EKONOMIKA

Šest zemí EU vyslalo odborníky na pomoc Ukrajině při řešení kybernetických hrozeb

Náměstek litevského ministra obrany v úterý uvedl, že šest zemí Evropské unie vysílá na Ukrajinu tým odborníků na kybernetickou bezpečnost, aby pomohl řešit kybernetické hrozby poté, co Rusko formálně uznalo dvě separatistické oblasti na východě Ukrajiny.

Ondřej Smutný | reuters.com

V reakci na pondělní žádost Ukrajiny vyšlou Litva, Nizozemsko, Polsko, Estonsko, Rumunsko a Chorvatsko tým odborníků, který již dříve sestavily, aby pomohl ostatním zemím, institucím a partnerům EU vyrovnat se s kybernetickými hrozbami, uvedl náměstek ministra obrany Margiris Abukevicius.

"Ukrajina by mohla potřebovat pomoc při řešení konkrétních incidentů nebo podporu při testování své infrastruktury a hledání bezpečnostních slabin," řekl agentuře Reuters.

Ruští vojenští hackeři stáli za sérií útoků typu DDoS (distributed denial of service), které na krátkou dobu vyřadily z provozu ukrajinské bankovní a vládní webové stránky, uvedly v pátek Spojené státy a Velká Británie.

Rusko popřelo, že by se jakkoli podílelo na DDoS, který minulý týden v úterý způsobil relativně omezené poruchy.

Britský ministr obrany Ben Wallace v pondělí uvedl, že britští kybernetičtí experti spolupracují s Ukrajinou, aby ji pomohli ochránit před ruskými aktivitami.

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz