Škody po útocích ransomwaru se za rok zdvojnásobily na 1,85 milionu dolarů

Škody po útocích ransomwaru se za rok zdvojnásobily na 1,85 milionu dolarů

Náklady na nápravu škod po útoku vyděračských programů, tzv. ransomwaru, na firemní počítačové sítě se za poslední rok zdvojnásobily v průměru na 1,85 milionu dolarů (USD). V Česku činily průměrné náklady zhruba 8,25 milionu korun. Vyplývá to ze studie bezpečnostní firmy Sophos, jejíž výsledky má ČTK k dispozici.

V České republice bylo ransomwarem zasaženo 30 procent organizací a data měla následkem útoku zašifrována více než polovina z nich. V sousedním Polsku bylo napadeno 13 procent, v Rakousku 57 procent firem a organizací. Celosvětově však počet zasažených subjektů klesl z 51 na 37 procent. Pokles počtu útoků podle experta Sophosu Chestera Wisniewského částečně odráží změny v chování útočníků.

“Viděli jsme, jak se útočníci přesouvají od rozsáhlých, generických, automatizovaných útoků k cílenějším útokům, které zahrnují lidskou hackerskou aktivitu. I když je celkový počet útoků ve výsledku nižší, naše zkušenosti ukazují mnohem vyšší potenciální poškození plynoucí z těchto pokročilejších a komplexnějších cílených útoků. Z takových útoků je také těžší se zotavit, což se v průzkumu odráží ve zdvojnásobení celkových nákladů na nápravu,” podotkl.

Průměrné zaplacené výkupné bylo v globálním měřítku 170.404 dolarů, tedy přes 3,5 milionu Kč, v České republice pak necelých 200.000 korun. Globální zjištění také ukazují, že pouze osm procent organizací dokázalo po zaplacení výkupného získat zpět všechna svá data, zatímco 29 procent z nich získalo zpět ne více než polovinu svých dat. Českým organizacím se po zaplacení výkupného podařilo získat v průměru 90 procent dat zpět. Počet organizací, které zaplatily výkupné, se zvýšil z 26 procent v roce 2020 na 32 procent v roce 2021.

ČTK | byznysvcesku.cz