Na klinice Axon třikrát týdně Lucie absolvuje komplexní čtyřhodinové cvičení, jehož součástí jsou dvě hodiny robotické rehabilitace nejmodernějším přístrojem, který simuluje lidskou chůzi. Podobných příběhů mají na klinice desítky. A jejich fond pomáhá i těm, kteří by si nikdy takto náročnou léčbu dovolit nemohli. 

Dobrou duší kliniky Axon je primářka Jarmila Zipserová. S velkými úspěchy vrací do života nejen pacienty s dětskou mozkovou obrnou, ale také lidi po úrazech mozku, páteře nebo po cévních mozkových příhodách. Jenže teď je zdravotnictví pod velkým tlakem, Covid mohl ohrozit to, co je v takových případech nejdůležitější – pravidelné a intenzivní cvičení. Kromě toho přišla krize finanční. Jak se s tím klinika vyrovnala? “Nespoléháme se jen na stát, ale hlavně na vlastní práci, vlastní ideje a vlastní úsilí,” říká v rozhovoru pro Byznysvčesku.cz ředitel kliniky Axon Filip Mikulec. 

Neleknou se ničeho – důkaz první

Léčba poškození mozku, cévních mozkových příhod, nádorů mozku, traumat hlavy, úrazů páteře či jiných onemocnění v úrovni centrální nervové soustavy stojí dost peněz. Navíc je to pro pacienty, hlavně ty malé, léčba psychicky náročná. Provází ji nejistota, smutek, obava o budoucnost. Rehabilitace musí být pravidelná a nesmí se vynechat, protože pak se okamžitě ztrácí progres. 

A pak na jaře loňského roku přijde Covid. Obavy rodičů rostou. Bojí se o své děti a ptají se, jestli mohou pokračovat v rehabilitacích. Reakce vedení kliniky už na jaře byla jasná a rázná. „Navzdory zpřísněným protiepidemickým opatřením byly a jsou naše kliniky otevřeny bez omezení. Bezpečnost je pro nás maximální prioritou, proto jsou při vstupu na kliniku a na dalších místech neustále k dispozici ochranné pomůcky, zároveň dbáme na nejvyšší hygienické standardy,“ říká ředitel kliniky Filip Mikulec s tím, že nikdo ani na chvíli neuvažoval o tom, že by se klinika měla zavřít. Právě pro to, že rehabilitace musí pokračovat bez omezení, protože to, o co se u pacientů snažíte někdy i roky, by mohlo přijít vniveč během několika týdnů. 

MUDr. Jarmila Zipserová a péče na klinice Axon:

Neleknou se ničeho – důkaz druhý

Specializovanou léčbu na soukromé Neurorehabilitační klinice AXON hradí v současné době zdravotní pojišťovny jen z části, nebo dokonce vůbec. Celé rodiny se tak často ze dne na den ocitají v náročné finanční situaci. Nezřídka se proto obracejí na více zdrojů a peníze shánějí, kde se dá. Vinou časových prodlev také dochází ke zhoršení zdravotního stavu pacienta.

A tak se vedení kliniky rozhodlo založit Nadační fond Axon. Ten pacientům a jejich rodinám poskytuje poradenství v oblasti fundraisingu a neziskového sektoru. Pomáhá jim získat kromě financí také praktické znalosti a orientaci v systému – například osvojení dovednosti podání žádosti pro založení sbírky nebo získání příspěvku od nadačních fondů.

Ale i tady se mohla projevit covidová krize. Třeba tím, že donátoři omezí své příspěvky. „Naštěstí se ale tak nestalo. Nikdy jsme se nespoléhali jen na stát, ale hlavně sami na sebe,“ říká k tomu ředitel Mikulec.

„S důvěryhodnými a seriózními fondy AXON navazuje dlouhodobou spolupráci například společnosti ČEZ, Nadační fond Miloše Zemana, Konto bariéry, Život dětem, Be Charity, Agrofert, Naše dítě, Avast nebo Šťastná hvězda. V rámci fondu AXON sleduje nové příležitosti, které také aktivně vyhledává a navazuje strategická partnerství,“ říká Mikulec.

Klinika se rozroste, zájem má i král

„Fond se rovněž aktivně zasazuje o zlepšení finančních podmínek ohrožených rodin v oblasti dostupnosti jejich léčby. Jednáme se zdravotními pojišťovnami a apelujeme na možnost finančního hrazení rehabilitací v plné výši,“ říká mi pan Mikulec a já se ho ptám na další rozvoj. „O naše služby projevila zájem i královská rodina ve Spojených arabských emirátech. Byla to naše strategie. Představili jsme jim naše rehabilitační postupy, nejmodernější přístroje a oni projevili zájem, aby taková klinika vyrostla i v SAE,“ říká v podstatě dost skromně ředitel.

Napadá mě, jestli by třeba bohatší klienti nemohli vlastně platit léčbu dětí s mozkovou obrnou v Česku. „Je to jedna z možností, jak financovat léčbu dětí tady v Česku. Vy si vlastně musíte uvědomit, že cifru, co tady pacienti platí v českých korunách, zaplatí bohatí klienti v zahraničí – ale v eurech,“ dodává Mikulec.

Překvapuje mě, s jakou samozřejmostí byznysmen, který vede soukromé kliniky, mluví o charitě a pomoci těm, kterým osud nadělil o něco méně, než nám. Jak skromně hovoří o úspěchu.

Neurorehabilitační klinika Axon má ty nejlepší reference, dlouhodobě dosahuje skvělých výsledků a existenci svého nadačního fondu cítí jako svoji společenskou odpovědnost. „Příběhy našich pacientů nám nejsou lhostejné,“ říká ředitel Nadačního fondu AXON, Martin Hrzán. „Cítíme, že ve zdravotnictví chybí lidský přístup k jednotlivci coby komplexní osobnosti. Proto také nahlížíme na každého z nich dvojí optikou. Vnímáme jeho zdravotní postižení, ale také osobní život a sociální i finanční zázemí.“

Neurorehabilitační klinika Axon si zaslouží vaši i naši pozornost.