Rusko poskytlo Maďarsku odklad plateb za rozšíření jaderné elektrárny Paks

Rusko poskytlo Maďarsku odklad plateb za rozšíření jaderné elektrárny Paks

Rusko poskytlo Maďarsku odklad plateb za rozšíření jaderné elektrárny Paks na pět let. Dnes to podle agentury Reuters uvedlo maďarské ministerstvo financí. Projekt, který má zařízení na jih od Budapešti o výkonu dvou gigawattů rozšířit o dva reaktory ruské výroby, každý s výkonem 1,2 gigawattu, má na starosti ruská státní společnost Rosatom. Evropský parlament dnes vyzval členské země Evropské unie, aby této firmě budovat jaderné elektrárny na svém území nedovolily.

Maďarsko stavbu za 12,5 miliardy eur (zhruba 323 miliard Kč) financuje z větší části pomocí mezistátní půjčky od Ruska za deset miliard eur. Budapešť ji měla původně začít splácet v roce 2026.

“Díky úspěšným rozhovorům může být dohoda o financování investice Paks 2 upravena pro Maďarsko příznivým způsobem – splácení půjčky může začít až v roce 2031,” uvedlo dnes ministerstvo.

Podle zdrojů Reuters byla dohoda v zájmu obou stran. Zatímco Maďarsko usilovalo o odklad splátek, Rusko se chtělo vyhnout pokutám za nedodržení termínu dokončení stavby a potřebovalo shovívavost dozorčích orgánů.

Rosatom zakázku získal bez výběrového řízení v roce 2014. Projekt ale čelil překážkám včetně zdlouhavého přezkumu Evropské unie zaměřeného hlavně na jeho financování, což jej o několik let zpozdilo. Ministerstvo dnes uvedlo, že v provozu bude rozšířená elektrárna za deset let, i když hlavní práce teprve začnou.

Smlouva o rozšíření elektrárny Pacs bývá uváděna jako důkaz úzkých vztahů mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Západní spojenci pohlížejí na tuto vazbu s nevolí. Maďarsko muselo získat souhlas Evropské unie s urychlením zahájení výstavby.

Poslanci Evropského parlamentu dnes unii vyzvali, aby snížila závislost na ruské energii, zastavila stavbu plynovodu Nord Stream 2 a nenechala ruskou společnost Rosatom budovat na území EU jaderné elektrárny. V usnesení také vyzvali členské země EU, aby koordinovaně vyhostily ruské diplomaty v reakci na zjištění českých tajných služeb o ruském podílu na explozích muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Rosatom byl jedním z uchazečů o dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, z tendru byl ale po zveřejnění zjištění o Vrběticích vyřazen.

ČTK | byznysvcesku.cz