EKONOMIKA

Toyota po podezření na kybernetický útok pozastavuje provoz svých domácích závodů

Toyota Motor Corp oznámila, že v úterý pozastaví provoz v továrnách a tím přijde o produkci zhruba 13 000 vozů poté, co byl její dodavatel plastových dílů a elektronických součástek patrně zasažen kybernetickým útokem.

Ondřej Smutný | reuters.com

Bezprostředně nebyly k dispozici žádné informace o tom, kdo za případným útokem stojí, ani o jeho motivu. Útok přišel těsně poté, co se Japonsko připojilo k západním spojencům a přitvrdilo vůči Rusku po jeho invazi na Ukrajinu, ačkoli nebylo jasné, zda s tím útok jakkoli souvisí.

Japonský premiér Fumio Kišida prohlásil, že jeho vláda incident vyšetří a zjistí, zda se na něm podílelo Rusko.

"Je těžké říci, zda to má něco společného s Ruskem, než se provede důkladná kontrola," řekl novinářům.

Kišida v neděli oznámil, že Japonsko se připojí ke Spojeným státům a dalším zemím a zablokuje některým ruským bankám přístup do mezinárodního platebního systému SWIFT. Uvedl také, že Japonsko poskytne Ukrajině nouzovou pomoc ve výši 100 milionů dolarů.

Mluvčí dodavatele, společnosti Kojima Industries Corp, uvedl, že se zřejmě stal obětí nějakého kybernetického útoku. Mluvčí společnosti Toyota to popsal jako "selhání dodavatelského systému".

Společnost zatím neví, zda zastavení výroby v jejích 14 závodech v Japonsku, které představují přibližně třetinu její celosvětové produkce, bude trvat déle než jeden den, dodal mluvčí.

Společnost Toyota, která se v minulosti setkala s kybernetickými útoky, je průkopníkem výroby Just-In-Time, kdy díly dodávané od dodavatelů putují rovnou na výrobní linku, místo aby byly skladovány.

Státní subjekty v minulosti podnikly kybernetické útoky na japonské společnosti, včetně útoku na společnost Sony Corp v roce 2014, který odhalil interní data a vyřadil z provozu počítačové systémy.

Spojené státy z tohoto útoku obvinily Severní Koreu, k němuž došlo poté, co společnost Sony zveřejnila komedii "The Interview" o spiknutí s cílem zavraždit vůdce režimu Kim Čong-una.

Přerušení výroby Toyoty přichází v době, kdy největší světový výrobce automobilů již řeší narušení dodavatelského řetězce po celém světě způsobené pandemií COVID, která jej a další výrobce automobilů donutila omezit výrobu.

Toyota tento měsíc zastavila část výroby také v Severní Americe kvůli nedostatku dílů způsobenému protesty kanadských řidičů kamionů.

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz