EKONOMIKA

Světlo na konci tunelu? Ceny plynu v Evropě klesají kvůli vyhlídkám na vyšší dodávky z Ruska

Ceny zemního plynu i elektřiny v Evropě dnes klesají kvůli vyhlídkám na zvýšení dodávek plynu z Ruska v příštím měsíci. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v listopadu vykazovala kolem 11:00 SELČ pokles o téměř devět procent na 79,3 eura (zhruba 2000 Kč) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské plynárenské společnosti Gazprom, aby zvýšila dodávky do Evropy poté, co naplní domácí podzemní zásobníky. Podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera by plnění domácích zásobníků mohlo být hotovo do 8. listopadu.

Agentura Bloomberg upozorňuje, že nejde o první případ, kdy Putin svými slovy pomohl zmírnit letošní růst cen plynu v Evropě. Podle zdrojů agentury Bloomberg usiluje Moskva o to, aby se ceny zemního plynu v Evropě v dlouhodobém horizontu snížily přibližně o 60 procent. Obává se totiž, že dlouhodobější růst cen by zničil poptávku po plynu od společnosti Gazprom.

Rusko v poslední době čelilo obviněním, že záměrně odmítá zvyšovat dodávky plynu na evropský trh, aby si zajistilo rychlý souhlas se spuštěním plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Moskva však taková obvinění odmítá.

Analytik Tom Marzec-Manser ze společnosti ICIS uvedl, že Putinova středeční slova by mohla být reakcí na úterní prohlášení německého ministerstva hospodářství, podle kterého udělení povolení pro provoz plynovodu Nord Stream 2 neohrozí bezpečnost dodávek plynu do Evropské unie. "Přibližuje to nový plynovod o jeden krok ke spuštění provozu," upozornil. "Stále však nevíme, jak moc by se dodávky v reakci na Putinovy instrukce mohly od 8. listopadu zvýšit," dodal.

ČTK | byznysvcesku.cz

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Tak sláva, to se mi ulevilo! Je vidět, že lidé na celém světě nakonec společnou řeč najdou, když chtějí. Tak možná letos přece jen zbude i dětem na dárky.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Kdo zná dějiny a vzájemnou historickou propojenost Ruska a Německa, jejich fascinaci, blízkost a zároveň naprostou rozdílnost v jednom, ten vlastně ani příliš překvapen není, že o tom, jak si letos doma zatopíme, rozhodují ve velké míře dohody ruských a německých představitelů. Tohle silové pole s měnící se přitažlivostí se rozepíná přes Evropu a tu střední zejména jakoby od nepaměti. Je dobré na to myslet a vědět o tom. Jednomu to pak může pomoci zachovat chladný rozum při rozhodování, kam se nechat momentálně přitahovat bez zaslepenosti ideologickými floskulemi. Ten malý uprostřed to bude každopádně muset promýšlet vždy velmi pečlivě a opatrně. Velká gesta bývají vyhrazena velkým. Malým svědčí prozíravost a rozumnost.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Tak báťuška Putin se smiloval nad nebohými mrznoucími Evropany a téměř je už zase osvobodil? Co za to? Jaká bude tentokrát cena za shovívavost jeho blahorodí?! Naposledy to bylo čtyřicet let nevolnictví! Stojí nám to za to? Bude to stejné jako s obilím za Velkého sucha 1946. Gesto, jež zde pomohlo mírně a na Ukrajině spustilo hladomor, ale hlavně to celé dokázalo posílit “nekončící“ vděk lidu této země k velkému krvavému generalissimovi. Američané budují s Brity a Australany svůj nový pakt, Evropu, která kvůli nejrůznějším extrémistům začíná slábnout a dělit se, opouštějí a my budeme dál prohlubovat závislost na Rusku?!? Ach ne, tenhle film už znám!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tak teď ještě, aby to nebylo, jako když Arabové zlevní ropu a my to na pumpě po předchozím zdražení nijak nepoznáme, protože nenažranost našich prodejců paliv ten rozdíl hravě pokryje.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Neříkal jsem to? Jistě, Putin by mohl unionizované Evropany pěkně za všechna ta slova o nedemokratičnosti a upírání práv homosexuálům vydusit, trochu si to s tím váháním přece neodpustil, ale proč by to nakonec dělal. Je to zkušený politik velké země a jako takový je pragmatický. Ke svým penězům za své suroviny se dostane tak jako tak, patřičná obchodně-zákulisní ujednání zjevně již proběhla a ti nejdivočejší putinobijci určení pro udržování vysoké bojové morálky na palubě naší lodi si budou muset zase na čas dát pohov. Peníze se točí, mír vládne světu.