EKONOMIKA

Ruská Sberbank navzdory sankcím rozšiřuje nabídku technologií o chytré televizory

Největší ruská banka Sberbank, jejíž mezinárodní aktivity jsou silně ohroženy západními sankcemi proti Moskvě kvůli událostem na Ukrajině, v úterý představila řadu chytrých televizorů, které jsou nejnovějším přírůstkem do jejího technologického arzenálu.

Ondřej Smutný | reuters.com

Sberbank rozvíjí své nefinanční aktivity, jako je elektronický obchod, technologie a cloudové služby, ve snaze bojovat s klesajícími maržemi, a zdá se, že je odhodlána v tomto procesu pokračovat i v době, kdy sankce uzavírají její aktivity jinde.

Začátkem tohoto měsíce společnost opustila téměř všechny své evropské trhy a zdůvodnila to velkým odlivem finanční hotovosti a ohrožením svých zaměstnanců a majetku. To se zdá být nevyhnutelným poté, co Evropská centrální banka nařídila uzavření její evropské pobočky.

Ve spolupráci s prodejcem elektroniky M.Video začala Sberbank prodávat televizory, které využívají software virtuálního asistenta banky a nabízejí služby, jako je online streamování a doručování jídla z digitálního ekosystému.

Sberbank nezveřejňuje, kolik vynakládá na technologie, ale již dříve agentuře Reuters sdělila, že se jedná o obrovské investice, které zvýšila poté, co změnila svou strategii a zaměřila se více na technologická řešení a zařízení.

Cena akcií Sberbank, jejímž většinovým vlastníkem je ruská vláda, prudce klesla od chvíle, kdy Rusko zahájilo "zvláštní vojenskou operaci" na Ukrajině a západní země uvalily na ruský finanční sektor bezprecedentní sankce.

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz