EKONOMIKA

Rok od tragického odchodu Petra Kellnera: Kdo byl kapitán českého průmyslu?

Včera uplynulo první výročí od tragického úmrtí Petra Kellnera při pádu vrtulníku na Aljašce. Připomeňme si, kým Petr Kellner byl a jaké postavení zaujímal v českém byznysu.

Petr Kellner se narodil 20. května roku 1964 v České Lípě. Své mládí prožil v Liberci, kde vystudoval i Střední ekonomickou školu, aby pak pokračoval studiem VŠE v Praze. Jako mnoho v budoucnu úspěšných podnikatelů i Petr Kellner začínal svoji pracovní kariéru v podniku zahraničního obchodu a to konkrétně v pražském Strojimportu. Zajímavou vsuvkou bylo jeho následné angažmá coby asistenta produkce a následně i produkčního ve Filmovém studiu Barandov.

Poměrně záhy po listopadové změně režimu založil Petr Kellner v roce  1991 společně s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem firmu, která se měla stát prostředkem jeho fenomenálního obchodního úspěchu příštích let. Firma vznikla v severočeských Teplicích a nesla název PPF investiční společnost (v roce 1997 byla založena nová společnost PPF). Společnost se postupně stala jednou z největších v oboru investic a to nejen u nás , ale i na mezinárodním poli. Investiční skupina již jako holding investovala do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti, maloobchodní služby, pojišťovnictví až po zemědělství. Její působnost byla a je stejně jako její velikost světová. Působí v České republice, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Francii, Německu, Velké Británii, Číně, Vietnamu, USA i dalších zemích.

Prvním ze série velkých obchodních počinů a v tomto případě pravděpodobně do značné míry i iniciačním úspěchem Petra Kellnera bylo úspěšné privatizování a následná transformace České pojišťovny. Tu v roce 1996 svěřili PPF do správy její akcionáři a vláda České republiky. V roce 2008 se Česká pojišťovna stala součástí společného podniku PPF a italské Assicurazioni Generali se jménem Generali PPF Holding (GPH). Petr Kellner byl následně zvolen členem správní rady pojišťovny Generali. Ve stejné době odhadl časopis Forbes majetek Petra Kellnera už na 9 miliard dolarů (tehdy 150 miliard Kč). Petr Kellner se tak posunul již do první stovky nejbohatších lidí a to 91. místo, což ještě nebyl konec jeho pohádkového vzestupu. Ten byl alespoň teoreticky korunován podle žebříčku Forbes pro následující rok 2009 dokonce 76. místem, kdy byl Kellnerův majetek odhadován na 6 miliard dolarů (přes 126 miliard korun). 

Následující roky i přes vzrůst objemu majetku v absolutních hodnotách došlo k teoretickému pohoršení si na žebříčcích nejbohatších lidí světa, stále se ale jednalo a jedná jak o fenomenální hodnoty, tak o obrovský podnikatelský úspěch českého občana a podnikatele, který se dlouhodobě zařadil k těm vůbec sto nejúspěšnějším z hlediska majetku na celém světě.

Úspěšný podnikatel byl přitom krom svých byznysových aktivit a investic do vlastních nemovitostí (jeho vila ve Vraném nad Vltavou získala několik architektonických cen) nebo proudových letadel znám i tím, že z vydělaných prostředků mohutně podporoval dobročinnost. Už v roce 2002 založil spolu se svojí manželkou Renátou Kellnerovou nadaci Educa, která získala dary v řádu několika set milionů korun a to převážně od jeho vlastních firem ze skupiny PPF. Tato nadace jen v letech 2004–2005 poskytla celkem 382 milionů korun na vybudování a provoz osmiletého gymnázia internátního typu Open Gate - Gymnázium a základní školy ve středočeských Babicích. Nadace se zaměřuje na zvyšování kvality vzdělávání i na dalších veřejných základních školách v České republice (projekt „Pomáháme školám k úspěchu“) a podporuje sociálně znevýhodněné studenty. Českým studentům poskytuje granty pro studium na zahraničních univerzitách (Projekt Univerzity).

Také oblast kultury vděčí Petru Kellnerovi a jeho sponzorským příspěvkům za mnohé. Jeho PPF financuje například pražské Divadlo Járy Cimrmana nebo Letní shakespearovské slavnosti. Petr Kellner mimo jiné investoval do umění i jako soukromý investor a stal se majitel jedné z největších privátních sbírek fotografií Josefa Sudka, našeho patrně světově nejznámějšího fotografa. Jeho sbírka obrazů a dalších uměleckých děl, představuje průřez zejména českou malbou od konce 19. století do současnosti.

V soukromí byl Petr Kellner podle všeho starostlivým a zároveň hravým rodičem, který si uvědomoval, že sebevětší peníze nevynahradí společný čas s dětmi, kterým se rád a dle možností věnoval. Již jako velmi movitý muž jezdil například se svými dětmi na běžné letní tábory. Jeho blízcí o něm většinou hovořili jako o člověku přátelském, otevřeném a stále plném schopnosti hledat to podstatné nejen v byznyse, ale především v životě samotném. Opakovaně hovořil i přes svoje žárlivě střežené soukromí o tom, že podstatnými hodnotami pro něj jsou rodina, zdraví, svoboda.

Petr Kellner minimálně na českém podnikatelském nebi patřil a i po své smrti patří k jeho největším hvězdám. Uprostřed malé země ve střední Evropě se zrodil podnikatel světového jména a formátu. Skupinu PPF po jeho smrti, coby CEO, řídí Ladislav Bartoníček.

redakce byznysvcesku.cz