EKONOMIKA

Ruský plyn je prý zbraní, kterou Kreml používá proti Evropě. Na této „zbrani“ ovšem vydělává i třeba Norsko

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se dnes opřela do Ruska. Kreml podle ní využívá plynu jako „zbraně“. V Římě tak promluvila v kontextu probíhající diskuse ohledně zprovoznění plynovodu Nord Stream 2.

Lukáš Kovanda

Jeho výstavba skončila v září, nyní čeká na zprovoznění. K tomu potřebuje schválení německých úřadů a pak také Bruselu. Baerbocková, spolupředsedkyně německých Zelených, patří mezi vrcholnými německými politiky k nehlasitějším kritikům projektu. Pokud Rusko bude chtít posílat Evropě více plynu, může podle ní využít stávající plynovod Nord Stream 1. Má prý dost volné kapacity.

Baerbocková minulý týden zavítala do Washingtonu. Spojeným státům je Nord Stream 2 dlouhodobě „trnem v oku“. Už administrativa předchozího prezidenta Donalda Trumpa usilovala o zastavení projektu. Administrativa Joea Bidena sice řekla, že projekt akceptuje, neboť nechce zhoršovat vztahy s Německem, ale nelze vyloučit, že v zákulisí stále proti plynovodu intenzivně lobbuje. A zvláště, jedná-li právě s politiky, jako je Baerbocková, kteří Nord Stream 2 kritizují relativně nejostřeji.

Gazprom, ruský plynárenský monopol, jejž ovládá Kreml, už od konce léta loňského roku omezuje dodávky plynu Evropě. Citelné je omezování od srpna, kdy německé úřady daly poprvé jasně najevo, že zprovoznění Nord Streamu 2 neposvětí jen tak snadno. Může jít ale i shodu okolností, bez příčinné souvislosti. 
Ruský monopol své dlouhodobě nasmlouvané dodávky plní. Snížení krátkodobých dodávek pak zdůvodňuje tím, že v Evropě chybí v důsledku enormního růstu ceny plynu dostatečná poptávka, pročež se plyn vrací zpět – směr Rusko. Proti takovému vysvětlení ale nabízejí své protichůdné někteří evropští politici, včetně právě Bearbockové, podle nichž Kreml snižuje dodávky zcela záměrně, aby tak tlačil na rychlé zprovoznění Nord Streamu 2. Sám ruský prezident Vladimir Putin se loni nechal slyšet, že zprovoznění plynovodu by Evropě ulevilo a tlačilo na pokles cen. 

Ve skutečnosti ale může současná situace Gazpromu a jeho akcionářům v čele s Kremlem vyhovovat nejen geopoliticky, z hlediska tlaku na Evropu, ale i ryze ekonomicky. Americká banka Morgan Stanley nyní zveřejnila analýzu, podle níž je pro Gazprom finančně výhodnější, když za současných podmínek plyn dodávaný na bázi krátkodobých kontraktů zadrží v Rusku, místo aby jej dodal do Evropy. Ruský monopol totiž evropskému trhu s plynem dominuje. A tím více nyní, když v rámci zelené transformace EU a německé Energiewende dochází na starém kontinentu k odstavování uhelných i jaderných elektráren. Zelené zdroje přitom zatím nejsou s to vypadlou kapacitu stabilizovaně nahrazovat. Zvláště tehdy ne, když panují nepříznivé povětrnostní podmínky, což byl případ loňska, s dopadem do cen pokračujícím i letos.

Pokud se Gazpromu omezením krátkodobých dodávek podaří zvednout burzovní cenu plynu v Evropě o deset procent, což z důvodu jeho dominantního postavení na evropském trhu a zmíněným současným podmínkám není tak náročné, navýší podle uvedené analýzy Morgan Stanley svůj hrubý zisk o deset procent. Jestliže o deset procent zvýší svůj export plynu do Evropy, navýší svůj hrubý zisk ovšem pouze o pět až šest procent. Zdá se tedy, že Evropa, zejména EU, si na sebe překotným ozeleňováním ušila past, na které teď Kreml ještě k tomu vydělává.  

Pikantní je, že vedle ruské vlády může na omezování dodávek plynu Evropě vydělávat kromě ruské také vláda norská. Norský státní penzijní fond je čtvrtým největším akcionářem Gazpromu. Jeho podíl je sice dramaticky nižší než podíl Kremlu, pochopitelně, nicméně i tak je pravdou, že země, jež tolik dotuje elektromobilitu, ji momentálně dotuje i ze zisku z problematické ruské plynové politiky, uplatňované vůči Evropě – slovy Baerbockové – jako „zbraň“.   

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Nechce se mi věřit, že by německá ministryně zahraničí byl tak prostomyslná a nechápala význam nerosných surovin v geopolitické hře. Ale možná, že její údiv a pobouření jsou upřímné, je přeci jen členkou Zelených. Jinak každý dospělý člověk, který nevnímá svět očima dvanáctileté holčičky, chápe, že plyn, ropa a další jsou kromě jejich ekonomického rozměru také politickými nástroji nebo, chcete-li, zbraněmi. Kdyby například Saudská Arábie nevyužívala svého postavení, které má díky ropě, asi by nebyla spojencem USA a její vůdcové by se mohli akorát tak vytahovat, kdo má hezčí turban. Doteď jsem měl za to, že Německo šlo do projektu Nord Stream 2 právě proto, aby posílilo svoje postavení v Evropě díky distribuci zemního plynu do jiných zemí. Z tohoto pohledu slouží kroky německých Zelených k oslabení vlastní země. Kdybych chtěl rozvíjet nějaké konspirační teorie, pak se ptal, jestli nejsou skrytými agenty Francie, Polska nebo dokonce samotného Ruska. Ostré vystupování proti Rusku by v takovém případě bylo skvělou kamufláží pro jejich podvratnou činnost. Pokud jde o Českou republiku, jsem pochopitelně pro co největší diverzifikaci zdrojů v dodávkách zemního plynu, ale nejsem si jistý, jestli toho jsme schopni.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Konečně stále víc západních politiků začíná odhalovat pravou tvář Ruska. A ta tvář není, velmi mírně řečeno, hezká. Přiznám se, že jsem měl dříve po některých vstřícných krocích bývalé německé vlády a současného amerického prezidenta trochu obavy, jestli bdělost vyspělých demokracií neochabla. Naštěstí jsem se mýlil. Jejich smírnost vycházela zcela zřejmě z humanitních ideálů, jež stojí u jejich základů. Mohl jsem jim říct, že taková smírnost je zbytečná, protože Rusko chápe jenom sílu. Kdo mu podá prst, tomu sežere celou ruku. Díky bohu nejsme na Kreml odkázáni, protože můžeme kupovat skvělý zkapalněný plyn ze Spojených států.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Někomu stačí, že je něco proti Rusku, a už ucmrdává do kalhotek. Mám dojem, že některý lidi nenáviděj Rusko víc, než milujou vlastní zemi. Zkapalněněj plyn, kterej budou Amíci dovážet loděma přes oceán, bude asi těžko levnější než ten ruskej, kterej do Evropy valej potrubím. Udělal bych to tržně. Kdo chce plyn z Ruska, ať ho má z Ruska, a kdo chce demokratickej plyn, ať si koupí od Amíků. Uvidíme, jak jsou slavný humanisti zásadový. Ve skutečnosti jsou našim odvěkým nepřítelem Němci. Z Německa k nám kromě ležáku nikdy nic dobrýho nepřišlo. Takže pokud potřebujeme nějakou nezávislost, tak hlavně na Říši.