EKONOMIKA

Špatná zpráva. Elektromobilita v Itálii ohrožuje 73.000 pracovních míst, tvrdí odbory

Přechod na elektromobilitu v Itálii ohrožuje 73.000 pracovních míst. Podle agentury Reuters to odhadují odbory pracovníků v kovoprůmyslu a skupina lobbistů. Vyzývají proto italskou vládu k diskuzi o opatřeních na podporu automobilového průmyslu.

Podle údajů automobilové asociace ANFIA pracuje v zemi ve firmách přímo a nepřímo napojených na automobilový průmysl 278.000 pracovníků. Vytvářejí zhruba šest procent hrubého domácího produktu (HDP) Itálie.

Analytici se domnívají, že automobilový sektor v Itálii by mohl být přechodem na elektromobilitu zasažen tvrději než kdekoli jinde. Je to způsobeno malou průměrnou velikostí tamních firem a rozsahem investic potřebných pro splnění klimatického plánu Evropské unie Fit for 55, který chce do roku 2035 ukončit výrobu aut se spalovacími motory.

"Tento plán, pokud nebude doprovázen (vládní) intervencí, by mohl vést ke ztrátě přibližně 73.000 pracovních míst v Itálii, z toho 63.000 v období 2025-2030," uvedla skupina zaměstnavatelů Federmeccanica a odbory FIM, FIOM a UILM ve vzácně společném prohlášení.

Sdružení připomínají, že výroba vozidel v Itálii klesla z více než 1,8 milionu kusů v roce 1997 na loňských 700.000. "Musíme se vrátit k výrobě asi 1,5 milionu kusů ročně," poznamenala šéfka FIOM Francesca Re Davidová.

Začátkem tohoto týdne řekl ministr hospodářského rozvoje Giancarlo Giorgetti, že předloží návrhy pobídek na podporu italského automobilového průmyslu v nadcházejících týdnech.

Odbory také na vládu naléhají, aby uzavřela konečnou dohodu s největším výrobcem automobilů v zemi, společností Stellantis, o vybudování závodu na výrobu baterií, který by zásoboval italské producenty elektromobilů. Generální ředitel Stellantisu Carlos Tavares loni řekl, že skupina postaví jednu ze svých evropských bateriových továren v Termoli ve střední Itálii. Dohoda s Římem ale ještě nebyla podepsána.

Podle českého Sdružení automobilového průmyslu (SAP) pracuje v Česku v sektoru přímo okolo 180.000 lidí a celkově je jich na něm závislých půl milionu. Odvětví tvoří téměř desetinu českého HDP.

ČTK | byznysvcesku.cz