EKONOMIKA

Sněmovna schválila zákon o alternativním zvýhodněném spoření na důchod

Lidé by mohli v budoucnu využívat jako dobrovolnou daňově podporovanou alternativu ke spoření na důchod takzvaný panevropský osobní penzijní produkt (PEPP). Půjde o dlouhodobý finanční produkt výhodný především pro ty občany EU, kteří pracují ve více členských státech.

Tento finanční produkt by měl vytvořit základy pro trh dobrovolných penzijních úspor. Zákon, který ho upravuje, včera schválila Sněmovna. Musí ho ještě schválit Senát a podepsat prezident. Zákon reaguje na evropské nařízení z roku 2019. Pokud by Česko zákon nepřijalo, hrozil by mu za to postih z Bruselu.

Zákon odolal návrhu na zamítnutí, který vznesl poslanec SPD Jan Hrnčíř. Zákon označil za nadbytečný a za plevel. Poslanci SPD posléze hlasovali proti přijetí zákona, poslanci ze všech ostatních klubů zákon naopak podpořili. Zákon měl podle vládního návrhu nabýt účinnosti k 22. březnu. Protože toto datum už se nedá stihnout, navrhla zpravodajka Barbora Urbanová (STAN) změnu na 15. den po vyhlášení zákona ve sbírce.

Cílem PEPP podle ministerstva financí není nahradit existující penzijní produkty, ale zavést něco navíc a nabídnout alternativu. Půjde o soukromý individuální a dobrovolný produkt, občané nebudou mít povinnost si ho zřizovat.

Panevropský osobní penzijní produkt (PEPP) budou moci nabízet například banky, pojišťovny nebo investiční společnosti. Svojí povahou to podle ministerstva financí tedy může být pojistný produkt, vklad nebo investiční produkt. Prodejci budou muset prokázat podle zákona odbornou způsobilost. Produkt nebude mít vazbu na takzvaný první důchodový pilíř, tedy důchod od státu. Za porušení povinností poskytovatele PEPP bude hrozit pokuta až 129 milionů korun. Distributorům bude hrozit pokuta až deset milionů.

Dohlížet na firmy, které budou nabízet panevropský osobní penzijní produkt, bude Česká národní banka. Bude také rozhodovat o registraci firem k tomuto produktu. Banka by zároveň měla mít povinnost zveřejňovat a aktualizovat seznam poskytovatelů panevropského osobního penzijního produktu. Návrh počítá s tím, že PEPP bude v Česku daňově zvýhodněný, pokud bude již podporovaným produktem a bude splňovat podmínky dané zákonem o daních z příjmů.

Lidé si v současnosti mohou spořit na důchod s daňovým zvýhodněním hlavně v účastnických fondech doplňkového penzijního spoření. Ke konci loňského září evidovaly tyto fondy kolem 1,4 milionu klientů, kteří si do nich poslali téměř 95 miliard korun.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Panevropský osobní penzijní produkt je dobrým řešením, ale bude se týkat omezeného počtu lidí. Tedy většinou takových, kteří častěji a dlouhodoběji pracují v různých zemích Evropské unie. Uvidíme, jaký bude o tento produkt zájem, ale pokud bych měl predikovat, tak ho sice většina společností, pokud budou moci, zařadí do svého portfolia, ovšem jen jako jakýsi marginální suplement. Rozhodně do něj nebudou investovat nějaké významnější prostředky, mám na mysli především náklady spojené například s reklamou. A třeba penzijní společnost Conseq uvedla, že tento produkt do své nabídky zřejmě ani nepřidá. Navíc nezapomínejme, že migrující pracovníci z členských států mohou mít i nadále penzijní spoření ve své domovské zemi.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Je to další důkaz nezadržitelného pokroku a postupného upevňování Evropské unie, která, jak pevně doufám, se zakrátko stane naší společnou federací. Je nejen dobře, ale přímo nutné, že se naše zákony harmonizují s evropskými předpisy. Čechoevropané díky tomu získávají bezpečný penzijní produkt a zároveň si budou moci vybrat při odkládání prostředků na stáří z různých typů poskytovatelů. Mě se to patrně zatím týkat nebude, ale ze srdce to přeji všem, kteří PEPP využijí.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Takže to PEPO sme museli přijmout, jinak nám hrozil nějakej postih z Brusele. Ty vole, takhle nejednám ani se svým psem, dycky mu dám aspoň kousek salámu. My žádnej salám nedostaneme, musíme jenom poslouchat, jinak nás páníček zmrská. Ten Hrnčíř jim to řek dobře, že je to plevel. Koho se PEPO vlastně bude tejkat? Pár vykořeněnejch kosmonautopolitů, který nejsou nikde doma nebo žebraj někde v Německu, aby jim mohli čistit boty. A zaručí jim někdo vůbec, že ty svý prachy na starý kolena dostanou? Někdo pak třeba nějakou banku zruší jako Spermbank a bude po ptákách.