EKONOMIKA

Svět, podle Putina, kvůli sankcím Západu čelí potravinové krizi

Rusko musí bedlivě sledovat svůj vývoz potravin do nikoli přátelských zemí, protože protiruské sankce západních států vyvolaly globální potravinovou krizi a spirálovitý růst cen energií.

Prohlásil to včera prezident Vladimir Putin při poradě s představiteli ruského zemědělství. Varoval současně, že vyšší ceny energií v kombinaci s nedostatkem hnojiv přimějí Západ tisknout peníze na skupování zásob, což povede k nedostatku potravin v chudších zemích.

Západní sankce vůči Rusku zavedené kvůli jeho invazi na Ukrajinu 24. února způsobily, že země se ocitla na pokraji nejhorší hospodářské krize od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Moskva ale uvádí, že globální dopad sankcí může být mnohem významnější.

"(Sankce) nevyhnutelně zhorší nedostatek potravin v nejchudších zemích světa, způsobí nové vlny migrace a obecně povedou k dalšímu zvýšení cen potravin," řekl Putin na jednání o rozvoji produkce potravin. Dodal, že za současných podmínek je nevyhnutelný nedostatek hnojiv na globálním trhu. Rusko podle jeho slov bude muset být opatrnější při dodávkách potravin do zahraničí a zejména pečlivě sledovat vývoz do zemí, které vůči Rusku nezaujímají přátelský postoj.

Jeden z Putinových spojenců minulý týden varoval, že Rusko by kvůli západním sankcím mohlo omezit dodávky zemědělských produktů a vyvážet je pouze do "přátelských zemí".

Rusko je největším světovým vývozcem pšenice, kterou dodává především do Afriky a na Blízký východ. Je také významným producentem potaše, fosfátů a hnojiv obsahujících dusík, což jsou důležité živiny pro plodiny a půdu. Ročně vyrobí více než 50 milionů tun hnojiv, což představuje 13 procent celosvětového objemu produkce. Největšími hráči na trhu s hnojivy jsou společnosti Phosargo, Uralchem, Uralkali, Acron a Eurochem.

Sankce podle Putina narušily logistiku dodávek hnojiv z Ruska a Běloruska. Vyšší ceny zemního plynu pak zdražují produkci hnojiv na Západě.

Putin také varoval evropské země, že Moskva odpoví na jakýkoliv pokus o znárodnění ruských aktiv a že takové akce jsou "dvousečnou zbraní". Putinovo varování přišlo den poté, co Německo oznámilo, že jeho energetický regulační úřad převezme kontrolu nad společností Gazprom Germania, která obchoduje s plynem, skladuje ho a přepravuje, a kterou ruský Gazprom koncem minulého týdne opustil. Také britská vláda zvažuje, že by dočasně převzala vedení v britské divizi Gazpromu, která má na starosti dodávky pro drobné spotřebitele.

"Speciální vojenská operace", což je oficiální kremelský termín pro invazi na Ukrajinu, je podle Putina nutná, protože Spojené státy využívaly tuto zemi k ohrožování Ruska a Moskva musí bránit ruskojazyčné obyvatelstvo na Ukrajině před pronásledováním. Kyjev podobná Putinova tvrzení o pronásledování odmítá a říká, že Rusko vede nevyprovokovanou útočnou válku.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se bezradný

I když sankce uvalené na Rusko jsou dneska větší než svého času na Írán, tak se mi zdá, že má sklon vnímat všechno z pohledu jakéhosi západocentrismu. Ve zprávách pořád slyšíme o tom, jak celý svět zavádí další a další sankce, jenomže realita je přeci jenom trochu jiná. Kromě USA a zemí Evropské unie se k sankcím připojily jenom Velká Británie, Švýcarsko, Japonsko, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Singapur, Jižní Korea a Bahamské ostrovy. To opravdu není „celý svět“. Žádná země v Africe, na Středním východě nebo v Latinské Americe tyto kroky nepodpořila. Zřejmě se obávají právě dopadu, jaký to může mít na jejich ekonomiku. Teď je otázka, kdo jedná chytřeji. A jestli dostatečně potrestáme Putina tím, že u nás bude stát chleba za chvíli šedesát korun.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se v pohodě

Nejsem žádný odporný rasista, ani zavrženíhodný etnocentrista, ale Západ je skutečně představitelem a zároveň patronem nejvyššího lidských hodnot, jakými jsou svoboda, demokracie a práva menšin. Není to projev nadřazenosti, nýbrž konstatování skutečnosti, s nímž se pojí vědomí jistého závazku vůči celému světu. To, že některé jiné země ještě nejsou dost osvícené, nás nezbavuje povinnosti zmíněné hodnoty hájit. A děláme to i tím, že jsme v jejich jménu ochotni obětovat i čistě materiální blahobyt. Vydáváme tak ostatním svědectví, že jsou vyšší věci než chleba. Věřím, že to stále více společností časem pochopí a přejde do tábora spravedlnosti.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Celý ty sankce vymyslel nějakej sado-masochista, kterej miluje, když to bolí druhýho i jeho samýho. Vždyť to nemá hlavu, ani patu! Já se nedivim černochům, že se k těmhle pošahanejm hrátkám nepřipojili. Co z toho bude nějakej křovák mít, když Demokratická republika Huba Buba přestane hrdinsky dovážet matrjošky a lady z Ruska? Líbilo se mi, co řek Orbán, že v ukrajinsko-ruském konfliktu stojí Maďarsko na straně Maďarska. Tohle bohužel naši panáci nechápou. Někdy mám dojem, že třeba taková Mirečka Němcová nebo Vystrčil nenáviděj víc Rusko, než milujou svoji vlastní zemi. Je to asi nějaká psychická porucha, nebo co.