by hrozilo hromadné vymírání různých druhů. Z krajiny by se zcela ztratily některé kvetoucí rostliny a postupně by nejspíš zanikly i celé ekosystémy. Takže děkujme přírodě, že včely jsou.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

I když nesdílím názor extrémních ekologistů z organizace Earthwatch Institute, kteří na schůzi Královské geografické společnosti v Londýně rozhodli, že včely jsou nejdůležitější živá stvoření na Zemi, tak souhlasím, že se jedná o nadmíru užitečné tvory. Je jasné, že jejich úbytek nebo dokonce vyhynutí by prohloubilo současnou krizi a dramaticky zdražilo potraviny. V Británii vypočítali, že kdyby včely při opylování měli nahradit lidé, přišlo by to tamní ekonomiku každoročně na 1,8 miliardy liber (54 miliard Kč).

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se šťastný

V čínské provincii Sečuán se už stalo, že tam v hruškových sadech omylem pesticidy vyhubili včely, a tak museli nastoupit dělníci se štětečky a opylovat ručně každý květ. To nám snad nehrozí. Říká se, jak u nás klesá zájem o včelařství a počet včelstev, ale asi jak kde. Když jsem si zjišťoval celková čísla, tak dochází spíš k nárůstu. Podle údajů Českého svazu včelařů stoupla mezi lety 2015 až 2018 hustota zavčelení v České republice z 6,2 na 9,46 včelstev na km2, což není málo. Také stále nová opatření proti různým nemocem včel jsou dost nákladná. Teď ve světě frčí zajímavý trend městského včelaření. U nás se toho chytli nějací kluci v Praze, kteří umístili tři včelí úly na střechu obchodního centra Chodov. Ale včelaři, které znám, to nemají lehké, stěžují si na nízké výkupní ceny medu a levnou konkurenci z Asie.