EKONOMIKA

Růst cen pohonných hmot vrcholí, benzín v ČR poprvé od invaze zlevňuje

Benzín se včera prodával průměrně za 47,12 koruny za litr. Nafta i včera dále zdražovala, avšak výrazně pomalejším tempem než počátkem týdne. Její cena vzrostla oproti pátku o dvanáct haléřů na litr, na 49,53 koruny za litr, což je historicky rekordní cena.

Lukáš Kovanda

V tuto chvíli lze předpokládat, že v nadcházejících týdnu bude klesat jak cena benzínu, tak právě i nafty. Pokud ovšem nenastane závažné vyhrocení války na Ukrajině nebo situace na Blízkém východě, kde dnes došlo k odpálení raket z Íránu, jež dopadly nedaleko amerického konzulátu v severním Iráku. Případné stupňování napětí na Blízkém východě, které útok může předznamenávat, by jen přililo oleje do ohně geopolitických rizik a nevyzpytatelnosti. Což by zřejmě opět zvedlo jak ceny ropy na světových trzích, tak v návazně také velkoobchodní cenu paliv na burze v Rotterdamu. Její cenotvorba je klíčová pro ceny pohonných hmot v ČR.

Hlavní scénář ovšem předpokládá v nadcházejícím týdnu propad cen benzínu ke 46 korunám za litr, nafta by měla zlevnit ke 47 korunám za litr.

I přes historicky rekordní ceny těchto dní jsou pohonné hmoty v ČR stále mnohem dostupnější než při posledním velkém cenovém vzestupu, jenž kulminoval v polovině září 2012. Tehdy se litr benzínu prodával průměrně i za více než 38,50 koruny, zatímco litr nafty až za 37,20 koruny. Mediánová mzda však tehdy byla výrazně nižší. Ve druhém a třetím čtvrtletí 2012 činila průměrně 20 673 korun měsíčně. To znamená, že mediánově vydělávající člověk se dvěma dětmi měl v čistém 18 533 korun měsíčně. Za to si v září 2012 pořídil zhruba 481 litrů benzínu a 498 litrů nafty.

Ve druhém a třetím čtvrtletí 2021 činila mediánová mzda naproti tomu průměrně 32 694 korun. Takže člověk se dvěma dětmi měl v čistém 29 888 korun měsíčně. Za to lze při současných historicky rekordních cenách stále pořídit přibližně 694 litrů benzínu a 660 litrů nafty.

Běžně vydělávající člověk de dvěma dětmi si tak dnes může za měsíční čistou mzdu pořídit o 213 litrů benzínu více než v září 2012. Nafty pořídí o 162 litrů více než tehdy.  

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se zklamaný

Byl bych opatrný s tímto druhem úvah. Pokles životní úrovně je očekávatelný objektivně a paliva skutečně nejsou jediným měřítkem. Jsou spíše katalyzátorem změny. Navíc, jak známo, jde vždy do jisté míry i o pocit. Je velký rozdíl jít třeba i pomalu s příjmy a požitky nahoru a nebo se najednou začít naopak radikálně omezovat. A to předpokládám další mohutnou skupina obyvatelstva čeká bez ohledu na počet litrů zakoupitelných z průměrné výplaty. Ti dotyční už to vědí, nebo se to právě dozvídají. Obávám se, že apely vlády v této situaci, jak byly momentálně ke slyšení, přilévají svým způsobem minimálně u části obyvatelstva spíše olej do ohně. Lidé opravdu nejsou hloupí a část má i historickou paměť. Momentálně šířený narativ a jakémsi druhém Madridu v Kievě a o tom, že se tam bojuje za nás, opravdu nebude všeobecně sdílený. To nemá s přirozenou lidskou solidaritou nic společného. Nemalá část společnosti vcelku realisticky nahlíží na konflikt jako na jakési velmocenské hrátky. Je sice ochotna pomoci do určité míry jeho obětem, ale další apely s politickým podtextem a stupňování podpory konfliktu ze strany vlastní vlády mnozí lidé podporovat nebudou.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Tyhle hrátky s číslíčkama miluju. Takže je to vlastně celý cajk kupovat si benál skoro za dvojnásobek než minulej měsíc, že jo?! To nám chtěl pan ekonom říct? Protože ono nám kromě těch paliv už nic jinýho nepodražilo, co? Takže je to vlastně výhra, že si můžu koupit víc benálu než před deseti lety a ještě za největšího zdražení tehdá? Páč lidi si jinak nic jinýho kupovat nepotřebujou. Nic dalšího už nepodražilo. To je každýmu jasný jak facka. Ty bláho, že já nešel studovat, moh jsem psát tyhle bláboly taky a možná by mě i koncem měsíce zbylo na pivo, což mě teda teďka kurva zbejvat přestává. Asi to bude tím, že sem si koupil víc toho benálu, když je to teď oproti minulejm letům tak výhodný, jak jsem se právě dočet. Jsem maximálně vytočenej a tenhle článek mě totálně dorazil!!!

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se v pohodě

Možná dokáže Putin svojí agresí to, co se pomocí demokratických mechanismů nedaří už léta. Radikální omezení spotřeby a zejména fosilních paliv se zdálo už nemožné nastolit pouhými vědeckými argumenty a výzvami k uskromnění se. Nyní to bude nutnost bez ohledu na názor. Jsem zvědavý, jak se s nastalou situací popasuje průměrný český petrol-head. Trochu mu to přeju.