EKONOMIKA

Stavebnictví těží z vysokých cen na realitním trhu

„Nákup pozemku a následná stavba rodinného domu vychází levněji než nákup dokončené nemovitosti obdobných parametrů na realitním trhu. To může udržovat vysokou poptávku ve stavebnictví i v době zdražování stavebních materiálů, lidské práce a hypotečních úvěrů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček

Stavební produkce v lednu zaznamenala meziroční růst o 6,4 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila o 6,1 procenta a produkce inženýrského stavitelství vzrostla dokonce o 7,7 procenta. Stavebnictví však stále trpí nedostatkem pracovních sil a vzhledem k válce na Ukrajině se mohou komplikovat dodávky stavebních materiálů.

Stavební úřady v lednu vydaly 6 751 stavebních povolení. To bylo o 12,1 procenta více než o rok dříve. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 33,5 miliardy korunu. Vzrostl počet zahájených bytů o 13,1 procenta na 2 954. Zároveň bylo dokončeno 3 556 bytů.

Do obliby se dostávají mobilní domky, které lze zasíťovat na stavebních pozemcích. Mobilní domky vychází výrazně levněji než klasické zděné stavby, přitom poskytují srovnatelný komfort. Sice mají kratší životnost, ale lze v nich bydlet takřka okamžitě po přivezení na pozemek.

Ing. Štěpán Křeček, MBA hlavní ekonom BHS

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Očekávám, že se situace na realitním trhu, pokud jde o vysoké ceny, začne pomalu zklidňovat. Předchozí vývoj byl dán nejen předchozími nízkými úrokovými sazbami, ale také enormní poptávkou, kdy zájemci spatřovali v rychlém nabytí nemovitosti vhodnou investici do budoucna. Růstem cen se zpomaluje i poptávka. Byty jsou dnes nadhodnocené o 25 %, a v případě investičních dokonce o 30 %. Počet zájemců o koupi nemovitosti bude klesat i kvůli současným dražším úvěrům. Zdá se tedy, že realitní boom je u konce. Jestli se i nadále vyplatí spíše stavba vlastní nemovitosti, zůstává otázkou, a to třeba i vzhledem k raketově rostoucí cenně pohonných hmot, která se do takové stavby promítne.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se zklamaný

Pořád sním o vlastním domku. Dřív jsem doufala, že ho jednou budu mít, ale teď vidim, že zůstanu jenom u snění. Schválně jsem si zjišťovala, kolik teď stojí takovej domeček na klíč, a za ty nejmenší, velký asi jako náš byt chtěj něco kolem tři milionů. Jo, jenomže k tomu musíte mít ještě pozemek. Když si to spočítám, tak bych si mohla rovnou hodit mašli. Nejradši bych ten náš byt prodala a koupila si něco jiného, ale ten nikdo nekoupí. Před barákem je pořád nablito, dole bydlí vožrala Kudláček, naproti řvou celej den cikáni. To je prostě mtvý.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se bezradný

Jsem moc ráda, že nemusím nyní bydlení řešit a mám svůj domeček po rodičích. Neumím si představit, že bych musela kupovat byt nebo něco stavět. Mně stačilo, když mi před měsícem přestavovali koupelnu a toaletu. Vlastně z toho udělali jednu místnost, jak dnes moderní, a bylo také nutné zavést nové odpady. Ani se neptejte, kolik to stálo. Myslím, že letos na dovolenou nikam nepojedu.