EKONOMIKA

Rozporuplná situace na akciových trzích: Zatímco americké akcie dále padají, evropské rostly

Americký akciový trh zažívá nejhorší začátek roku od roku 1932 a nic se na tom nezměnilo ani v minulém týdnu. Evropské akcie naopak v druhém dubnovém týdnu prožily mírné zotavení.

Patrik Kudláček

Index S&P 500, benchmark amerického akciového trhu složený z 500 nejvýznamnějších amerických společností se v minulém týdnu během čtvrtka dotkl svého letošního dna, když se propadl až o 18 % od svého maxima ze začátku roku. Díky pátečnímu mírnému zotavení nakonec část svých ztrát smazal, za celý týden přesto odepsal 1,49 %. „Nejlépe“ z amerických indexů se vedlo v minulém týdnu technologickému indexu Nasdaq, který se propadl pouze o 0,63 %. Za celý letošní rok je však v 25% záporu – tedy v oblasti medvědího trhu. Z největších amerických benchmarků v letošním roce zatím nejlépe performuje index blue-chip akcií – Dow Jones. Jako jednooký mezi slepými králem je však od začátku letošního roku i tento index ve výrazném záporu a to -12 %, jenom v minulém týdnu se přitom propadl o 1,49 %. 

Americké akciové trhy v minulém týdnu negativně překvapila zpráva o dubnové inflaci, která byla o něco málo výší, než očekávali analytici – 8,3 %. Byla však už od dvě desetiny nižší než v březnu, zdá se tedy, že inflace v USA začíná zpomalovat. A co bychom za podobnou míru inflace dali u nás, že? Kromě inflace děsí investory do amerických akcií rovněž zrychlené tempo zpřísňování monetární politiky americké centrální banky a obavy ze zpomalení růstu místní ekonomiky. V globálním měřítku pak i americké akcie stále ohrožuje ruská invaze na Ukrajinu a pandemická omezení v Číně, která uvrhla Šanghaj do několikatýdenní uzávěry. Kombinace všech těchto faktorů zkrátka na trhy přináší neklid a skepsi. Podíváme-li se však na současnou situaci z druhé strany, řada akcií se nyní obchoduje za mnohem rozumnější cenu než půl roku zpátky – některé technologické akcie dokonce odepsaly veškeré pandemické zisky, a tak může být o něco snazší za současné situace nalézt tituly s rozumným oceněním

Evropské akcie se vzepřely negativním zprávám 

Podobné obavy, jaké trápí investory na západním pobřeží Atlantiku trápí i Evropany, přičemž zejména konflikt na Ukrajině na ně doléhá mnohem více. Přesto evropské akcie v minulém týdnu vykázaly poměrně povzbuzující výkonnost. Panevropských index Euro STOXX 600 vzrostl o 1,15 %, přičemž ho táhly vzhůru zejména německé a francouzské akcie. Francouzské akcie reprezentované indexem CAC 40 připsaly 2,51 % a německý index DAX 40 dokonce vzrostl o 2,96 %. Evropské akcie tak zastavily několika týdenní sérii negativní výkonnosti. 

Pravdou je, že se evropským společnostem doposud „lépe dýchá“. Evropská centrální banka na rozdíl od amerického Fedu zatím nepřistoupila ke zvyšování úrokových sazeb. Základní úroková sazba ECB se stále drží na nule, přičemž i nadále pokračuje program kvantitativního uvolňování. Podle posledních slov prezidentky Evropské centrální banky, Christine Lagardeové, by program nákupu dluhopisů měl skončit na začátku třetího čtvrtletí letošního roku a až posléze by ECB mohla v rámci boje proti inflaci přistoupit i ke zvýšení základní úrokové sazby. 

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.