EKONOMIKA

Svět kryptoměn se stabilizuje po náročném týdnu, který otřásl stablecoiny

Hodnota kryptoměn se v pátek ustálila a bitcoin se zotavil z 16měsíčního minima. Tomu přecházel týden plný změn, jemuž dominoval pád hodnoty tzv. stablecoinu TerraUSD.

Kryptoměny se staly součástí rozsáhlého projede rizikových investic, za kterým stály obavy z vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb, ale zdá se, že se začínají opět stabilizovat.

Předvídat krátkodobou trajektorii trhu s kryptoměnami se sice zdá být poměrně ošemetné, ale to nejhorší je pravděpodobně za námi, uvedl Juan Perez, obchodní ředitel společnosti Monex USA sídlící ve Washingtonu.

"Možná, že nyní, když se vyjasnily všechny překážky globálního růstu včetně utahování měnové politiky, bychom mohli začít pozorovat výkyvy směrem vzhůru," domnívá se.

Bitcoin, který je podle tržní hodnoty největší kryptoměnou, naposledy vzrostl o 4,85 % na 29 925 USD a odrazil se tak od minima 25 400 USD z prosince 2020, na něž spadl ve čtvrtek.

Přestože v pátek se vyšplhal téměř na 31 000 USD, zůstává bitcoin hluboko pod úrovní, na které se pohyboval o týden dřív, kdy dosáhnul 40 000 USD. Pokud se o víkendu nestane něco zásadního, je tato kryptoměna na nejlepší cestě k rekordnímu ztrátovému odbobí 7 týdnů v řadě.

Hlavní akciový stratég společnosti Stifel Barry Bannister uvedl, že bitcoin má před sebou ještě další pokles na úroveň kolem 15 000 USD.

"Bitcoin reaguje také na HDP - klesá tehdy, když klesá index PMI ve zpracovatelském průmyslu, což očekáváme (v třetím čtvrtletí roku 2022). Z toho vyplývá že poslední, zásadní pokles bitcoinu máme pravděpodobně ještě před sebou," dodal.

Ether, druhá největší kryptoměna z hlediska tržní kapitalizace, rovněž posílil. Vyšplhal o 6,48 % na 2 051 USD.

Tether, největší stablecoin, o němž vývojáři tvrdí, že je krytý dolarovými aktivy, se po čtvrtečním poklesu na 95 centů vrátil na 1 dolar. 

TerraUSD, stablecoin, který je údajně také navázán na dolar, však podle datového trackeru CoinGecko nadále klesal, a to na 14 centů. Od 9. května je od americké měny oddělen.

Celková tržní kapitalizace kryptoměnového sektoru v pátek vzrostla o 6,6 % na 1,35 bilionu dolarů, jak ukázala data CoinGecko.

Širší finanční trhy zatím zaznamenaly jen drobný dominový efekt poklesu kryptoměn. Ratingová agentura Fitch ve čtvrteční zprávě uvedla, že slabé vazby na regulované finanční trhy omezí šanci, že by volatilita trhu s kryptoměnami mohla způsobit širší finanční nestabilitu. 

"Kryptoměny jsou stále minoritní záležitostí a jejich integrace v rámci širších finančních trhů je stále naprosto bezvýznamná," uvedl James Malcolm, vedoucí oddělení měnové strategie ve společnosti UBS.

Nejde jen o bitcoin

Akcie související s kryptoměnami důsledkem propadu na trhu značně utrpěly, ale již v pátek hlásila brokerská společnost Coinbase nárust o 16 % na 67,87 USD, i když se v tomto týdnu stále drží o 28 % níž než v předchozím.

Kvůli prodejům spadla od listopadu celosvětová tržní hodnota kryptoměn zhruba o polovinu, ale v posledních sezónách se čerpání změnilo v paniku s tlakem na stablecoiny.

Stablecoiny jsou tokeny navázané na hodnotu tradičních aktiv, často amerického dolaru, a představují hlavní prostředek pro přesun peněz mezi kryptoměnami nebo pro převod zůstatků na zákonnou měnu. 

Trhy s kryptoměnami tento týden otřásl pád digitální měny TerraUSD (UST), která ztratila své navázání na dolar v poměru 1:1.

Složitý stabilizační mechanismus této měny, který zahrnoval vyvažování pomocí volně obchodovatelné kryptoměny Luna, přestal fungovat, když Luna spadla téměř na nulu.

"U těchto typů stablecoinů musí trh věřit, že emitent drží dostatečná likvidní aktiva, která by mohl prodat v době tržní tísně," uvedli analytici společnosti Morgan Stanley ve své výzkumné zprávě.

Provozní společnost jiného stablecoinu s názvem Tether se vyjádřila, že disponuje potřebnými aktivy ve státních dluhopisech, hotovosti, podnikových dluhopisech a dalších produktech peněžního trhu. 

Pokud však budou obchodníci pokračovat v prodeji, stablecoiny budou pravděpodobně muset čelit dalším těžkým zkouškám, a analytici se obávají, že jestli se likvidace nezpomalí, napětí by se mohlo přenést i na peněžní trhy.

Agentura Fitch uvedla, že kryptoměny a digitální finance by mohly čelit "významným negativním dopadům", ztratí-li investoři ztratí důvěru ve stablecoiny, protože mnoho regulovaných finančních subjektů v posledních měsících zvýšilo své působení v tomto sektoru.

Reuters| byznysvcesku.cz