EKONOMIKA

Tak už i diamanty, kde se to zastaví? Jejich dodávky budou několik let omezené

Největší světový těžař diamantů, ruská skupina Alrosa, varoval, že dodávky drahých kamenů budou několik let omezené, mimo jiné kvůli odstávkám dolů a nedostatku nových těžebních projektů.

Zásoby společnosti Alrosa spadly na historické minimum. Poptávka oživila po loňském útlumu, který způsobila pandemie covidu-19, konstatoval náměstek generálního ředitele Jevgenij Agurejev. "Naše odvětví bude pracovat s omezenými dodávkami," řekl v rozhovoru s FT.

Protipandemické uzávěry a slabá poptávka loni těžbu diamantů srazily o zhruba 20 procent, uvádí konzultační firma Bain. Činnost zastavily i velké doly. Příkladem může být australský důl Argyle, který spadá pod těžařskou společnost Rio Tinto. Než loni v listopadu pozastavil provoz, produkoval zhruba desetinu světových dodávek diamantů.

Společnost Bain očekává, že poptávka po diamantech se bude v příštím desetiletí držet na konstantní úrovni. Situace bude podle Agurejeva nesnadná, ale pomůže zabránit tomu, aby se opakoval pád cen diamantů kvůli jejich přebytku na trhu, jako se stalo například v roce 2016.

"Na jednu stranu je to výzva, protože je poptávka a dodávky jsou omezené," řekl. "Na druhou stranu je to dobrá situace, neboť na trhu nebude přebytek," dodal.

Společnost Alrosa má za to, že nedostatek diamantů zvýší jejich cenu, která je nyní nižší, než byla před počátkem pandemie. Ruský těžař očekává, že prodej diamantových šperků v celém odvětví letos dosáhne nového rekordu 90 miliard dolarů (bezmála dva biliony Kč).

Situaci komplikuje šíření koronaviru a počasí. Alrosa má doly v Rusku a v jižní Africe. Státem ovládaná společnost, která se na světové produkci surových diamantů podílí více než třetinou, se snaží znovu dostat do provozu ruský důl Mir. V roce 2017 zde kvůli průsakům vody zahynulo osm horníků. Spuštění Miru ale bude trvat "pět až sedm let", řekl Agurejev

"Zvýšení produkce nelze dosáhnout snadno," konstatoval. "Jakmile se jednou rozhodnete, že produkci upravíte, není snadné znovu začít za jeden, dva měsíce nebo za půl roku. Pracujeme v regionech, kde panují nelehké podmínky a jež se nesnadno logisticky obsluhují," vysvětlil.

ČTK | byznysvcesku.cz
 

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Příběh o diamantech na jednu stranu připomíná věčné petrolejářské lavírování mezi cenou a vytěženými barely ropy a zároveň jde asi s ohledem na přece jen daleko omezenější trh i kapacity o dosti specifickou kategorii, kde těžko hledat podobnost s jinými obory ekonomiky. Jedno je ale jisté a platí to vždy a pro celou současnou situaci dvojnásob. Je-li něčeho nedostatek, cena roste. Největší majetky dějin vždy vznikaly právě takto. Kdo věděl předem, jaký bude vývoj, mohl úspěšně spekulovat, ostatní mu pak již dali obvykle jen vydělat.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Honí se mi hlavou jedna věc. Zdá se, jakoby nejen před námi, ale i před celým světem byly ekonomicky opravdu nelehké roky. Číst do toho, že producenti diamantů pro nejluxusnější šperky světa předpokládají navýšení prodejů, je opravdu zvláštní. Sama si to vysvětluji tak, že skutečně dochází k onomu dlouhodobě popisovanému rozevírání socioekonomických nůžek. Jenže potom se ještě sama sebe musím ptát qui bono v situaci, kdy mnozí z nás budou řešit, jak si v zimě zatopit bez úvěru?

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Zdá se, že se celosvětově a v mnoha ohledech i komoditách opakuje jeden scénář. Odvětví bylo nějakým způsobem už dlouho takříkajíc na hraně krize, když tu do toho přichází Covid, krizi definitivně spouští a víceméně spokojený majitel může přes obligátní lamentování nakonec spokojeně konstatovat, že věc se má vlastně tak, že bude lépe. Letité lkání nad nutností krize bylo evergreenem ekonomických zpravodajství stejně jako pláč odborářů nad nízkými mzdami v periodikách odborářských. Čili že, zhruba slovy hlavního těžaře: Je to výzva, ale na konci budou rekordní zisky… Teď jde jen o to, jestli jde opravdu pouze o očistný potenciál krize obecně jako takové a nebo o cosi, co nazvat zcela nekonspiračně třeba využitím krize jako nástroje řízení…?

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tak to je průšvih jak hrom. Co budeme dělat? Zrovna teď, když jsem chtěl přítelkyni koupit diamantovej náhrdelník, tak mi zvednou ceny. No dobře, vážně, koupím si od státního ČEZu dražší elektriku, aby stát mohl poslat zase nějaký dotace principálům na jejich zavřený divadla a hospodskejm na zavřený hospody. Do háje, proč nemohli zavřít nás, dráhu?! Taky bych klidně seděl doma a bral peníze! Ani na těch diamantech bych netrval.