EKONOMIKA

Rekord, který by Muskovi záviděl málokdo: Zaplatí na daních skoro čtvrt bilionu

Americký podnikatel Elon Musk, který stojí v čele výrobce elektromobilů Tesla a vesmírné společnosti SpaceX, zaplatí v letošním roce na daních více než 11 miliard dolarů (246 miliard Kč). Musk to napsal na svém twitterovém účtu.

Již minulý týden Musk uvedl, že letos na daních zaplatí víc "než jakýkoliv Američan v historii". Reagoval tak na americkou senátorku Elizabeth Warrenovou, která jej prostřednictvím twitteru vyzvala, aby platil daně a přestal "žít na účet všech ostatních".

Musk nechal začátkem listopadu uživatele sítě Twitter hlasovat o tom, zda má prodat deset procent svých akcií Tesly, a slíbil, že se výsledku hlasování podřídí. Hlasování se zúčastnilo přes 3,5 milionu lidí, zhruba 58 procent se vyslovilo pro prodej akcií. Musk od té doby prodal akcie v hodnotě téměř 14 miliard dolarů.

Musk je nejbohatším člověkem na světě, podle indexu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg dosahuje hodnota jeho majetku 243 miliard dolarů. Časopis Time i ekonomický list Financial Times minulý týden vyhlásily Muska osobností roku.
 

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Musí to být zvláštní pocit vědět, že sice dáváte obživu ohromnému množství lidí a ještě většímu počtu odevzdáváte další obří částky prostřednictvím daní a nakonec vás stejně významná část z nich považuje nějakým způsobem za zlosyna. Někteří opravdu bohatí lidí se “vykupují“ z tohoto stigmatu nejrůznější filantropií, tu více, tu méně skutečnou či prospěšnou, obecně ale lze říci, že mají se svými penězi v současné době minimálně společenský problém. Je to zajímavý kontrast vůči dobám, kdy bohatství bývalo považováno za přízeň bohů či později Boží požehnání a dotyčný jej mohl beze strachu vystavovat na odiv, dokonce se to slušelo. Chtěl-li dotyčný obdařený prokazovat svoji skromnost a pokoru, činil tak zpravidla v ústraní pomocí nejrůznějších žíněných rouch pod zlatými a sametovými kabátci. Dnes je to přesně opačně. Doma mívají movití lidé zlaté toalety a venku chodí pro jistotu v roztrhaných džínách a tváří se lidově.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Elona Muska neznám. Možná je to darebák a možná fajn chlap. Proč by ale měl být veřejně lynčován za svůj úspěch, když už tak platí neuvěřitelné částky na daních, mně není úplně jasné. Mám poslední roky neuvěřitelně smíšené pocity ze Spojených států. Na jednu stranu je to země, po které jsme celá desetiletí s obdivem pokukovali kvůli její svobodě a úspěchu, na straně druhé se člověk dočítá už pomalu obden podobné šílenosti. Zbývá otázka, co z toho je ta Amerika skutečná? Mění se tenhle maják demokracie a svobody před očima v něco o poznání méně žádoucího? Nebo je to jen mediální pěna dnešních dnů?

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tak nevím, jak k těm prachům přišel, ale nechávat lidi hlasovat o svejch penězích už mi přijde vážně ujetý. Úplně vidím, jak by to dopadlo, kdyby mně konečně vyšlo sázení a nechal bych lidi u nás v práci nebo v baráku hlasovat, co s těma penězma mám udělat. Tohle je fakt na hlavu. Jestli to ukrad, tak ať ho zavřou, ale jestli to jsou jeho poctivý peníze, tak ať si všichni trhnou, ne?!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Vyspělá společnost má svá pravidla. Elon Musk jistě nepřišel ke svým penězům bez toho, aniž by nějak participoval na výdobytcích celé society. Ano, i ten poslední černoch nebo hispánec ve Státech přispěl svou nepatrnou hrstkou k tomu, že pan Musk je nyní super boháč a je jen v pořádku, když se nyní má a nebo dokonce je tlačen k solidaritě. Ona totiž ta dobrovolná solidarita nám až příliš často nefunguje, jak se ostatně můžeme snadno přesvědčit i u nás. Ne každý je natolik uvědomělý, jak je pro společné dobro potřeba. A pak nastupuje vůči jednotlivci v lepším případě společenský tlak případně i vládní restrikce a sankce. Například současná diskuse o povinném očkování je toho dobrým příkladem.