EKONOMIKA

Tesla tvrdí, že se snaží zachovat výrobu v šanghajské továrně

Americký výrobce elektromobilů podle interního sdělení a oznámení zaslaného dodavatelům na dva dny pozastavil výrobu ve své šanghajské továrně, protože Čína zpřísňuje opatření k omezení nejnovější epidemie v zemi.

Ondřej Smutný | reuters.com

Mnoho měst v Číně, včetně Šanghaje, zavedlo přísné kontroly pohybu osob, aby zastavilo největší epidemii COVID-19 v zemi za poslední dva roky. Tato opatření rovněž způsobila uzavření továren v některých částech země, což vyvolalo tlak na dodavatelské řetězce.

Ekonom OCBC Wellian Wiranto ve své analýze uvedl, že jen samotné jižní průmyslové centrum Shenzen produkuje 11 % čínského vývozu, a dodal, že případné delší odstávky v Číně budou dále otřásat asijskými dodavatelskými řetězci.

Úřady v Šanghaji požádaly obyvatele, aby neopouštěli své domovy nebo pracoviště po dobu 48 hodin až 14 dní, protože provádějí COVID testy, nebo zjišťují rizikové kontakty.

Požádaly také společnosti, aby připravili pracovníky na to, že budou v továrnách bydlet, spát a jíst, a to podobně jako v Číně, kde se uplatňuje "uzavřený okruh řízení".

Jeden z dodavatelů minulý víkend upozornil Teslu, že jeho výroba byla negativně ovlivněna opatřeními COVID. Tento dodavatel sdělil společnosti, že jeho zásoby vydrží pouze dva dny.

"Aktivně spolupracujeme s požadavky vlády na testování  a dalšími požadavky na prevenci epidemií a zároveň se snažíme zajistit výrobu a společně překonávat obtíže," uvedla společnost TESLA v prohlášení zaslaném agentuře Reuters.

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz