EKONOMIKA

Ruské aerolinky mohou rekvírovat pronajaté stroje západních majitelů

Ruský prezident Vladimir Putin včera podepsal zákon, který umožňuje, aby si ruské letecké společnosti jako vlastní majetek zaregistrovaly letadla dosud pronajatá od zahraničních společností.

Sankce uvalené na Rusko po invazi Moskvy na Ukrajinu dávají leasingovým firmám čas do 28. března, aby se osvobodily od smluv s ruskými aerolinkami. Zákon umožňuje ruským aerolinkám ponechat si flotilu zahraničních letadel a provozovat je na vnitrostátních linkách. Ruské letecké společnosti jim také mohou vydávat osvědčení o letové způsobilosti.

Zabavení letadel, která patří zahraničním leasingovým společnostem, bylo jednou z očekávaných reakcí Moskvy na západní sankce. Rusko už dříve omezilo do konce roku export široké škály produktů. Tento zákaz se týká i zboží zahraničních společností působících v Rusku. Další opatření by mohla zahrnovat mimo jiné zamezení vstupu zahraničních lodí do ruských přístavů.

Čeká se též znárodnění majetku zahraničních firem, které opustí zemi. Ruská prokuratura už varovala mimo jiné společnosti Coca-Cola, McDonald's, Procter & Gamble, IBM a Yum Brands, pod niž spadají řetězce KFC a Pizza Hut. Rusko též pohrozilo zatčením těch představitelů západních společností, kteří kritizují tamní vládu.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se smutný

Zní to dramaticky a je to svým způsobem bezprecedentní krok. Ovšem! Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Nepřečíst si před časem celé série článků o zabavování ruského majetku tu či onde, asi bych měl pocit, že jde ze strany Ruska o krok přes čáru. Žel, není tomu tak. Slova V. Putina o tom, že ekonomické sankce Západu jsou vyhlášením (ekonomické) války, mají bezpochyby svou váhu a tento krok je odpovědí. Zapomněl ale zřejmě na to, že tu válku faktickou, se střelami, výbuchy a mrtvými začal on sám. Stupňování napětí je nyní vzájemné a nevěstí nic dobrého.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se zklamaný

Toto je pro mě jasnou známkou toho, že jsme ve válce. Právě a přesně tyto kroky podnikají strany konfliktu, které už jakoby rezignovaly na možnost dohody a jsou spolu ve válečném stavu. Zatím mezí Západem a Ruskem střely nelétají, ale mohutně jsme se opět o krok přiblížili. Rezignace na staré dohody a zájem druhé strany je de facto válečný stav. Ke střelám a raketám zbývá už jen ten poslední krok. Atmosféru na to právě podobná opatření ať už jakékoli strany vytváří. Vrátit se k jednacímu stolu bude zase o velký kus obtížnější. Křivd přibývá, ztrát také. Je to jako v rozpadajícím se manželství. Od určité fáze už je rozvod v podstatě nevyhnutelný a věci do té doby nemyslitelné se náhle stávají běžnou zbraní.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se naštvaný

Putin jen a pouze předvedl svou skutečnou podstatu. Ze strany Západu jde v případě ekonomických sankcí o konsenzuálně prohlasovaná společná opatření demokratických států, která tváří v tvář brutální vojenské akci s mrtvými bezbrannými civilisty dávají zpětnou vazbu agresorovi, že takto ne. V případě protiopatření Putina jde o reakci čistě mstivou, neadresnou a určenou domácímu publiku ve snaze ukázat, že on také může uškodit. Je to rozdíl mezi trestem učitele neukázněnému žákovi a plivancem tohoto potrestaného a ukřivděného darebáka do zad trestajícího kantora. Zvítězíme, musíme zvítězit! Ve jménu civilizace!