EKONOMIKA

Stavby se prodražují. Mnozí lidé nemají peníze na dokončování rozestavěných projektů

„Stavební firmy preferují práce na větších projektech. Ty jsou často zadávány veřejným sektorem v oblasti inženýrských staveb. Naopak menší soukromé zakázky jsou vytěsňovány, protože na ně chybí výrobní kapacity,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Stavebním firmám se nedaří dodržovat schválené rozpočty, protože dochází k rychlému zdražování materiálů. To může vést k nedokončení mnoha projektů, u kterých dojdou finanční zdroje. Do problémů se dostávají hlavně lidé, kterým banky odmítají navyšovat hypoteční úvěry. 

Stavební produkce v červenci letošního roku zaznamenala meziroční růst o 0,5 procenta. Pokles o 2,2 procenta hlásí pozemní stavitelství, kde chybí stavební dělníci ze zahraničí i základní materiály. Naopak produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,8 procenta. Zvýšená investiční aktivita veřejného sektoru přitom částečně vytěsňuje soukromé zakázky. Stavební firmy totiž většinou preferují práce na větších projektech jako jsou infrastrukturní stavby.

Stavební úřady v červenci vydaly 7 635 stavebních povolení. To bylo o 2,9 procenta více než před rokem. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 87,9 miliardy korunu. Výrazný meziroční nárůst hodnoty povolených staveb o 128,9 procenta byl způsoben především vydáním stavebního povolení na trasu D pražského metra. Počet zahájených bytů v červenci meziročně vzrostl o 30,2 procenta. Počet dokončených bytů pak vzrostl o 11,8 procenta.

Na realitním trhu se intenzivně projevuje nedostatečná nabídka bytů, která je vyvolána dlouhodobě špatně fungujícími stavebními předpisy. Nedostatek logicky vyvolává prudký růstu cen. Ten byl navíc akcelerován rekordní situací na hypotečním trhu, kde bylo rozpůjčováno zhruba dvojnásobné množství prostředků oproti obvyklému stavu. Přebytek peněz valící se z hypotečního na realitní trh skokově navyšuje ceny nemovitostí a zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Toto je katastrofa a jde plně na vrub této vlády. Inflace a post covidová krize je jedna věc, ale nesmyslné stavební předpisy jsou tu dlouhodobě. Je to problém nejen pro stavebníky, ale také ráj korupce a v konečném důsledku prodražování státní správy a v posledku tak vlastně úplně všeho. Co ale čekat od současného vedení státu?!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Chtěl jsem po známých, co maj takovou zednickou partu, aby mi doma předělali koupelnu. Vysmáli se mi, zakázky pod milion jsou pro ně teď o ničem.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Ono to zase přejde, a firmy budou rády i za malé zakázky, ovšem pro ty, kteří měli naspořeno nebo ještě hůř napůjčováno na konkrétní projekt, je to teď katastrofa.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Měla jsem doma řemeslníky na topení. Během práce mi udělali přednášku, jak se mám připravit, že příště už mi za tak málo peněz nikdo dělat nepřijde. Nevím, ale ty tři tisíce korun za dvě hodiny práce mně zase nepřipadaly tak málo.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Ceny stavebních prací dle mého do jisté míry opět poklesnou, u cen nemovitostí bych si ovšem tak jistý nebyl. Jsem rád, že mám zainvestováno a teď v podstatě mohu jen sledovat zhodnocování. Mladých rodin je mi ovšem upřímně líto.