Společnosti zastavily finanční pomoc republikánským kongresmanům. Těm, kteří vznesli námitky k prezidentským volbám

Společnosti zastavily finanční pomoc republikánským kongresmanům. Těm, kteří vznesli námitky k prezidentským volbám

Seznam roste

Společnosti BlueCross BlueShield, Citigroup, Commerce Bank a Marriott. To jsou jen čtyři poslední společnosti ze seznamu těch, které se rozhodly přestat podporovat republikánské kongresmany, kteří se vyslovili se svými námitkami proti výsledkům prezidentských voleb. 

147 republikánů hlasovalo proti certifikaci volebních hlasů na společném zasedání Kongresu minulou středu večer. Mezi další stovky členů kongresu patřili senátor z Missouri Josh Hawley, senátor z Kansasu Roger Marshall, senátor z Texasu Ted Cruz a senátor z Alabamy Tommy Tuberville.

„Ve společnosti Blue Cross Blue Shield Association průběžně vyhodnocujeme naše příspěvky, abychom se ujistili, že ti, které podporujeme, sdílejí naše hodnoty a cíle,“ uvedla ve svém prohlášení Kim Keck, prezidentka a generální ředitelka BlueCross BlueShield. „Ve světle násilného, šokujícího útoku na Kapitol Spojených států a hlasování některých členů Kongresu o zvrácení výsledků listopadových voleb zpochybněním výsledků volební akademie BCBSA pozastaví příspěvky těm zákonodárcům, kteří hlasovali pro podkopání naší demokracie.“

Nejde o malé peníze

Politický akční výbor zdravotní pojišťovny Bluepac – podporovaný pouze příspěvky zaměstnanců – věnoval během roku 2020 republikánským zákonodárcům téměř 300 tisíc dolarů. Třeba senátor Tuberville si přišel na deset tisíc dolarů. Jiní pak dostávali částky spíše kolem jednoho tisíce dolarů. BlueCross BlueShield uvedl, že pozastaví dary všem 147 republikánům, kteří zpochybnili výsledky volební akademie.

Commerce Bank rovněž uvedla, že zastavuje své příspěvky pro úředníky, o nichž tvrdí, že „bránily pokojnému předání moci“Banka během roku 2020 věnovala republikánům téměř padesát tisíc dolarů. 

„Commerce Bank odsuzuje násilí v jakékoli formě a věří, že akce, které jsme tento týden zažili, jsou odporné, nedemokratické a zcela v rozporu s podporou dobré vůle pro Američany a podniky,” uvedla společnost na svých stránkách. 

Společnost Marriott svůj krok pak vysvětluje následovně. 

Vzali jsme v úvahu destruktivní události na Kapitolu, které měli podkopat legitimní a spravedlivé volby, a tak pozastavíme politické dary, těm, kteří hlasovali proti výsledkům voleb,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

Přidávají se další a další společnosti

V pátečním interním sdělení zaměstnancům obřího kolosu Citigroup společnost uvedla, že dočasně pozastaví veškeré politické dary ze svého. Společnost rovněž odsoudila kandidáty, „kteří nerespektují právní stát“.

„Máme v úmyslu pozastavit naše příspěvky během tohoto čtvrtletí, protože země prochází předáváním prezidentské moci a doufejme, že z těchto událostí vzejde silnější a jednotnější,“ uvedla ve zprávě výkonná ředitelka Candi Wolff. 

Součástí širší kampaně BigTech

Platformy sociálních médií, jako je Facebook a Instagram, zakázaly prezidentovi Trumpovi zveřejňovat příspěvky na jeho účtech po zbytek jeho funkčního období. Twitter pak trvale zakázal Trumpovi přístup na jeho účet (což se projevilo v zatím osmiprocentním poklesu jeho akcií). Společnosti Google a Apple vyřadily z dostupných aplikací ve svém internetovém obchodě Parler – sociální síť striktně odmítající cenzuru. Tam se totiž údajně přesunula spousta Trumpových příznivců i sám prezident. Společnost Amazon, na jejíž serverech byla tato síť provozována, následně Parler dokonce vypnula. Ten nyní hledá jiného poskytovatele těchto služeb, což by mohlo spolu s restartem celé sítě trvat zhruba týden. 

byznysvcesku.cz | foto: dreamstime.com