EKONOMIKA

Rusko za války na Ukrajině zdvojnásobilo příjmy z vývozu paliv do EU

Rusko od začátku války na Ukrajině zdvojnásobilo příjmy z prodeje plynu, ropy a uhlí do Evropské unie. S odvoláním na údaje finského střediska pro výzkum energií a ovzduší CREA to dnes napsal ruský list Kommersant. Rusko vydělává na růstu cen fosilních paliv, přestože objem dodávek se kvůli embargu a sankcím snížil.

Rusko podle CREA za první dva měsíce války proti Ukrajině vyvezlo energetické suroviny celkem za 63 miliard eur (asi 1,5 bilionu Kč), z toho do EU za 44 miliard eur (asi 1,1 bilionu Kč). To je dvojnásobek proti stejnému období loňského roku.

"Vývoz fosilních paliv představuje klíčový faktor, který umožňuje Rusku budovat vojenskou moc a dovoluje mu brutální agresi proti Ukrajině," zdůraznilo finské středisko.

Dodávky ropy do EU podle těchto údajů klesly o 20 procent a dodávky uhlí o 40 procent. Naopak dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) o 20 procent vzrostly, dodávky zemního plynu dodávaného sítí plynovodů se pak zvýšily o deset procent.

Naopak dodávky ruské ropy do oblastí mimo EU vzrostly o 20 procent, uhlí o 30 procent a zkapalněného plynu o 80 procent.

Největším dovozcem energetických surovin z Ruska je Německo, na které připadá dovoz za 9,1 miliardy eur (asi 223 miliard Kč), dále Itálie (6,9 miliardy eur), Čína (6,7 miliardy eur), Nizozemsko (5,6 miliardy eur), Turecko (4,1 miliardy eur) a Francie (3,8 miliardy eur).

Experti předpokládají další růst cen energetických surovin. EU zvažuje ukončení dovozu energetických surovin z Ruska, aby Moskvu přiměla ukončit tažení proti Ukrajině. Unie již přijala embargo na ruské uhlí, které začne platit od srpna. Jedná rovněž o tom, že přestane odebírat ruskou ropu a plyn, nicméně proti embargu na ruský plyn vystupuje Rakousko, Maďarsko a Německo. Vysvětlují to obavami, že takový krok by způsobil ekonomickou krizi.

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu přerušila dodávky plynu do Polska a Bulharska, které odmítají platit v rublech, jak nyní Kreml požaduje.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se bezradný

Říká se tomu lidově “střelit se do nohy“. Případně se dá v eurounijním kontextu škodolibě paradovat původně sovětské “měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždycky“. Bylo by to možná vtipné, kdyby to nebylo frustrující. A frustrující je to dvojnásob, protože sankce jednak dle všeho příliš nefungují, případně více poškozují nás než Rusko, kterému možná dokonce pomáhají. Potom je tu ještě riziko jak domácích nepokojů, tak zostřující se mezinárodní situace. Petru Fialovi lze jistě vyčítat leccos, ale zrovna u pokusů jeho vlády zmírnit dopady zdražování na obyvatelstvo, bych byl opatrný. Co, kdo a proč to způsobilo, je už věc jiná, na delší diskusi. Možná by ale argument nefunkčnosti sankcí mohl alespoň největším moralistům pomoci revidovat svoji zaťatou představu, jak neježděním a netopením bojujeme s Putinem. Je to ve světle těchto dat už nejen naivně hloupé, ale ve skutečnosti i silně kontraproduktivní!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se zklamaný

Zdroj by to chtělo samozřejmě důkladně prověřit. Každopádně dle mého toto není argument pro to se sankcemi přestat, ale naopak je ještě zesílit. Putin si svoji ropu a zejména plyn jen tak někam neschová a tranzit na východ, do Číny nebo Indie je zatím krajně technicky problematický. V textu je správně poukázáno na to, že objemy se sice snižují, ale příjmy rostou. Na to existuje jediná odpověď – úplné odpojení se. Pak se předveď, báťuško! Z lejna ani Putin totiž bič neuplete. Doufám, že Německo začíná postupně procitat a po vítězství Emanuela Macrona ve Francii se začíná ve vedoucích evropských zemích rýsovat jasná protiputinovská fronta, jakou tady my díky naší vládě máme již od počátku. A ještě to bude zelené!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

To je teda řiť! Takhle je to se vším a vždycky. Vrchnost něco vyhlásí a když se ukáže, že je to totální kravina, jede se dál a víc, aby to nevypadalo, že se spletli. Na podzim a v zimě nás všechny zas budou tlačit do očkování. Bude to ale úplně zbytečný, páč těch pár silnejch jedinců, co přežijou cesty na kole v mraze do práce a doma na kořínkách v zemljance, už nějaká chřipečka nemůže ohrozit. Ty bláho, oni ty Rusáci ani nebudou zase muset chodit sem za náma, my si to Rusko tady uděláme sami.