SPOLEČNOST

Startuje první burza talentů Ikiseq. O co jde?

Kariéry úspěšných sportovců či umělců sledují tisíce lidí. Nyní získávají možnost se na růstu svých oblíbenců podílet a ještě přitom vydělat peníze.

Právě to nabízí platforma Ikiseq, kde se potkávají talentovaní lidé napříč různými obory, jejich fanoušci, investoři a profesionální management s jedním společným cílem: vytěžit to nejlepší z lidského potenciálu!

Na platformě jsou prezentovány příběhy jednotlivých talentů, definovány jejich cíle, specifikovány investiční plány, zveřejněny kvalifikované odhady možného vývoje a hlavně otevřena veřejná nabídka k nákupu podílů, “akcií”. Investované peníze následně talent využije pro kariérní růst.

Fanoušci talentovaných jedinců se tak nákupem podílů stávají investory a sázejí na celou kariéru svého oblíbence a funguje to i obráceně - investoři, kteří chtějí zúročit své peníze, se investicí do lidského potenciálu stávají fanouškem daného talentu tím, že se finančně spolupodílí na jeho kariéře.

V první fázi projektu mají uživatelé možnost nakupovat podíly talentů uvedených na trh za předem stanovenou cenu. Následně se otevře možnost P2P obchodování, tedy možnost obchodování podílů mezi jednotlivými uživateli, což dá celé hře další rozměr. Tím se z Ikiseq stane skutečná burza a cenu jednotlivých podílů bude určovat sám trh, respektive poptávka a nabídka.

Projekt Ikiseq vychází z japonské filosofie Ikigai, označující “něco, co dává člověku smysl života”. Jeho autoři věří, že největší výzvou pro lidskou bytost je najít svůj originální způsob jak rozvinout svůj dar.

Za projektem stojí úspěšný youtuber a člen populárního dua ViralBrothers Čeněk Stýblo, autor úspěšných startupů a profesionál na poli marketingové komunikace Petr Václavek a spolumajitel organizace OKTAGON MMA Ondřej Novotný.

“Po dlouhých letech natáčení videí pro zasmání jsem hledal nějakou další výzvu. Jelikož mě baví investování, osobní rozvoj a budování značky, líbilo se mi, že tento projekt to vše spojuje dohromady. Když jsem viděl, že se projektu bude účastnit i Ondřej Novotný, viděl jsem to jako skvělou příležitost,” říká Čeněk Stýblo.

“Dlouhodobě mě fascinuje “tokenization of everything”, tedy propojení hmatatelných a abstraktních aktiv do inovativních modelů, o kterých stále mnozí tvrdí, že nejsou možné. Já si naopak myslím, že je jen otázkou času, než se to stane novou konsenzuální realitou a všeobecným standardem,” dodává Petr Václavek. “Být nablízku tomu, když se tvoří budoucí hvězda a moct do ní investovat je přece fascinující,” dodává.

Launch platformy je naplánován na 25. říjen, možnost investovat do kariéry prvního talentu přijde pro investory začátkem listopadu. A o jaké talenty půjde?

“Nezaměřujeme se jen na talenty z showbyznysu, vyhledáváme a objevujeme talenty z různých odvětví, v různých fázích jejich kariéry či životní etapy, s různými ambicemi. Stejnou šanci rozvinout a zúročit svůj potenciál u nás dostane jak naprostý začátečník, tak slavný a zkušený matador jakéhokoliv oboru,” vysvětlují autoři projektu.

Talenti se mohou těšit na individuální přístup a také zkušený management, který umí nastartovat kariéru vycházející hvězdy i restartovat kariéru hvězdy stagnující nebo upadající. Ten mají v rámci Ikisequ na starost Denis Maizner a Dalin Vaičner.

“Talentům dokážeme zajistit podporu skrze partnery, zajistíme právní a účetní servis, pomůžeme s brandingem na sociálních sítích a budeme se snažit získávat jim nové nabídky a tím podporovat jejich růst,” říká Maizner.

“Doufám, že se nám podaří nadchnout širokou veřejnost a že společně pomůžeme rozvinout spoustu talentů a být u zrodu nových hvězd. Věřím zároveň, že se investorům při investování do lidského potenciálu podaří vydělat peníze. Pokud se nám povede uspět v Česku, budeme cílit i na světový trh,” dodává Stýblo. 

byznysvčesku