EKONOMIKA

Světová ekonomika v příštím roce poprvé v historii překoná velikost 100 bilionů dolarů. A co Elon Musk?

Světová ekonomika v příštím roce poprvé v historii svojí velikostí přesáhne úroveň sto bilionů dolarů, což odpovídá 2210 bilionů korun. Její hrubý domácí produkt přesáhne tuto úroveň dle prognózy britského výzkumného centra Centre for Economics and Business Research (CEBR).

Lukáš Kovanda

Globální hrubý domácí produkt tedy překročí úroveň 100 bilionů dolarů o dva roky dříve, než se původně myslelo, a to zejména díky pokračujícímu popandemickému hospodářskému zotavování. Svoji roli ovšem hraje také globálně citelná inflace, která údaj o HDP „nafukuje“. Ukazatel nominálního hrubého domácího produktu, tedy i nominálního hrubého světového produktu, totiž bere nutně v potaz nejen počet spotřebovaných nebo investovaných položek, ale také jejich cenu.

Pokud se inflaci nepodaří v příštím roce dostat pod kontrolu, svět se podle CEBR musí připravit na recesi let 2023 a 2024.

S růstem světové ekonomiky i se zrychlováním inflace souvisí to, že znatelně roste majetek světově nejbohatších lidí, ale také to, kolik platí na daních. Například Elon Musk, zakladatel, šéf a hlavní akcionář automobilky Tesla, podle svých slov zaplatí v příštím roce za letošek daně ve výší jedenácti miliard dolarů, což odpovídá zhruba 243 miliardám korun.

S mírnou nadsázkou lze říct, že pokud by tedy Musk danil v České republice, má Fialova vláda pro své nynější funkční období s ozdravováním veřejných financí splněno. Muskovy daňové odvody totiž odpovídají 15,7 procenta veškerých příjmů státního rozpočtu ČD plánovaných pro příští rok (výše příjmů se ale ještě může změnit, neboť Fialova vláda během provizoria příštích týdnů rozpočet přepracuje, zejména však jeho výdajovou, ne příjmovou stránku).

V příštím roce podle zmíněné prognózy CEBR také indická ekonomika svojí velikostí předčí tu francouzskou. Třetí největší ekonomikou světa se pak Indie stane v roce 2031. O rok dříve, v roce 2030, se Čína stane největší ekonomikou světa, neboť překoná Spojené státy.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Tak si jen tak fantazíruji a říkám si, co bychom panu Muskovi museli nabídnout, aby šel platit ty pohádkové daně k nám? Samozřejmě, že je to sci-fi, oni by mu doma rychle zatli tipec, ale přece jen jako fantazie… Že by ty nižší daně? S tím je ovšem už pomalu také konec, jak jsem pochopil po přečtení článku o globální dani. Lepší životní úroveň to nebude, levná pracovní síla už také přestává být naší devizou, není už pomalu ani ta drahá, co tedy zbývá? Už vím! Krásné české ženy a naše pivo! Jen mě teď napadá, jestli ty nejkrásnější nehledají své prince v zahraničí, když pivovary je tam už povětšinou dávno našly. Tak nic, berte to jen jako takový předsilvestrovský nápad.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Tyto prognózy a předpověď počasí jsou v zásadě dvě věci, na které se lze zhruba stejně spolehnout a nebo si hodit mincí. Vyjde to nastejno! Zápas demokratických národů světa samozřejmě není nikdy definitivně vyhrán, byť to tak jeden čas krátce mohlo vypadat. Ale souboj dobra se zlem, lásky s nenávistí není nikdy u konce a až příliš často se zdá, že zlo totalitarismu tahá za delší konec provazu. Zatímco u nás se spousta médií zabývá naprosto podružnými otázkami jako je udržení našich (pseudo) tradic tváří v tvář nové norské Popelce s líbajícími se muži či coming autem Santa Clause v klipu tamní pošty, uniká nám to podstatné. Rostoucí vliv ruských a jistě i čínských dezinformačních serverů majících za cíl jediné. Rozvrátit naši jednotu, prohloubit rozdělení společnosti a strhnout nás do marasmu vnitřních bojů všech proti všem. Naposledy se tak děje ve věci očkování. Bohužel nemalá část společnosti jim stále sedá na lep. Soudím, že je na čase omezit již zcela bezuzdnou svobodu slova zvrhávající se viditelně v podporu anarchie a ohrožení liberálně-demokratického vývoje naší společnosti!

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Pominu-li fakt, že od určité sumy se jednoduše pro většinu lidstva jedná o částky natolik abstraktní, že je jim jakákoli informace o nich zcela nepřínosná, kterýžto jev mohu nyní pozorovat už i na sobě, je to snad dobrá zpráva. Minimálně znamená, že kola se točí dál a peníze proudí, což je vždy alespoň v něčem příslib lepších časů. Co se týká dohánění a předhánění Západu Asiaty, je to už zpráva spíše z druhé části spektra, tedy ta špatná. Vykládám si ji tak proto, že noty určuje ten, kdo má největší moc a to je dříve či později prakticky bez výjimky ten, kdo vládne větší ekonomikou a tím pádem i výdaji na zbrojení. Jak konkrétně bude tento přerod vypadat, se nechme překvapit. Dopředu nikdy nic není jisté natož definitivní. Jen bych se moc přimlouval: Nechme ten evropský vynález, tj. kapitalismus ještě znovu předvést, proč kdysi naši civilizaci přivedl až na samý vrchol přede všechny ostatní. Mějme u toho alespoň tolik pragmatičnosti jako průměrný čínský vyznavač konfuciánství a tolik rozumnosti a citu jako naši křesťanští předkové. Nenechme to tady napospas ideologům onoho nového zeleno-socialistického náboženství.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Ty bláho, že si nás tady nakonec všechny koupěj Číňani, to už nějakej čas šlo světem, ale že už i Indové? To mě podrž, teda! Co dělaj tak zázračnýho, když ještě nedávno skoro chcípali hlady?! Asi nemaj tu naši slavnou Unii s jejíma nablblejma nápadama a nezachraňujou celej svět, ale hlavně svý vlastní lidi a zájmy, co?!