EKONOMIKA

Společnost CZG – Česká zbrojovka Group SE změnila název na Colt CZ Group SE

Podle předsedy představenstva skupiny Colt CZ Jana Drahoty souvisí změna právě s loňskou akvizicí společnosti Colt a s integračním procesem.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň považuje přejmenování společnosti za poměrně standardní pokračování vývoje značky po loňské fúzi s firmou Colt. "Česká zbrojovka tím potvrdila svou mezinárodní tvář a v souvislosti s tím je bontonem doby, že se používají v mezinárodním brandingu buď zkratky v původním jazyce, nebo angličtině libozvučnější slova," uvedl na dotaz ČTK analytik.

V případě Colt CZ Group SE se podle něj mohou mísit oba faktory. "Česká zbrojovka je v angličtině nevyslovitelná, její zkratka CZ je neodlišitelná od značky země, a značka Colt je natolik mezinárodně slavná, že by byla škoda ji nevyužít. Nota bene, když je to značka známá i v mateřské zemi skupiny, kde může těžit z reklamy zdarma u každého táborového ohně, kde Češi doslova opěvují slávu kolťáku nízko u pasu, i když nejsou zloději stád," uvedl Bartoň. Propojení českého a anglosaského zbrojařství má navíc podle něj dávnou tradici. "Jedna z nejslavnějších pušek druhé světové války BREN vznikla spojením názvu mateřských zbrojovek v Brně a Enfieldu na severu Londýna," doplnil Bartoň.

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Součástí skupiny Colt CZ jsou společnosti Colt’s Manufacturing Company, Česká zbrojovka, Colt Canada Corporation, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. Colt CZ rovněž drží menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně.

Své produkty prodává Colt CZ především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson a 4M Systems. Colt CZ má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v České republice, ve Spojených státech a v Kanadě. Zaměstnává více než 2000 lidí v České republice, USA, Kanadě, Německu a Švédsku.

Holding vykázal za loňský rok výnosy 10,7 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 56,7 procenta. Upravený čistý zisk skupiny po zdanění vzrostl ve srovnání s rokem 2020 o 71,6 procenta na 1,161 miliardy korun. Loňské hospodářské výsledky byly rekordní. Představenstvo navrhne valné hromadě výplatu dividendy 25 korun. Letos skupina očekává další růst výnosů.

Z českého trhu už zmizelo několik známých značek, tradiční čeští výrobci se ale přejmenovávali podle zahraničních společností, které je koupily. Například tradičního výrobce autobusů Karosa z Vysokého Mýta v roce 2002 ovládl italský koncern Iveco a firma se pak v roce 2007 přejmenovala na Iveco Czech Republic a přestala vyrábět pod značkou Karosa. Přejmenování České zbrojovky na Colt jde ale v opačném směru. Česká zbrojovka loni v květnu dokončila koupi amerického výrobce zbraní Colt Holding Company LLC. Z dříve zveřejněných smluvních podmínek vyplývá, že stoprocentní podíl v Coltu získala CZG za 220 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč) v hotovosti a dále za 1,098.620 nově vydaných kmenových akcií CZG.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se šťastný

I když bych to jako vlastenec asi neměl přiznávat, tak osobně jsem starý glockovec. Ale jinak Českou zbrojovku obdivuju za to, jak si vede. Někde jsem četl, že skoro šedesát procent celkových tržeb holdingu pochází ze Spojených států. To je prostě neuvěřitelný. Taky u nás si nevede špatně, protože podíl České republiky v tržbách je téměř osm procent. Teď nedávno dokonce uzavřela s českým ministerstvem obrany dodatek k rámcové dohodě na pořízení ručních zbraní, díky kterému bude moci armáda od firmy získat dodávky zbraní až za zhruba tři a půl miliardy korun. Původně byl limit o více než miliardu nižší. Změna názvu holdingu mi vůbec nevadí, protože se netýká značky České zbrojovka jako takové. Té by určitě byla škoda.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Souhlasím, že Česká zbrojovka Group je příkladem skvělé vedené holdingové společnosti. Její akcie na pražské burze rostou a s ohledem na napjatou situaci na východě budou s největší pravděpodobností stoupat i nadále. Zmíněná společnost za loňský rok utržila 10,7 miliardy korun, což je takřka o 57 procent více než předloni. Upravený čistý zisk skupiny po zdanění, očištěný o náklady na financování akvizice, vzrostl meziročně o 71,6 procenta na 1,161 miliardy korun. Její hospodaření generuje silné cash flow, což umožňuje pokračovat v investicích do výrobních kapacit, produktů a odbornosti. Do těchto výsledků se promítl nejen nárůst prodejů, ale i popsaná akvizice společnosti Colt.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se bezradný

Já nemám zbraně ráda. Ale můj manžel si pořídil dvě pistole. Jednu, jak říká, čézetu a pak klok. Ani jedna se mi nelíbí. Kdyby alespoň vypadaly jako v kovbojkách. Jenomže ony jsou černé a umělohmotné, což je ještě horší, protože trochu připomínají dětské hračky. Ale mohou šířit smrt. Zakázala jsem manželovi ukazovat je klukům. Vlastně o nich ani nechci vědět. Říká, že je má na obranu, kdyby se k nám třeba někdo vloupal. Už ho chci vidět, jak do někoho střílí. Když ho můj táta poprosil, aby stáhl králíka, tak se mu dělalo nevolno. Asi si chce připadat jako Drsný Harry, ale ten měl mnohem větší pistoli, takovou tu americkou, a byl skutečně drsný.