EKONOMIKA

Tohle gurmány zabolí: Do konce století kvůli suchu výrazně klesne světová produkce lanýžů

Do konce tohoto století výrazně klesne celosvětová produkce lanýžů, protože světové oblasti pro jejich pěstování budou vysychat až o polovinu rychleji než zbytek světa a zároveň budou často zasaženy vlnami veder.

Podle mezinárodní studie, kterou publikoval tým vedený vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, klesne produkce podle konzervativních odhadů o 15 procent a cena se může zvýšit více než o třetinu, uvedl v tiskové zprávě hlavní autor studie Tomáš Čejka.

Lanýž je vzácná houba, která roste pod zemí a je považovaná za luxusní potravinu. Jelikož k růstu potřebuje symbiózu s některými druhy listnatých stromů, pěstuje se v sadech či lesících. K jejich vyhledávání se používají například speciálně vycvičení psi. "Pěstování lanýžů každoročně generuje tržby v desítkách milionů eur a zaměstnává statisíce lidí," uvedl Čejka.

Vědecký tým sestavený z odborníků na klimatologii, agrolesnictví a ekologii lanýžů použil dvě desítky klimatických modelů, aby zjistil, jak se v příštích desetiletích změní nejdůležitější parametry pro pěstování Périgordských (česky také černovýtrusých) lanýžů. Těmi jsou teplota, srážky a množství vody v půdě v létě, což je rozhodující období růstu lanýžů. Pro pěstování jsou potenciálně vhodné zhruba dva miliony kilometrů čtverečních zemského povrchu, což je zhruba čtyřnásobek rozlohy Španělska.

Aby však mohli vědci analyzovat klimatické scénáře, museli nejprve vytvořit globální mapu míst, kde se lanýže pěstují. Jenže tato místa jsou často utajená a ve veřejných databázích nedostupná kvůli obavám z nelegálních sběračů. Zároveň pěstitelé využívají informační vakuum k vytvoření co nejlepší pozice na trhu. Vědci tak museli často konzultovat informace přímo s pěstiteli. Mezi tradiční oblasti pěstování patří jižní Evropa. Na druhé straně jsou regiony, kde počet plantáží v posledních letech závratně roste. Jde zejména o kalifornské a oregonské údolí Napa a Willamette v USA, o střední Chile, části Jihoafrické republiky, jihozápadní a jihovýchodní Austrálii nebo Nový Zéland.

Vědci však zdůrazňují, že ne všechny oblasti zasáhne klimatická změna stejně, lokálně může produkci i zvýšit. "Zatímco v Evropě budou dopady klimatických změn na růst lanýžů pravděpodobně nejintenzivnější, předpokládaný nárůst letních srážek a pomalejší oteplování nad jihovýchodem Austrálie a Novým Zélandem pravděpodobně zmírní nedostatek vody a pomůže zvýšit produkci cenově dostupnějších lanýžů," uvedl Daniel Oliach z univerzity ve španělské Lleidě.

ČTK | byznysvcesku.cz

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tak to je teda rána! Co budu, před tim než pudu do fachy, jíst ráno k snídani, když ne míchanici z lanýžů?! Asi si dám párek. Jako vážně, vysvětlete mi někdo, proč se Akademie věd Český republiku, zdůrazňuji ČESKÝ, montuje do nějakejch lanýžů? Většina Čechů o lanýž ani nezavadila, nepěstujou se u nás a navíc jsou chráněný. Když si natrhám lanýže, tak můžu dostat pokutu až sto táců. A neptejte se mě, jak to vim. Já bych teda podobný osvícený stude český akademii zatrh. Chápu, že za ty prachy, co se do nich cpou z našich kapes, musej předstírat, že něco dělaj, ale ať je to aspoň trochu chytrý. Tohle je taková studie ve stylu: Nebude-li pršet, nezmoknem.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Lanýžům jsem nikterak zvlášť na chuť nepřišel. Občas mi jejich aroma připomíná petrolej a v ústech mi připadají až palčiví. Maximálně je skousnu v nějaké deliciózní francouzské paštičce, ale to je asi tak všechno. Ještě mi vlastně docela chutnala husí jatýrka s lanýži. Když se to dobře foodpairuje s nějakým vhodným vínem, tak to jisté kouzlo má. Volil bych starší a těžší červené víno, klidně nějaké barrique jako Chateau Pesquié Quintessence AOC Ventoux. Rozhodně mě neuchvátil italský zvyk dávat lanýže na bruschettu. Jedl jsem dokonce i syrového bílého lanýže, ale to mi připadalo až skoro zvrácené.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Předpokládám, že předmětem studie byl lanýž černovýtrusý neboli Tuber melanosporum. V lanýžárnách lze samozřejmě pěstovat i lanýž letní, Tuber aestivum, což ovšem vzhledem k jeho menší vyhledávanosti a ceně není tolik rentabilní. Kdosi správně připomněl, že lanýž letní, který se u nás vzácně vyskytuje, patří mezi kriticky ohrožené druhy hub a je chráněn zákonem. Já jsem si kdysi v Lidlu koupila ve slevě salám s černými lanýži, abych jej použila při romantické večeři ve dvou, ale nakonec ho celý snědl můj přítel, protože na mě to bylo, nu řekněme, až příliš nekonvenční. Jen podotknu, že o vlivu klimatických změn na floru a faunu se učí už děti u nás ve škole.