EKONOMIKA

Sláva! Den daňové svobody bude letos 18. června, dříve než loni

Češi letos budou na odvody daní pracovat 169 dnů. Díky letošní změně daní to tak bude o tři dny méně než loni. Den daňové svobody podle výpočtů poradenské společnosti Deloitte tak letos připadá na 18. června. Deloitte to dnes sdělila ČTK. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho celý příjem připadá státu.

Přibližně stejně jako Češi jsou na tom letos Portugalci a Norové. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci ve Francii a Švýcarsku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku. Slováci a Poláci budou mít den daňové svobody 6. června.

"V letošním roce se celková daňová zátěž mírně snížila, zejména díky pokračování změn ve zdanění příjmů fyzických osob. Konkrétně jde o další zvýšení slevy na poplatníka a slevy za druhé a další dítě. S růstem minimální mzdy stoupl také limit pro slevu za takzvané školkovné. Pro příjmy za rok 2022 bude možné odečíst až 16.200 Kč. To se ovšem projeví až v příštím roce," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Dodal, že potřeba snížit schodek rozpočtu už příliš prostoru k dalšímu snížení daňové zátěže neposkytuje.

Metodika Deloitte pro výpočet dne daňové svobody rozděluje rok na dvě části v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů vládního sektoru a čistého národního důchodu.

Den daňové svobody v ČR stanoví také Liberální institut, ovšem na základě odlišné metodiky využívající odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. Institut výpočet pro letošní rok ještě nezveřejnil.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se znechucený

Těžko říct, kdy a jestli se má člověk radovat, ono totiž hodně záleží na způsobu výpočtu tzv. Dne daňové svobody (DDS). Například před čtyřmi roky se DDS zveřejněný Liberálním institutem a Deloitte lišil zhruba o celý měsíc. Někdo se tedy radoval už v květnu a druhý až v červnu. Já jsem se vlastně neradoval vůbec, protože mi to připadá jenom jako píárový nesmysl. Už samotné různé výpočty ukazují, že s čísly se dají dělat kouzla. Taky mi není jasné, proč bych se měl radovat z toho, že skoro půl roku pracuju na nějaké byrokratické pijavice a jejich „skvělé“ nápady. Každý DDS, který je později než koncem prvního čtvrtletí, svědčí jen o tom, že stát je nenažraný a potřebuje pořádnou dietu.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se zklamaný

Jestli to dobře počítám, tak vloni byl ten Den daňový svobody 15. června. Opravdu si nevzpomínám, že bych se 16. června pak cítila nějak svobodnějc. Zdá se mi že to jsou všechno jenom takový řečičky, kecičky. Ale jestli se nepletu, tak všechny ty slevy, o kterejch je řeč a který snižujou tu daňovou zátěž, zavedl pan Babiš. Vidíte, a všichni mu pak nadávali, místo aby mu děkovali. Nevděk světem vládne.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se v pohodě

Já nepotřebuji vyhlašovat žádné dny svobody, neboť se cítím vnitřně svobodný. Svoboda navíc nespočívá v penězích, ani daních, ale v tom, že naplňujete svoje já. K tomu jsou samozřejmě penízky občas zapotřebí, ovšem jen jako jakýsi pomocníček k zábavě nebo nakupování hezkých věcí. Ale když už je řeč o Dni daňové svobody, tak bych si jen dovolil doplnit, že zmíněný rozdíl ve výpočtu je v tom, že Liberální institut porovnává výdaje státu oproti domácímu produktu, kdežto Deloitte naopak příjmy státu oproti národnímu důchodu. A proto dochází k takovým rozdílům. Ale jak jsem řekl, je mi to v podstatě šumafuk.