EKONOMIKA

Světové akciové indexy klesly na nová letošní minima

Světové akciové indexy v současné době klesly na nová letošní minima. Před propady na trzích se ale nyní není kam schovat, propadá se vše od akcií po dluhopisy, investiční nástroje ETF, drahé kovy až po kryptoměny, vyplývá z aktuální analýzy společnosti XTB.

"Akciové trhy jsou také barometrem ekonomické nálady a již nyní odrážejí nejistotu, do které se řítíme," řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Akcie podle něho zpravidla klesají o několik měsíců dříve, než začnou klesat makroekonomická data. Největší americký index S&P 500 tak má za sebou nejhorší týden od března 2020 a poprvé od dubna 2021 se dostal zpět pod 4000 bodů. Technologický index Nasdaq je ze svého maxima o více než 25 procent níže, zatímco pražský index PX díky svým defenzivním titulům odepsal podle Hájka "jen" přes 11 procent. Klesají však i ta nejbezpečnější aktiva vůbec, tedy státní dluhopisy, doplnil.

Dopady ruské agrese na světovou ekonomiku podle něj přišly v nejméně vhodnou chvíli, kdy celý svět teprve začal boj s rostoucí inflací. Tu primárně způsobila umělá stimulace poptávky prostřednictvím navýšení objemu peněz v ekonomice. Rusko je však vývozce nejen několika zásadních komodit, jako jsou nikl, zinek nebo pšenice, ale především energetických komodit, jako jsou ropa a plyn, dodal Hájek.

Stěžejním článkem pro světovou ekonomiku jsou podle něj nyní ty stejné instituce, které ji pomohly dostat během pandemie zpět na nohy, tedy centrální banky. Ty nyní začaly rychle utahovat šrouby měnové politiky a uzavírají kruh tím, že se vyššími sazbami snaží domácí poptávku zchladit a zamezit dalším interním inflačním tlakům. Ty externí, jako jsou ceny ropy a plynu, ale ovlivnit nedokážou, dodal.

Výsledky největších amerických společností přitom podle Hájka nebyly žádným zklamáním. Naopak řada z nich reportovala pozitivní čísla, ale sentiment má poslední týdny hlavní slovo. "Dochází dokonce k výprodejům na všech třídách aktiv od růstových a hodnotových akcií, dluhopisů, kryptoměn až po drahé kovy. To bylo v minulosti typické chování na konci krátkodobých výprodejů, po kterém následovalo oživení. Něco podobného může nastat i nyní, jelikož výsledková sezona končí, květnové zasedání Fedu již proběhlo a poslední důležitý údaj americké inflace je naplánovaný na tuto středu," podotkl Hájek.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

I v době propadu akciových indexů lze dobře investovat a vydělávat, jen je třeba vhodně volit. A to jen, co se sektorů týče, ale rovněž regionu. V posledních letech se ve velké míře investovalo do amerických firem, nyní ovšem podle mě nastává doba, kdy by se měli investoři poohlédnout jinde. Končí spíše prodeflační období a musíme se vyrovnat s rostoucí inflací. To může nahrávat evropským komoditním firmám nebo společnostem z finančního sektoru. Vzhledem k tomu, že pozorujeme dramatický pokles „divokých“ spekulativních akcií, větší roli, alespoň dočasně, budou hrát hodnotové akcie tradičních firem. Ty sice nerostou příliš dynamicky a mají nižší ocenění, ale takové firmy se obvykle vyznačují nízkým zadlužením, větším množstvím hotovosti a nebývá pro ně problém přenést rostoucí náklady na koncového spotřebitele.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se překvapený

Byl bych rád, kdyby mi někdo nejprve vysvětlil, co to ty akciové indexy jsou. Domníval jsem se, že se jedná o nějaký zvláštní druh akcií. Musel mi to vysvětlit až zeť, který pracuje ve spořitelně. Prý se jedná, cituji, o ukazatel výkonnosti daného tržního segmentu, který je obvykle založený na akciích v určité lokaci nebo segmentu. Takže je to v podstatě takový statistický údaj, jestli tomu dobře rozumím. Akciových indexů je údajně více a teoreticky bych si ho mohl vytvořit i já, ale to by asi nikoho nezajímalo. Jenom mi není jasné, jak je možné spekulovat na vývoj indexu, když je to jenom ukazatel. Ještě se přeptám.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se šťastný

Třeba to bude znít drsně, ale celá ta situace může vést k očistnému procesu. V souvislosti s inflací si dovolím připomenout slova britského liberálního ekonoma Adama Smitha z osmnáctého století, že „dobří obchodníci si málokdy stěžují na to, že jsou peníze drahé“. Podle mě je z dlouhodobého hlediska důležitější, jak je firma schopná a výkonná, než leckdy nafouklá korporátní bublina. Je ovšem třeba pružně reagovat na změny. Určitou očistu už pozorujeme právě na akciových trzích, kde prudce klesá hodnota firem, které se během pandemie těšily nebývalé popularitě.