EKONOMIKA

Slovenský ministr označil končící firmu ze skupiny Bohemia Energy za spekulanty

Za spekulanty a zkrachovance dnes označil slovenský ministr hospodářství Richard Sulík předního alternativního dodavatele elektřiny a zemního plynu Slovakia Energy, který nedávno oznámil ukončení činnosti na slovenském trhu.

Slovakia Energy z české skupiny Bohemia Energy podle Sulíka doplatila na to, že včas nenakoupila zmíněné energie, které na burzách v posledním období výrazněji zdražily. Sulík firmu Slovakia Energy kritizoval opakovaně, společnost už dříve výpad ministerstva hospodářství označila za nepochopitelný.

Sulík před novináři řekl, že Slovakia Energy měla na pětimilionovém Slovensku 170.000 zákazníků u dodávek elektřiny a 120.000 odběratelů plynu. Z hlediska počtu klientů šlo o největšího alternativního dodavatele na Slovensku. Jeho zákazníky už v souladu se zákonem převzali takzvaní dodavatelé poslední instance; u plynu jsou to státní plynárny SPP a u elektřiny někdejší regionální monopoly. Odchod ze slovenského trhu Slovakia Energy na konci září zdůvodnila vývojem na velkoobchodních trzích a státními regulacemi cen.

"Tato firma se chová velmi nekorektně. Třináct let slušně vydělávali. Dokud jim to šlo, slovenský trh dojili. Teď najednou zjistili, že by byli jeden rok ve ztrátě, tak to tady rovnou zabalili.To je něco hnusného," řekl Sulík.

Slovakia Energy podle ministra pro své zákazníky včas nenakoupila dostatek elektřiny a plynu, které v poslední době zdražily. Ministerstvo hospodářství chce ale docílit toho, aby energie už za výhodné ceny zakoupená firmou Slovakia Energy zůstala na Slovensku a tyto kontrakty dostali zmínění dodavatelé poslední instance.

Postup Slovakia Energy Sulík kritizoval už minulý týden. Firma pak v tiskovém prohlášení uvedla, že v den podání žádosti o odebrání licence informovala o situaci i náměstka slovenského ministerstva hospodářství. Tento úřad podle jednatele Slovakia Energy Jiřího Písaříka ocenil spravedlivý přístup společnosti. Slovní útok ministerstva označil za naprosto nepochopitelný. Slovakia Energy uvedla, že před ukončením podnikání neúspěšně nabídla všem velkým hráčům na trhu převzetí svých zákazníků.

Slovenský ministr hospodářství zopakoval, že domácnosti na Slovensku si v příštím roce připlatí za energie. Z jeho vyjádření vyplynulo, že regulované ceny samotného plynu pro rodiny se po letošním poklesu vrátí zhruba na předloňskou úroveň a elektřina zdraží meziročně zhruba o desetinu. Konečný účet za dodávky energií ale závisí i na doprovodných poplatcích, například za distribuci elektřiny a plynu.

Sulík také řekl, že zemní plyn proudí na Slovensko v dohodnutém objemu a že ruská společnost Gazprom v této záležitosti plní vůči Bratislavě své závazky.

ČTK | byznysvcesku.cz