EKONOMIKA

Salvador zavedl bitcoin jako zákonné platidlo. Jak dopadne experiment?

Po dvanácti letech existence čeká kryptoměnu bitcoin jedna z největších výzev jeho dosavadní historie. Stává se poprvé oficiálně používaným, zákonným platidlem některé ze zemí světa. A sice středoamerického Salvadoru.

Lukáš Kovanda

Odpůrci i příznivci kryptoměny budou tento experiment bedlivě sledovat. Veřejnost v Salvadoru však nad vládním opatřením učinit digitální měnu měnou zákonnou nijak zvlášť nejásá.

Salvador před dnešním krokem nakoupil 400 bitcoinů v ceně zhruba 20 milionů dolarů. Čtyřicetiletý prezident země, Nayib Bukele, sám velký fanoušek bitcoinu a hlavní iniciátor jeho přijetí jakožto zákonného platidla, slibuje, že země nakoupí ještě „mnohem více“ kryptoměny. Bukele se tak za peníze salvadorských daňových poplatníků stává alespoň u části celosvětové komunity stoupenců bitcoinu kultovní figurou, což je dost možná jeho stěžejní cíl. Je však otázkou, na kolik je kompatibilní s původní myšlenkou bitcoinu. Ale řekněme, že jinak další rozvoj bitcoinu coby zákonného platidla některé ze zemí možný prakticky není.

Kterýkoli občan Salvadoru se registruje číslem svého „občanského průkazu“, svým občanským identifikačním číslem, získá přístup do vládní bitcoinové peněženky Chivo a i k bitcoinu v hodnotě třiceti dolarů, který v ní vláda pro každého náležitě registrovaného občana přichystala. Vláda od dneška vyžaduje, aby prodejci zboží a služeb bitcoin přijímali. Měli několik měsíců na to, aby k tomu uzpůsobili technologie, které využívají. Zároveň je možné od dneška v bitcoinu platit daně.

Bukeleho vláda v zemi instalovala 200 bitcoinmatů, v nichž je možné směnit kryptoměnu za dolar. Americký dolar je další oficiální měnou Salvadoru, neboť ve vlastní původní měnu ztratila veřejnost důvěru. Salvadorské ministerstvo financí zřídilo k podpoře bitcoinových transakcí v zemi státní fond Bandesal, který disponuje majetkem za 150 milionů dolarů.

Salvador je vysoce závislý na remitencích, tedy platbách, které jeho občané posílají do země ze zahraničí, kde pracují a vydělávají. Ročně činí šest miliard dolarů. Bukele míní, že využíváním bitcoinu se ušetří 400 milionů dolarů ročně na poplatcích souvisejících s těmito platbami.

Obyvatelé Salvadoru ale nesouhlasí. Dvě třetiny z nich podle aktuálního průzkumu soudí, že „bitcoinový zákon“ by měl být zrušen.

Lukáš Kovanda je člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Tahle zpráva se dala dlouho čekat a je to tady! Potvrzení alternativního, na vládě či vládách nezávislého finančního systému je v době, kdy se u nás znova rozbíhá debatu o přijetí eura docela bomba. Měna od nepaměti byla nástrojem moci a vlivu a ejhle, tady najednou nějaký stát říká, my chceme oslabit závislost na dolaru (euru, komukoli). Toto bude ještě hodně zajímavé, byť samozřejmě Salvador není pro nás úplně referenční ekonomika.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Já jsem nadšen, digitální revoluce je na dohled. Standardní námitka je pochopitelně možnost zneužití pro praní špinavých peněz, jenže několik precedentů z poslední doby říká, že paradoxně právě digitální stopa je dnes už třeba pro policii lépe vysledovatelná než hotové peníze.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Peníze u někoho v počítači na druhém konci světa, tak tomu rozhodně “věřím“.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

V konečném důsledku, pokud se to podaří prosadit masivněji, jde především o přímou konkurenci bankám, které se tak stávají do značné míry nadbytečnými. Může jít také o nepříjemnou věc pro vlády, které ztrácejí prostor pro intervence, tj. manipulace s majetky občanů. V tom to bude silné politikum.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Pokud by to byla alternativa k běžnému platidlu, jak to uvádí, myslím, že to může jen prospět. Pokud totiž dojde k hlubším otřesům a krizím, je vždy výhodnější mít aktiva více rozložena.