EKONOMIKA

Státy EU a europoslanci se shodli na regulaci velkých internetových firem

Státy Evropské unie a poslanci Evropského parlamentu se dnes shodli na nových pravidlech, která mají zlepšit dohled nad chováním velkých internetových firem. Oznámil to eurokomisař pro jednotný unijní trh Thierry Breton.

Globální digitální společnosti jako Google, majitel Facebooku Meta nebo Amazon budou muset dodržovat nové povinnosti, které by měly lépe ochránit podnikání jejich menší konkurence.

EU chce pravidly navrženými předloni reagovat na fakt, že provoz internetu se od přijetí zatím poslední regulace před dvěma dekádami zásadně změnil. Několik největších hráčů na trhu podle Evropské komise zneužívá své postavení, čemuž by měla regulace zabránit.

"Akt o digitálních trzích určí strukturu našeho informačního prostoru na nejbližších 20 let," komentoval dohodu na normě označované zkratkou DMA Breton.

Norma zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude také dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokud některá společnost povinnosti vyplývající z nové normy nesplní, bude jí hrozit pokuta až do výše deseti procent celosvětového ročního obratu.

Akt ještě čeká formální schválení ministry členských zemí a plénem EP. Státy s europoslanci souběžně vyjednávají o normě o digitálních službách, jejímž cílem je mimo jiné efektivnější odstraňování nelegálních příspěvků ze sociálních sítí. Dohoda na těchto pravidlech je však kvůli rozdílným názorům komplikovanější.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se znechucený

Nové regulace znamenají nové úřady a nové úřady jsou pastvinami dalších byrokratů. Alespoň rodinní příslušníci, kamarádi a známí bruselských technokratů budou mít práci, nebo ji budou aspoň předstírat, čímž se statisticky sníží nezaměstnanost. Kdyby Evropská unie chtěla skutečně něco řešit, tak se zaměří na porušování smluv ze strany digitálních gigantů vůči uživatelům. Naprosto samovolné odstraňování nejen příspěvků, ale celých účtů, které jsou mnohdy několikaletým dílem uživatelů a také jejich duševním vlastnictvím, ovšem ponechává všechny klidné. Protože když jde o cenzuru, tak si nepřátelé svobody, eurokrati ruku v ruce s korporacemi notují.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se šťastný

Takové kroky se určitě fandům bezuzdného kapitalismu nebudou líbit, ale považuji je za nutné. Velké společnosti totiž mohou dosáhnout takového postavení na trhu, že se stávají v podstatě monopolisty, a zneužívají toho. Já bych zde použil podobenství o pejscích: Čím je pejsek větší, tím více… uf, asi jsem nevybral nejlepší příklad… tím více se miluje, ne, tím více se páří, protože odsouvá menší pejsky na stranu. Jenomže i malí pejskové se chtějí pářit, a proto potřebují pomoc druhých. Evropská unie tedy jenom pomáhá menším pejskům v rozmnožování. Možná jsem se do toho trochu zašmodrchal, ale asi všichni tušíme, o co jde.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Čtu správě, efektivnější odstraňování nelegálních příspěvků ze sociálních sítí? Co to jako je? Jestli je něco legálního nebo nelegálního, o tom přece rozhodujou v normální společnosti soudy, ne ouřadové a nějaký opupínkovaný pravdoláskaři z Facebooku. Jenomže tady se našinec spravedlnosti nedovolá. Mě už odstranili tolik příspěvků, že to ani nespočítám, a jedno konto mi zablokovali uplně. A za co? Jenom proto, že sem psal pravdu, která se jim nelíbila. Souhlasim, že to je věc, který by se Evropská unie měla v první řadě věnovat, když nechce být uplně na hovno. Ale sem zvědavej, jak se Bruselu podaří krotit korporace, zatím jim to moc nejde. Řek bych, že pár dobře mířenejch úplatků všechno vyřeší a bude zase klid po pěšině.