EKONOMIKA

Rubl od začátku invaze posílil ze všech měn světa suverénně nejvíce, proti koruně o 30 %

Za období od předvečera ruské invaze na Ukrajinu, tedy od 23. února, do včerejška česká koruna oslabila vůči většině klíčových měn ve světě. Nejvýrazněji znehodnotila vůči ruskému rublu, a to o takřka 29 procent. Zpevnila však alespoň vůči dalším měnám regionu střední a východní Evropy, forintu a zlotému.

Lukáš Kovanda

Rubl je s přehledem nejvíce posilující měnou ve světě za období od posledního dne před invazí. Ruské vládě a tamní centrální bance se tedy podařilo pád měny, jenž nastal v důsledku invaze a prvního kola západních sankcí, nejen zastavit, ale dokonce zcela zvrátit a změnit v růst. Zpevňování rublu je odrazem nejen dramatického zvýšení základní úrokové sazby ruské centrální banky, ale také potlačení, manipulace, ba znásilnění trhu s ním. Kurs rublu zdaleka neodráží volné působení nabídky a poptávky. 

Pro Kreml je však kurs rublu jedním ze stěžejních nástrojů propagandy, takže učinil řadu kroků, které nyní u ruské veřejnosti navozují dojem, že Rusko na tom ekonomicky není o nic hůře než před invazí. Vždyť rubl je – dle oficiálního kursu – vůči dolaru pevnější než před invazí! To je však opravdu jen iluze. Vždyť od dovozu ruských surovin se postupně odvrací nejen Západ, ale také země typu Indie, které patří spíše mezi ty udržující za současné situace neutralitu.

Podle dnešní zprávy agentury Bloomberg nestačí indickým odběratelům ruské ropy dokonce ani zhruba její třetinová sleva proti světovému cenovému standardu ropy Brent. Žádají slevu ještě větší. V Rusku se už teď paliva hromadí, neboť je není komu „udat“ ani právě ve značné slevě. Řidiči tam tankují i za 12 Kč/l, ale země přichází o velké miliardy. Chystané embargo EU na ruskou ropu situaci dále zhorší. Dokonce už i maďarský petrochemický podnik MOL, druhý největší provozovatel čerpacích stanic v ČR a v tuto chvíli jeden z největších odběratelů ruské ropy v EU, se na embargo podle dnešního vyjádření jeho generálního ředitele Zsolta Hernádiho, jejž cituje Bloomberg, připravuje. Bude více ropy dovážet po moři tankery a například ve slovenských rafinériích podniku klesne produkce o zhruba 30 procent, z technologických důvodů.

Indický ocelářský gigant Tata Steel, největší tamní odběratel ruského uhlí, jej zase zcela přestane dovážet. Kvůli západním sankcím prostě firma nemá, jak zaplatit. V dubnu klesl celkový vývoz ruského uhlí, tedy nejen ten do Indie, na zhruba desetinu své únorové hodnoty.

To, že se země typu Indie nebo Maďarska odvrací od ruských energetických exportů, znamená pro Kreml a rubl vážný problém, byť ne zcela bezprostřední. Každopádně na volném trhu by na takové zprávy rubl reagoval citelným poklesem. Na zmanipulovaném trhu si svoji iluzorní sílu drží. Zatím.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

 

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se naštvaný

Nejen rubl, ale celé Rusko je jedna velká nafouknutá bublina. Osobně se domnívám, že nakonec se díky té neskutečně odporné ruské agresi na Ukrajině dočkáme ještě jejího splasknutí. Tak, jako si svým očistcem museli projít pyšní nacisté na konci druhé světové války v Německu, čeká nyní něco obdobného i putinovské Rusko s jeho falešnými představami o vlastní velikosti a neporazitelnosti. A stejně jako se za druhé světové války nakonec spojil celý civilizovaný svět, aby nacistickou imperiální stvůru zničil, stane se tak i nyní v případě té ruské. Tehdy i dnes je přitom stejná i příčina, kterou je pokus o jakousi restauraci domnělé původní slávy a velikosti. Je to fatální omyl. Kolébkou demokracie je svět náš, západní, anglosaský a k němu lze buďto patřit a nebo jím být poražen. Rusové to zažili již jednou v podobě konfrontace za studené války a následného rozpadu svého impéria. Zjevně jim to nestačilo a potřebují být poraženi ještě jednou, nyní už v horké podobě a definitivně. I původní Německo muselo být sraženo na kolena dvakrát stejně tak jako irácký Husajn. Nyní je řada na Rusku. Doufám, že Putin nakonec stane před soudem!

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se bezradný

Já bych nevolal hop, dokud se nepřeskočí. Ony tyhle optimistické, neřku-li vítězné řeči, se snadno zaseknou v krku. Rusko není zdaleka na kolenou a u nás se zdaleka ještě neprojevily na plno dopady energetické krize. Zatím je to vše spíše v počátcích. Halasné holedbání se tu jedněch i druhých, jak jsme připraveni, se bude teprve zatěžovat zkouškou reality. Jedna věc je životní nadstavba, příjemné věci nebo dokonce luxus, tou druhou jsou životní nezbytnosti, naprostý základ. Je pro nejednoho Rusa jistě nemilé nemoci si zajít do svého oblíbeného amerického fastfoodu či pro značkové šperky nebo elektroniku. Ovšem to vám může vzít tak maximálně dobrou náladu. Takový nedostatek potravin, světla, tepla apod. to už je jiná. To bolí doopravdy. Tak já bych byl opatrný.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Jasně, Rusákům sílí měna, ale je to vlastně důkaz toho, že už jsou úplně v háji. To nevymyslíš, na tu musíš mít vysokou školu nebo radši dvě. Sousedovi už přišly nový zálohy za plyn, je v háji, normálně zvažuje kam půjde bydlet a co bude vůbec dělat. Takovejch lidí je spousta, ale ty naši pitomci vymejšlej už pomalu tažení na Moskvu a vedou silný řeči, jak kdybysme měli nějakou opravdickou armádu a ne ty dva oddíly státních žoldněřů, co by uhájili leda tak vlastní kasárna a ještě jenom tejden, než by jim došla menáž. Tohle nedopadne dobře.