EKONOMIKA

Ruští kybernetičtí experti obnovili po třídenním výpadku přístup k serveru RuTube

Po tři dny trvajícím výpadku byl ve středu obnoven přístup k ruskému serveru RuTube. Stránka byla nedostupná v důsledku kybernetického útoku, který si vyžádal pozornost expertních bezpečnostních týmů a zpochybnil odolnost služby.

O zlepšení domácí internetové infrastruktury Moskva usiluje již delší dobu, loni v létě se dokonce v rámci testů odpojila od globálního internetu. Potřeba posílit svá technologická řešení však ještě zesílila poté, co začal Západ na Rusko uvalovat bezprecedentní sankce kvůli konfliktu na Ukrajině.

Obvyklá domovská stránka serveru RuTube s nabídkou videoobsahu se znovu objevila ve středu večer. Nedostupná byla od ranních hodin v pondělí, kdy Rusko slavilo výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Více zde

Během výpadku stránka nesla pouze krátkou zprávu: „Pozor! Na stránkách probíhají technické práce. Stránky byly napadeny. V současné době je situace pod kontrolou. Uživatelská data byla zachráněna.“

Společnost RuTube ve středu uvedla, že k prošetření útoku a nápravě škod přizvala několik různých odborníků, včetně Expertního bezpečnostního týmu ruské kybernetické firmy Positive Technologies. Ten podle jejího vyjádření pracoval na nápravě situace dva dny.

Deník Vedomosti citoval ředitele společnosti Positive Technologies Alexeje Novikova, který uvedl, že útok na RuTube byl cílený a jeho úkolem bylo vyřadit službu z provozu. Dodal, že vzhledem k rozsahu útoku může vyšetřování a reakce na incident trvat až tři týdny.

„Víme už, jaké metody tito hackeři používají,“ řekl ve své středeční videozprávě zveřejněné na Telegramu Denis Goidenko, vedoucí oddělení reakce na ohrožení informační bezpečnosti společnosti Positive Technologies.

„Čeká nás spousta práce, protože infrastruktura RuTube je poměrně rozsáhlá a složitá.“

Server RuTube uvedl, že uživatelé mají opět možnost zhlédnout zhruba 99,5 % videí. Funkce vyhledávání a komentování však stále čekají na obnovu.

Tato epizoda poukázala na to, jak je Rusko stále závislé na serveru YouTube společnosti Alphabet Inc , který má v zemi měsíčně kolem 90 milionů uživatelů. Zřejmě proto Moskva na rozdíl od jiných zahraničních sociálních médií tuto americkou službu dosud nezablokovala. Více zde

Anton Gorelkin, zástupce šéfa parlamentního výboru Státní dumy pro informační politiku, zdůraznil, že je důležité, aby RuTube dokázal odolat budoucím hackerským útokům.

„Myslím, že společnost z tohoto případu vyvodí závěry a vážně přehodnotí přístup k ochraně své infrastruktury,“ napsal Gorelkin na Telegramu. „Potřebujeme vlastní silnou národní stránku pro hosting videí.“

byznysvcesku.cz| reuters.com